Styl loftowy – historia i ogólna charakterystyka
Mieszkania typu loftowego, we współczesnym znaczeniu tego słowa, zaczęły pojawiać się w dużych miastach USA w latach 70. ubiegłego wieku. Były to adoptowane naprędce (czasami nielegalnie) stare i nieużywane hale fabryczne i magazyny. W takich przestrzeniach rozgaszczali się artyści urządzający w nich swoje studia. Najczęściej lofty powstawały w metropoliach, takich jak Nowy Jork, leżących na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
W latach 80. życie w lofcie stało się niezwykle atrakcyjną propozycją dla majętnych osób spoza artystycznej bohemy. Deweloperzy odpowiedzieli wówczas na te potrzeby, oferując na wolnym rynku coraz więcej lokali tego typu. Trafiały one głównie do singli, osób uprawiających wolne zawody oraz bezdzietnych par.
Moda na lofty w latach 90. i 2000 przeniosła się do Europy, w której nie brak było postindustrialnych przestrzeni gotowych do ponownego wykorzystania. Konstrukcja loftów była połączona więc z rewitalizacją cennej architektury przemysłowej z XIX i XX wieku.
Trend ten zaczął być obserwowany wówczas również w Polsce, a jednym z miast-liderów w tworzeniu loftów została np. Łódź.
Idealne lokale w stylu loftowym charakteryzują się minimalistycznym wystrojem, otwartymi i funkcjonalnymi przestrzeniami, jak również wysokimi sufitami oraz dużymi oknami. Dominującym materiałem we wnętrzu są cegła i beton. Na podłogach pojawiają się z kolei deski lub panele albo ewentualnie surowe wylewki.
W loftowych mieszkaniach unika się korzystania z wielu kolorów, dominują w nich bowiem głębokie czernie oraz odcienie szarości. Zbędne są też przesadne dekoracje, eksponowanym elementem ozdobnym, podkreślającym charakter pomieszczenia, jest industrialne oświetlenie albo odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku, takie jak stalowe belki. W kreowaniu wyglądu wnętrza pomagają też nowoczesne meble z dużą ilością elementów wykonanych z metalu.
Pokój w stylu loft – podstawy
Chociaż wnętrza loftowe normalnie wymagają dużych poprzemysłowych przestrzeni, pokój w tym stylu możemy zaaranżować także w niewielkim mieszkaniu w bloku. Pomieszczenie należy jednak dobrze zaplanować i zadbać o to, by sprawiało wrażenie jak najbardziej przestronnego, unikając np. stosowania zbyt dużej ilości czerni.
Nie przesadzajmy też z dużą ilością mebli i ozdób, stawiajmy za to na czysty utylitaryzm oraz minimalizm, stosując różnego typu sprytne rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsca, takie jak szuflady wbudowane pod łóżko lub zestawy szafka-biurko.
Kolory w pokoju w stylu loft