Data publikacji:

Pokój w stylu loft – jak urządzić korytarz w stylu loft?

Industrialne wnętrza typu loftowego cieszą się niesłabnąca popularnością, zwłaszcza wśród osób, które cenią minimalizm i nowoczesne rozwiązania przestrzenne. Radzimy więc, w jaki sposób urządzić pokój w stylu loft, a także na co zwracać szczególną uwagę podczas tego procesu.
pokój loft
Nim przejdziemy do omówienia wskazówek pozwalających przygotować pokój w stylu loft, w pierwszej kolejności warto poznać genezę oraz podstawowe informacje na temat tego sposobu aranżacji. Pozwolą one lepiej zrozumieć, w jaki sposób dobierać materiały wykończeniowe oraz dodatki.

Styl loftowy – historia i ogólna charakterystyka

Mieszkania typu loftowego, we współczesnym znaczeniu tego słowa, zaczęły pojawiać się w dużych miastach USA w latach 70. ubiegłego wieku. Były to adoptowane naprędce (czasami nielegalnie) stare i nieużywane hale fabryczne i magazyny. W takich przestrzeniach rozgaszczali się artyści urządzający w nich swoje studia. Najczęściej lofty powstawały w metropoliach, takich jak Nowy Jork, leżących na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

W latach 80. życie w lofcie stało się niezwykle atrakcyjną propozycją dla majętnych osób spoza artystycznej bohemy. Deweloperzy odpowiedzieli wówczas na te potrzeby, oferując na wolnym rynku coraz więcej lokali tego typu. Trafiały one głównie do singli, osób uprawiających wolne zawody oraz bezdzietnych par. Moda na lofty w latach 90. i 2000 przeniosła się do Europy, w której nie brak było postindustrialnych przestrzeni gotowych do ponownego wykorzystania. Konstrukcja loftów była połączona więc z rewitalizacją cennej architektury przemysłowej z XIX i XX wieku.

Trend ten zaczął być obserwowany wówczas również w Polsce, a jednym z miast-liderów w tworzeniu loftów została np. Łódź. Idealne lokale w stylu loftowym charakteryzują się minimalistycznym wystrojem, otwartymi i funkcjonalnymi przestrzeniami, jak również wysokimi sufitami oraz dużymi oknami. Dominującym materiałem we wnętrzu są cegła i beton. Na podłogach pojawiają się z kolei deski lub panele albo ewentualnie surowe wylewki.

W loftowych mieszkaniach unika się korzystania z wielu kolorów, dominują w nich bowiem głębokie czernie oraz odcienie szarości. Zbędne są też przesadne dekoracje, eksponowanym elementem ozdobnym, podkreślającym charakter pomieszczenia, jest industrialne oświetlenie albo odsłonięte elementy konstrukcyjne budynku, takie jak stalowe belki. W kreowaniu wyglądu wnętrza pomagają też nowoczesne meble z dużą ilością elementów wykonanych z metalu.

Pokój w stylu loft – podstawy

Chociaż wnętrza loftowe normalnie wymagają dużych poprzemysłowych przestrzeni, pokój w tym stylu możemy zaaranżować także w niewielkim mieszkaniu w bloku. Pomieszczenie należy jednak dobrze zaplanować i zadbać o to, by sprawiało wrażenie jak najbardziej przestronnego, unikając np. stosowania zbyt dużej ilości czerni.

Nie przesadzajmy też z dużą ilością mebli i ozdób, stawiajmy za to na czysty utylitaryzm oraz minimalizm, stosując różnego typu sprytne rozwiązania pozwalające zaoszczędzić miejsca, takie jak szuflady wbudowane pod łóżko lub zestawy szafka-biurko. Kolory w pokoju w stylu loft
W pokoju loftowym dominującymi kolorami są szarości, czernie i biele. Jaśniejsze odcienie stosujemy na niewielkich przestrzeniach, natomiast ciemniejsze w większych pomieszczeniach. Nieco charakteru mogą wprowadzić dodatkowe akcenty kolorystyczne, najczęściej w tym celu wykorzystuje się mocne żółcie, pomarańcze, turkusy lub czerwienie.

Ściany w pokoju w stylu loft

Dla najlepszego efektu przynajmniej jedna ściana w pokoju loftowym powinna posiadać wyeksponowaną cegłę, która jest utożsamiana z tym stylem i stanowi jego kluczowy wyznacznik. Idealnie powinno wykorzystać się do tego celu odsłoniętą ścianę konstrukcyjną budynku. Dodajmy, że nie warto się przy tym przejmować jej niedoskonałościami lub ubytkami, nadają one bowiem pomieszczeniu dodatkowy charakter. Strukturę i ciepły kolor cegły warto dodatkowo podkreślić odpowiednim oświetleniem.

Z wielu przyczyny taka aranżacja nie jest jednak możliwa w wielu mieszkania. W takich przypadkach sięgamy po ceglane płytki, które najczęściej malujemy na jednolity kolor. Ciekawym rozwiązaniem jest np. zakup produktów wykonanych z prawdziwej przycinanej cegły, która często pochodzi z odzysku. Dobrą alternatywą jest też kompletnie surowa betonowa ściana, która odpowiednio pomalowana lub oczyszczona również zachwyca swoją fakturą i wyglądem.

Meble w pokoju w stylu loft

Jak już zaznaczyliśmy, loftowe wnętrza nie powinny być przeładowane meblami. Do pokoju wstawiamy więc tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W ofercie wielu sklepów bez problemu znajdziemy minimalistyczne meble zaprojektowane w stylu loftowym. Łączą one zazwyczaj surowe drewno lub jednobarwne płyty MDF z pomalowanym na czarno metalem. Często spotykanym rozwiązaniem jest także postawienie w pokoju w pełni metalowych szafek, przypominających te ustawiane w publicznych szatniach, lub starych wieszaków z odzysku.

Oświetlenie w pokoju w stylu loft

Do oświetlenia pokoju wykorzystuje się nowoczesne reflektory wykonane z metalu lub taśmy LED ukryte w podwieszanym suficie. Jeżeli decydujemy się na wiszące lampy, powinny one charakteryzować się dużymi i surowymi kloszami z metalu. W przypadku żarówek sięgamy po stylizowane produkty dające ciepłe światło, które wyglądem naśladują klasyczne modele żarówek.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie lamp z odzysku znalezionych na targach staroci. Chodzi tu o metalowe karnisze do świetlówek lub oprawki używane w obiektach przemysłowych. Wprowadzą one tak poszukiwany industrialny klimat, zwłaszcza jeżeli ich stan nie będzie idealny (zarysowania, ślady rdzy itd.).

Dodatki w pokoju w stylu loft

W pokoju loftowym liczba akcesoriów i dodatków musi być ograniczona do minimum. Do ozdoby wnętrza używa się najczęściej plakatów w ramach, obrazów lub pochodzących z obiektów przemysłowych tabliczek ostrzegawczo-informacyjnych. Chętnie eksponuje się też biegnące po ścianie rury hydrauliczne i gazowe, a nawet kable instalacji elektrycznej.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements