Data modyfikacji:

Porady: jak urządzić wąską kuchnię?

Wąska kuchnia jest nieustawna i z pewnością oznacza duże wyzwanie aranżacyjne. Jednak urządzenie jej na stylowe oraz funkcjonalne wnętrze jest możliwe, a my podpowiadamy, jak to zrobić!

Czytaj także: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Wbrew pozorom wąska kuchnia wcale nie musi być niewygodna i ciasna. Jeśli mamy możliwość możemy otworzyć ją choćby częściowo na salon. Dzięki temu zyskamy wrażenie większej przestrzeni, a także kuchnia będzie lepiej doświetlona. Rozwiąże to również problem miejsca na stół, który umieścimy na styku obu przestrzeni. W przypadku, gdy kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie musimy zaplanować, gdzie i jak ustawimy poszczególne elementy.

Źródło: decorpuzzle.com

Szafki

Z uwagi na standardowy wymiar szafek (60 cm głębokości) kuchnia powinna mieć minimum 180 cm szerokości tak, aby wolne miejsce wynosiło co najmniej 120 cm. Najczęściej szafki umieszczamy wzdłuż jednej ściany lub w kształcie litery L. W zabudowie powinno znaleźć się miejsce na kuchenkę i lodówkę, a także zlew. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie szafek warstwowo, czyli część dolna na garnki, mały sprzęt AGD czy tekstylia oraz linia szafek wiszących, w których umieścimy talerze, szklanki i kubki oraz produkty spożywcze. Wybierajmy meble funkcjonalne, które pomogą zaprowadzić ład w kuchni i szybko odnaleźć to, czego potrzebujemy.

Na grafice: 1. Krzesło składane Pedrali, 378 zł; 2. Szafka BlackWhite, 99,99 zł; 3. Stół Enter, 259 zł

Szeroki wybór mebli kuchennych znajdziesz TUTAJ.

Stół

Wydawać by się mogło, że w wąskiej kuchni nie ma miejsca na stół. Oczywiście trudno zmieścić w niej rozsuwany stół na 12 osób, ale możemy rozwiązać ten problem w bardzo ciekawy sposób. Doskonałym rozwiązaniem będzie składany blat mocowany do wolnej ściany lub wysuwany z jednej z szafek. Do takiego blatu najlepiej sprawdzą się stołki, które nieużywane składamy poprzez wkładanie jednego w drugi lub składane krzesła. Inny pomysłem jest wykorzystanie parapetu przy oknie i przedłużenie go w blat, pełniący funkcję stołu. Możemy także ustawić malutki stolik dla dwóch osób w wolnym kącie kuchni.

Źródło: nexus451.tk, countryliving.com

Kolory

W wąskiej kuchni warto postawić na jasne kolory, ewentualnie kontrasty kolorystyczne. Bardzo efektownie wyglądać będzie szary lub biały z mocno nasyconym żółtym, lub czarny z czerwonym lub pomarańczowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnie urządzić w stylu minimalistycznym i wszystkie elementy wybrać białe.

Źródło: seekayem.com

W wąskiej kuchni poza niewielkim oknem i lampą centralną warto zamontować oświetlenie punktowe nad blatem kuchennym oraz stołem.

Szeroki wybór oświetlenia do kuchni znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia