Data modyfikacji:

Nowoczesna kuchnia. Jak urządzić? Pomysły na aranżacje

Nowoczesna kuchnia to nie tylko pięknie zaaranżowane wnętrze. To przede wszystkim funkcjonalne i energooszczędne rozwiązania oraz ponadczasowy design. Jeśli tobie również marzy się nowoczesna kuchnia w bloku lub w domu, poznaj sprawdzony przepis na pomieszczenie w takim właśnie stylu.

Zobaczcie też inne nasze pomysły na aranżację kuchni.

Nowoczesna kuchnia, czyli funkcjonalna

Kuchnia urządzona zgodnie z najnowszymi trendami to przede wszystkim dobrze przemyślane wnętrze, w którym wszystko ma swoje miejsce. Wnętrze musi być maksymalnie przystosowane do zadań, jakie przed nim stawiasz.

Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego. Chodzi o rozmieszczenie najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, czyli lodówki, kuchenki i zlewu w taki sposób, aby znajdowały się na planie trójkąta równobocznego. Takie rozwiązanie sprawia, że poruszanie się po pomieszczeniu jest łatwiejsze, co szczególnie mocno przekłada się na wygodę gotowania.

W zagospodarowaniu nowoczesnej kuchni w taki sposób, znacznie pomaga wykorzystanie wyspy kuchennej. Nowoczesna kuchnia w bloku również może pomieścić wyspę lub chociażby półwysep. Warto ją uwzględnić, ponieważ w większości nowoczesnych kuchni jest to w zasadzie punkt obowiązkowy. Nie bez przyczyny – wyspa daje dodatkową powierzchnię do przechowywania, dodatkowy blat roboczy i wreszcie może też służyć za stół lub barek.

W nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni nie może też zabraknąć wygodnego miejsca do przechowywania żywności oraz kuchennych sprzętów. Dlatego staraj się uwzględnić takie elementy wystroju, jak kosze cargo, szafki spiżarniane oraz organizery do szafek, które pozwalają utrzymać porządek i dobrze zorganizować dostępną powierzchnię.


Nowoczesna kuchnia z salonem – spójna aranżacja

Nowoczesna kuchnia to najczęściej pomieszczenie otwarte na salon i jadalnię, co razem tworzy wspólną strefę dzienną. Takie połączenie jest pewnym wyzwaniem aranżacyjnym – trudniej jest przecież w jednej otwartej przestrzeni pogodzić interesy tych kilku pomieszczeń. Dlatego tak ważna jest właśnie spójna aranżacja.

Zacznijmy od podstaw, czyli podłogi. Jeszcze do niedawna pokutował zwyczaj, że w nowoczesnej kuchni z salonem posadzka była wykańczana różnymi materiałami – w kuchni montowano płytki, a w reszcie wnętrza panele. Obecnie odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz posadzki o jednolitym wykończeniu.

Kolejny element, jakiego nie można bagatelizować w przypadku aranżacji kuchni z salonem, jest równowaga kolorystyczna.

W otwartej przestrzeni wszystko musi do siebie pasować. W tym przypadku warto zdać się na regułę 60:30:10. Zasada ta opisuje balans, jaki powinien zachodzić między kolorem bazowym, dopełniającym oraz tym zarezerwowanym dla dodatków. 60% aranżacji to kolor bazowy, który powinien być maksymalnie neutralny, bo stanowi dobre tło. 30% to kolor nieco intensywniejszy, który urozmaici stylizację.

Z kolei na największe szaleństwo pozwolisz sobie w przypadku ostatnich 10% całej układanki, ponieważ to właśnie ten kolor może być najintensywniejszy.

Zobacz także: Jakie płytki do kuchni?

Nowoczesne meble kuchenne

Meble kuchenne w nowoczesnym wydaniu to najczęściej minimalistyczna zabudowa, która daje bardzo elegancki efekt wykończeniowy. Najczęściej zdobnictwo mebli jest na tyle nieskomplikowane, że rezygnuje się nawet z uchwytów meblowych na rzecz tych frezowanych.

Świetnym rozwiązaniem są również meble lakierowane na wysoki połysk, ponieważ nie dość, że dobrze chronią szafki przed wilgocią, to jeszcze odbijają światło, co pozwala optycznie powiększyć wnętrze.

Nowoczesna kuchnia z salonem da ci też pole do wnętrzarskiego popisu. Bo minimalizm wcale nie oznacza aranżacyjnej nudy. Przeciwnie, możesz np. zdać się na odważny krok stylizacyjny i postawić na nowoczesne meble kuchenne w czarnym kolorze. W takim wydaniu uzyskasz nieco dramatyczny efekt, ale kuchnia będzie prezentować się ciekawie i nowocześnie.

Jakie oświetlenie w nowoczesnej kuchni?

Jeden punkt świetlny w kuchni to za mało. W nowoczesnym pomieszczeniu należy zadbać o dostateczne doświetlenie blatu roboczego, wyspy, oświetlenie dekoracyjne i wreszcie o światło ogólne. Nie zapominaj o żadnym z tych komponentów, jeśli leży ci na sercu dobry wygląd kuchni oraz wygoda gotowania.


Jaki sprzęt AGD do kuchni?

Jeśli twoja nowoczesna kuchnia z salonem ma być przyjazna dla wszystkich domowników, należy stawiać na sprytne urządzenia AGD. Chodzi tu oczywiście o zaawansowane technologicznie sprzęty, które zużywają mniej energii elektrycznej, dzięki czemu mogą wpłynąć korzystanie na kondycję twojego domowego budżetu.

To też urządzenia wydaje i działające cicho – to szczególnie ważne w przypadku zmywarki czy okapu, jeśli nowoczesna kuchnia z salonem tworzą jedno wnętrze. Dzięki temu podczas pracy okapu czy zmywarki, urządzenia te nie będą niepokoić innych domowników, którzy odpoczywają w salonie.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że nowoczesna kuchnia w bloku czy w domu, to ekologiczne wnętrze. W szafce pod zlewem zorganizuj dobry system selekcji odpadów. Warto sięgnąć po kosze z przykrywkami oraz te z filtrem węglowym, dzięki czemu z koszy nie będzie unosić się nieprzyjemny zapach.

Ponadto na wyposażeniu pomieszczenia powinny znaleźć się również filtry wody lub butelki filtrujące, które pozwalają na swobodne korzystanie z wody kranowej, co jednocześnie korzystnie wpływa na ograniczenie ilości produkowanych odpadów. Do tego dochodzi jeszcze cały zestaw toreb na zakupy w duchu zero waste (zarówno tych większych, jak i mniejszych, w których wylądują pieczywo czy warzywa i owoce).

Przeczytaj również: Jak urządzić nowoczesną czarną kuchnię?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny