Data modyfikacji:

Programator czasowy do gniazdka: jaki wybrać?

Oszczędność, wygoda, bezpieczeństwo – powodów do wykorzystania programatora czasowego gniazdka elektrycznego jest wiele. Wyłącznik czasowy do gniazdka pomaga sterować domową elektroniką i zabezpiecza przed przypadkowym pozostawieniem włączonych urządzeń. Jakie są typy programatorów czasowych i jaki model warto kupić?

Czytaj również: Jak podłączyć gniazdko elektryczne krok po kroku?

gniazdko

Rodzaje programatorów czasowych do gniazdka

Programatory czasowe montowane w gniazdkach to proste urządzenia zwiększające kontrolę nad elektroniką. W zależności od potrzeb mogą jedynie wyłączać podłączony do nich sprzęt lub zarządzać nim według zaprogramowanego schematu. Przed zakupem wyłącznika czasowego warto więc upewnić się, jak należy sterować danym urządzeniem, np. grzejnikiem, bojlerem na wodę czy oświetleniem akwarium. Programatory dzielą się na automatyczne i cyfrowe, a także na te funkcjonujące w cyklu dobowym lub tygodniowym. Jakie rodzaje wyłączników czasowych do gniazdka są najpopularniejsze?

  • Mechaniczny wyłącznik czasowy do gniazdka – zazwyczaj wyposażony jest w pokrętło, którym ustawia się czas odcięcia prądu. Jest to najprostszy typ wyłącznika, obarczony największym błędem. Jego dokładność może sięgać nawet 5 - 10 minut. Ten typ wyłącznika sprawdzi się jako zabezpieczenie na wypadek niewyłączenia niebezpiecznego urządzenia, np. żelazka czy grzejnika elektrycznego. Po upływie czasu programator nie włączy się ponownie samoczynnie i należy ustawić czas jeszcze raz.
  • Dobowy programator czasowy do gniazdka – cyfrowe programatory czasowe do gniazdka cechują się większą precyzją i pozwalają nie tylko na wyłączanie urządzeń, ale i na ich automatyczne włączania. Modele wyposażone w ekran umożliwiają ustawienie konkretnych godzin aktywacji i dezaktywacji gniazdka. Programatory działające w cyklu dobowym codziennie powtarzają ten sam schemat. Wykorzystuje się je m.in. w akwarystyce, do zasilenia oświetlenia akwarium dla ryb.
  • Tygodniowy programator czasowy do gniazdka – tygodniowe programatory cyfrowe przydatne są zwłaszcza wtedy, gdy podłączone urządzenia powinny włączać się o innej porze, zależnie od dnia tygodnia. Dzięki nim można ustawić na weekend m.in. inną porę grzania ciepłej wody użytkowej w bojlerze, gdy domownicy nie wychodzą do pracy lub szkoły. Bardziej zaawansowane programatory przydadzą się również wtedy, gdy urządzenia muszą włączać się na określony czas, np. co godzinę na 10 minut. Ustawienie takich interwałów na prostym wyłączniku czasowym z pokrętłem jest niemożliwe.
  • Wyłącznik czasowy światła – stosowany na klatkach schodowych czy w piwnicach.

Jaki programator czasowy do gniazdka wybrać? Najważniejsze parametry

Przed zakupem programatora czasowego warto także przeanalizować jego parametry. Punktem wyjścia jest oczywiście renomowana firma, która jest gwarancją bezpieczeństwa. Dobrej jakości sterowniki czasowe do gniazdka znajdziesz w asortymencie takich firm jak Eura-tech, Hama, REV, Emos, Legrand, LechPol, Hager, Elektroblock, Schneider Electric, Kanlux czy Zext.

  • Obsługiwane napięcie – do obsługi domowych urządzeń należy wybrać programator 230 V.
  • Liczba włączeń na dzień – informuje o tym, jak wiele automatycznych włączeń można ustawić.
  • Maksymalne obciążenie – ten parametr ma duże znaczenie w przypadku urządzeń o dużym poborze prądu, np. grillów, piekarników, elektronarzędzi. Zazwyczaj programatory czasowe obsługują do 3600 W.
  • Dokładność urządzenia – dobre wyłączniki czasowe działają z dokładnością do 1 minuty.
  • Funkcja zmiany czasu na letni/zimowy – dzięki niej nie trzeba programować sterownika co pół roku na nowo.
  • Stopień ochrony – oznaczenie IP20 informuje o ochronie przed dostępem do niebezpiecznych części palcem lub przedmiotem o średnicy od 12,5 mm.
  • Wbudowany akumulator – podtrzymuje ustawienia programatora po czasowym wyłączeniu prądu lub przypadkowym odłączeniu programatora.
  • Pilot – dodatkowy pilot ułatwi sterowanie programatorem znajdującym się w niedostępnym miejscu.

Autor: Szymon Sonik