Data publikacji:

Projekt magazynu, czyli jak zaprojektować magazyn

Projekt magazynu to bardzo poważna sprawa, która będzie determinować jego funkcjonalność w przyszłości. Musi być bardzo dobrze przemyślany. Co jednak, jeśli wcześniej nie projektowaliśmy magazynu? Przychodzimy z pomocą! Podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas projektowania magazynu, by ten był wygodny w użytkowaniu, łatwy w rozbudowie oraz umeblowaniu. Dowiedz się, jak wykonać projekt magazynu.
jak zaprojektować magazyn

Magazyn – projekt

Podstawowym aspektem, który należy uwzględnić podczas projektowania magazynu, jest to, jakie wymiary i wagę mają jednostki, które mają być w nim składowane. Dobrze jest także podjąć się prognozy ilości jednostek magazynowych, przechowywanych jednocześnie. Skoncentrować się trzeba na tym, czy produkty są wrażliwe na ciepło, czy też nie. To informacja potrzebna do określenia potrzeby ogrzewania, klimatyzowania czy chłodzenia magazynu, które nierzadko okazują się konieczne.
Zastanowić się trzeba nad tym, jak duża jest rotacja produktów, czyli jak często będziemy wysyłać je w trasę oraz przyjmować nowe towary. Jeśli potrzebne jest nieustanne kontrolowanie stanów magazynowych i identyfikowalność konkretnych produktów, trzeba uwzględnić ich odpowiednie posegregowanie i dobrą widoczność w magazynie. Projektując magazyn, zawsze należy pozostawić sobie furtkę na ewentualną jego rozbudowę w przyszłości, o ile to tylko możliwe.

Jak zrobić projekt magazynu?

Najważniejsze w projektowaniu wnętrza magazynu jest określenie wymiarów przeciętnego pudła, palety lub produktu. Regały magazynowe muszą umożliwiać ich swobodne i bezpieczne składowanie, przekładanie oraz wyciąganie. Jeśli w magazynie planujemy wykorzystanie wózków widłowych, konieczne jest pozostawienie pomiędzy regałami odpowiedniej ilości miejsca do wykonywania manewrów tego rodzaju maszynami.
Projektując rozkład wyposażenia i układ wewnętrzny magazynu, trzeba wcześniej dokładnie poznać budynek. Należy rozpisać na planie wszystkie okna, studzienki, kanały wentylacyjne, słupy, rurociągi i ewentualne nierówności podłoża. Wszystkie te czynniki nieco ograniczają przestrzeń magazynową, jednak wykonując przemyślany projekt, można zminimalizować ich negatywny wpływ na dostępną ilość miejsca. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że nie wolno zastawiać wyjść ewakuacyjnych ani utrudniać do nich dostępu poprzez nieprawidłowe rozmieszczenie mebli czy towarów.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując projekt magazynu?

Często projektując magazyn, w którym składowane są różne rodzaje towarów, uwzględnia się podział na trzy rodzaje rotacji produktów – małą, średnią i dużą. Wtedy towary, które podlegają częstej rotacji, umieszczane są w łatwo dostępnym miejscu, natomiast te, których wyciąganie i przenoszenie zdarza się stosunkowo rzadko, rozmieszcza się z tyłu, w dalszych rejonach magazynu. Jeśli rotacja wszędzie jest taka sama, dostęp do każdego towaru musi być tak samo łatwy.

Jakie strefy zazwyczaj uwzględnia się w projektach magazynu?

Zazwyczaj projekt magazynu uwzględnia co najmniej kilka stref, które mają ułatwić korzystanie z niego, a co za tym idzie, zwiększyć wydajność magazynu. Konieczne jest zaplanowanie w odpowiednim miejscu strefy załadunku i rozładunku. Dostęp do tej strefy musi być łatwy z punktu widzenia kierowców. Powinna ona znajdować się w strefie wjezdnej magazynu lub na zewnątrz, w miejscu, gdzie możliwe jest swobodne manewrowanie ciężarówkami i samochodami dostawczymi. Oprócz tego trzeba będzie zaplanować:

Miejsce przyjęć towaru

W przypadku magazynów, np. przesyłek często konieczne jest stworzenie strefy przyjęć. Strefa ta powinna być odpowiednio wydzielona i znajdować się z dala od miejsc przechowywania towaru. Powinna być na tyle duża, by umożliwiać swobodną kontrolę oraz sortowanie dostarczonych paczek. Czasami towary wymagają także przepakowywania lub rozdzielenia na mniejsze jednostki – na to również powinno znaleźć się miejsce w tej strefie.

Strefa przechowywania towaru

Kolejną strefą jest właściwe miejsce magazynowania towaru. Można zdecydować się na układanie palet lub produktów w bloki lub na regałach magazynowych o dostosowanych do charakteru przedmiotów potrzeb. Częstą praktyką jest także układanie towarów bezpośrednio na posadzce. Taką możliwość warunkuje jednak wytrzymałość przedmiotów, odporność na ściskanie, wilgoć i czas przechowywania. Nie jest to jednak najlepszy sposób przechowywania w przypadku, w którym w jednym miejscu znajduje się kilka rodzajów produktów. Wówczas, żeby wyciągnąć jeden karton, trzeba rozbierać całą konstrukcję. Regały umożliwiają przenoszenie obciążeń, ułatwiają dostęp do różnych rodzajów przedmiotów i można je łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Strefy dodatkowe i pomieszczenia socjalne

W magazynach, które obracają towarem w sposób detaliczny, konieczne będzie zaplanowanie miejsc do kompletowania zamówień oraz stref wysyłkowych. Z uwagi na sprawność funkcjonowania magazynu powinny być to osobne strefy niż te, które zaplanowane zostały do rozładunku i załadunku towarów w ilościach hurtowych. Strefa kompletowania zamówień musi umożliwiać łatwą identyfikację produktu, która wyeliminuje ryzyko pomyłek. Można zdecydować się także na automatyzację lub półautomatyzację tych miejsc. W projekcie magazynu koniecznie należy zadbać również o obecność szatni czy pomieszczeń socjalnych. Dobrze, jeśli będą umieszczone w miejscu obiektu łatwo dostępnym z każdej strony w magazynie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!