Data publikacji:

Aranżacja prysznica na poddaszu. O czym musisz pamiętać?

Prysznic pod skosem może być wygodny w użytkowaniu i świetnie się prezentować. Wszystko to pod warunkiem, że projekt łazienki uwzględni specyfikę pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Jeśli chcesz urządzić łazienkę z prysznicem na strychu, zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę podczas urządzania pomieszczenia.

prysznic na poddaszu
Mieszkania na poddaszach prezentują się efektownie dzięki nietypowym elementom architektury, jak części konstrukcyjne więźby dachowej czy skośnie opadające połacie dachu. Do tego pomieszczenia na strychu są dobrze doświetlone przez świetliki i okna dachowe. Jednak aranżacja łazienki na poddaszu nie jest taka łatwa, jak w przypadku pomieszczenia o regularnych wymiarach.

Prysznic na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Zalety
  • Możliwość ciekawego zaaranżowania przestrzeni – pomieszczenia na poddaszu wyglądają często znacznie ciekawiej, niż inne położone na niższych kondygnacjach. Wszystko za sprawą nietypowej architektury, często widocznych elementów konstrukcyjnych dachu i przede wszystkim dobrego oświetlenia – na poddaszach znajdują się okna połaciowe, które świetnie doświetlają wnętrza. Aranżacja łazienki z prysznicem pod skosem może wymagać zastosowania rozwiązań przygotowanych pod wymiar, ale to pozwala efektywnie wykorzystać dostępne miejsce.
Wady
  • Ograniczona swoboda aranżacji: to, co decyduje o zaletach łazienki na poddaszu, niestety może przysporzyć inwestorom sporo zagwozdek. W pomieszczeniach osadzonych na ostatniej kondygnacji budynku warunki dyktują opadające skośnie połacie dachu oraz ścianka kolankowa. Im ta ostatnia jest wyższa, tym większe możliwości aranżacyjne. Niestety, opadający skośnie dach również ogranicza możliwości lub determinuje wybór droższych rozwiązań. Problemem może być również znaczne nagrzewanie się dachu w lecie, co podniesie temperaturę w pomieszczeniu.

Wysokość stropu

Urządzając łazienkę na poddaszu i szukając miejsca do wydzielenia prysznica, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wysokość stropu. W miejscu, gdzie zaaranżujesz kabinę prysznicową sufit powinien być położony przynajmniej na wysokości 190 cm. To zapewnia swobodę ruchów dorosłej osobie. Co więcej, trzeba też pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni przed kabiną. Szacuje się, że powinien być to skrawek przestrzeni o wymiarach 90x100 cm, co pozwala na swobodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica.

Co ciekawe, często kabina prysznicowa jest częściowo osadzona przy skośnie opadającej połaci dachu – strop nad zasadniczą częścią kabiny jest położony na standardowej wysokości, a częściowo opada. To rozwiązanie, które pozwala wbudować w kabinie np. półki na kąpielowe kosmetyki.

Co przy ściance kolankowej?

Ścianka kolankowa to najniższa ze ścian w pomieszczeniach ze skosami, która zbiega się z opadającymi połaciami dachu. Wykonuje się ją właśnie po to, aby podnieść wysokość poddasza i zapewnić możliwość użytkowania tej części budynku. Na poddaszu użytkowym ścianka kolankowa powinna mieć wysokość przynajmniej 80-110 cm. Optymalnym rozwiązaniem, które zapewnia więcej swobody, jest ścianka kolankowa położona na wysokości 140 cm.

Co umieścić przy ściance kolankowej?Sprawdzonym rozwiązaniem jest wanna. Nawet w przypadku niższych ścianek kolankowych można przy nich umieścić ten element wystroju łazienki, ponieważ w wannie kąpiel bierzemy w pozycji siedząco-leżącej, dlatego opadający sufit nie powoduje dyskomfortu. Przy ściance można zamontować także miskę WC oraz bidet, ale usytuowanie tych elementów wyposażenia łazienki determinuje przede wszystkim odległość od złączy instalacji kanalizacyjnej.

Przestrzeń przy ściance kolankowej jest też idealnym miejscem na zabudowę łazienkowych schowków. W tym przypadku świetnie sprawdzają się meble wykonane na wymiar, ponieważ można je idealnie dostosować do warunków architektonicznych tej części pomieszczenia.

Klasyczna kabina czy prysznic bez brodzika?

Montaż tradycyjnej kabiny prysznicowej na poddaszu nie zawsze jest możliwy, zwłaszcza w niewielkich łazienkach, gdzie połacie dachu stromo opadają w kierunku ścianki kolankowej. W takim przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest prysznic szyty na miarę, czyli wersja bez brodzika ze szklaną ścianką prysznicową. W takim przypadku można dostosować wymiar szklanej obudowy do ścian i skośnego sufitu poprzez docinanie szyby do skosu i zabudowanie naturalnej wnęki, jaka znajduje się w pomieszczeniu.

Ponadto prysznic bez brodzika daje korzystny efekt dekoracyjny. Posadzka pod prysznicem wyłożona identycznymi płytkami, jak w reszcie pomieszczenia sprawi, że wnętrze będzie wydawać się większe. Takie rozwiązanie pozwala też równomiernie wykończyć podłogę, jeśli np. zabudowujesz wnękę o specyficznym kształcie, co w przypadku brodzika nie jest możliwe.

Łazienka z prysznicem na poddaszu – co pod oknem?

Kolejną zagwozdkę, jaką budzi aranżacja łazienki z prysznicem na poddaszu, jest wykończenie przestrzeni pod oknem. Dobierając elementy wystroju, jakie znajdą się w tym miejscu, trzeba pamiętać, aby zachować łatwy dostęp do okna na czas jego mycia oraz na potrzeby codziennego uchylania. Jeśli warunki na to pozwalają, pod oknem połaciowym dobrze sprawdza się wanna. Jeśli połać dachu nie opada zbyt stromo, odsuwanie wanny od ścianki kolankowej za pomocą zabudowy podtynkowej nie będzie konieczne.

Gdzie umieścić umywalkę?

Umywalka łazienkowa najczęściej występuje w duecie z lustrem, dlatego powinna się znaleźć w miejscu, gdzie można swobodnie stanąć w pozycji wyprostowanej, czyli sufit nad umywalką, podobnie jak w przypadku prysznica, powinien być położony na wysokości 190 cm.