Data publikacji:

Na jakiej wysokości powinna być deszczownica?

Wejście pod prysznic po całym dniu pracy to jeden z najmilszych momentów wieczoru. Bez wątpienia gorący strumień wody pomaga się zrelaksować, zmniejsza napięcia w ciele i pozostawia uczucie rozluźnienia oraz świeżości. Nie bez znaczenia jest to, z jakiej wysokości płynie strumień wody. Montaż deszczownicy to kluczowa kwestia dla komfortu użytkowania. Na jakiej wysokości powinna być deszczownica? I jaką wybrać?
kobieta pod prysznicem

Jaką deszczownicę wybrać?

Na rynku nie brakuje różnych rodzajów deszczownic, dlatego przed jej zamontowaniem warto rozeznać się, z czego możemy wybierać i wybrać taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom oraz będzie dobrze prezentowała się w łazience. Możemy zdecydować się na deszczownicę natynkową, podtynkową, sufitową oraz do prysznica. Możliwy jest także zakup deszczownicy do wanny. W tym ostatnim przypadku trzeba pamiętać, że deszczownica wannowa nie gwarantuje pełnej szczelności.

Deszczownica podtynkowa

Jeśli zależy ci na tym, żeby wszystkie elementy montażowe zostały zabudowane w ścianie, wówczas zdecyduj się na deszczownicę podtynkową. Ważne! To rozwiązanie należy zastosować jeszcze przed wykończeniem łazienki, ale jednocześnie warto pamiętać o tym, że każda ewentualna awaria deszczownicy podtynkowej wiązać się będzie z remontem — zniszczeniem oraz naprawą ścian.

Deszczownica natynkowa

Zaletą deszczownicy natynkowej, w porównaniu do podtynkowej, jest to, że w tym przypadku montaż jest łatwiejszy i szybszy. Nie wymaga ingerencji w ściany. Tutaj widać jednak wszystkie elementy montażowe oraz sama deszczownica zajmuje w łazience więcej miejsca.

Deszczownica podtynkowa sufitowa

Lubisz najnowsze trendy i zależy ci, by strumień wody płyną prosto z sufitu? Wówczas zdecyduj się na montaż deszczownicy w podwieszanym suficie. To zdecydowanie najbardziej nowoczesne rozwiązanie, a jednocześnie świetnie prezentuje się w designerskich pomieszczeniach.

Deszczownica do prysznica

Ta metoda montażu jest prosta i tania w zastosowaniu. Deszczownicę montuje się na zwykłym uchwycie prysznicowym zamiast lub obok słuchawki.

Wysokość montażu deszczownicy — o czym należy pamiętać?

Duże znaczenie przy wysokości montażu deszczownicy ma to, kto będzie z niej na co dzień korzystał. Przede wszystkim zaleca się, aby deszczownica była montowana mniej więcej na wysokości około 210 cm nad ziemią. To daje komfort jej użytkowania. Warto jednak pamiętać, że deszczownica powinna znajdować się około 30 cm nad głową osoby, która z niej korzysta — i to jest główny parametr, który powinniśmy brać pod uwagę. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że najlepiej rozważyć zakup deszczownicy umieszczonej na regulowanym drążku, dzięki któremu możemy zmienić wysokość umieszczenia deszczownicy. W końcu zazwyczaj z prysznica będą korzystać osoby o różnym wzroście.

To jednak nie wszystko. Drugim ważnym parametrem jest wielkość samej deszczownicy. Im jest ona większa, tym lepiej, by znajdowała się niżej. Takie rozwiązanie pozwoli na pełne wykorzystanie strumienia. Deszczownica, której wysokość nie jest w żaden sposób regulowana, może być trudna w użyciu zwłaszcza dla małego dziecka.

Podczas wyboru deszczownicy zwróć również uwagę na to, na jakich dodatkowych funkcjach ci zależy. Na przykład jeśli marzy ci się podświetlenie LED dla strumienia, wówczas odpada tanie i proste rozwiązanie z deszczownicą montowaną na drążku prysznicowym. Najwięcej możliwości daje deszczownica podtynkowa, ale warto pamiętać o jej wadach przy ewentualnych awariach. Jeśli z deszczownicy będą korzystać osoby o bardzo zróżnicowanym wzroście, należy przemyśleć zakup regulowanej deszczownicy.

Montaż baterii ściennej i deszczownicy

Autor: Szymon Sonik