Data modyfikacji:

Prysznic bez brodzika. Ile kosztuje? Jak go zrobić?

Jeśli wybór między wanną a prysznicem masz już za sobą, lub jesteś szczęśliwcem, w którego łazience zmieszczą się oba te elementy wystroju, przyszedł czas, aby rozprawić się z innym dylematem – prysznic z brodzikiem czy bez? Dziś skupmy się na tym drugim rozwiązaniu i zastanówmy się:  jak zrobić prysznic bez brodzika i czy wato postawić na kabinę prysznicową tego typu?
Masywne kabiny prysznicowe powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce w stylizacji łazienek zajmują minimalistyczne strefy prysznicowe, które harmonijnie łączą się z resztą aranżacji.

Jak osiągnąć taki efekt? Stawiając na prysznic bez brodzika – w takim wydaniu w łazience nie powstają sztuczne bariery, a jednolita powierzchnia podłogi sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się większe.

Jeśli chcesz postawić na kabinę prysznicową tego typu przekonaj się, na czym właściwie polega to rozwiązanie, ile kosztuje prysznic bez brodzika i wreszcie, jak go zamontować?

Prysznic bez brodzika, czyli jaki?

W przypadku prysznica pozbawionego brodzika elementy instalacji odpływowej znajdują się poniżej poziomu podłogi, a ta musi być odpowiednio nachylona, aby zapewnić właściwy spadek wody.

Posadzka jest tu wykończona za pomocą płytek podłogowych. Możesz postawić na takie, jakie znajdują się w reszcie pomieszczenia, dzięki czemu kabina prysznicowa będzie się dobrze komponować z całym wnętrzem.

Inną dobrą opcją jest zaakcentowanie strefy prysznicowej dekoracyjnymi płytkami np. mozaiką.

Dopełnieniem aranżacji strefy prysznicowej tego typu jest najczęściej szklana tafla, co daje modny i minimalistyczny efekt.

Jakie są zalety prysznica bez brodzika?

Przede wszystkim walory dekoracyjne – kabina tego typu prezentuje się efektownie i nie przytłacza optycznie wnętrza, dlatego jest dobrą opcją do niewielkich łazienek.

Jest też wygodna w użytkowaniu, ponieważ wchodząc pod prysznic, nie musisz przekraczać progu który w tradycyjnych kabinach czasem bywał naprawdę wysoki. Jest to zatem szczególnie dobry pomysł, jeśli wśród członków twojej rodziny znajdują się dzieci czy osoby starsze.

A jakie wady ma prysznic bez brodzika?

Przede wszystkim liczy się tu precyzja wykonania – jeśli nie zostanie zachowany właściwy spadek, istnieje ryzyko, że woda będzie się wylewać z kabiny prysznicowej. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zamontować prysznic bez brodzika samodzielnie i nie masz wprawy w tego typu pracach, lepiej zdać się na doświadczonych fachowców.

Podobnie trzeba pamiętać o systematycznym czyszczeniu odpływu, bo po jego zatkaniu efekt może być podobny.

Jak zamontować prysznic bez brodzika?

A jeśli już chcesz postawić na prysznic bez brodzika, jak zrobić całą instalację? Musisz wiedzieć, że niestety nie w każdej łazience możliwe jest zamontowanie kabiny tego typu.

Jeśli mieszkasz w budownictwie z czasów PRL-u, gdzie stropy oddzielające poszczególne mieszkania są dość cienkie, może się okazać, że w posadzce łazienki zabraknie miejsca na przyłącza.

Podobnie sprawa się ma, jeśli w pomieszczeniu zamontowano ogrzewanie podłogowe, ponieważ spirale instalacji osadzone w posadzce ograniczą możliwości skucia wylewki.


Przejdźmy jednak do konkretów, czyli jak zamontować prysznic bez brodzika?
Pierwszym etapem jest skuwanie posadzki i wyprofilowanie jej tak, aby zachować spadek w kierunku miejsca, gdzie zostanie osadzony odpływ. Szacuje się, że spadek powinien wynosić około 2,5%.

Do wyboru masz dwa rodzaje odpływów: liniowy i punktowy. Ten pierwszy, czyli odpływ liniowy może mieć postać niewielkiej szpary pomiędzy płytkami czy charakterystycznej kratki.

Istnieją też warianty, gdzie listwę odpływu zabudowuje się płytkami. W tym przypadku powierzchnia odbioru wody jest duża, dlatego odpływ działa efektywniej. Najczęściej stosuje się go w większych kabinach prysznicowych.
Z kolei odpływ punktowy charakteryzuje się mniejszą powierzchnią odbioru wody, dlatego bardzo ważne jest, aby spadek w jego kierunku był zlokalizowany z dwóch lub nawet czterech stron, w zależności od jego położenia.

Odpływ tego typu również można zabudować płytkami, dlatego prezentuje się estetycznie.
Jeśli zdecydujesz się na prysznic bez brodzika, musisz koniecznie dowiedzieć się także, jak zrobić izolację przeciwwilgociową? To bardzo ważny element całej układanki.

Gdy odpływ zostanie już osadzony w posadzce, a ta zostanie właściwie wyprofilowana z zachowaniem należytych spadków, konieczne jest pokrycie powierzchni warstwą folii w płynie.

To ona będzie chronić posadzkę przed wnikaniem wilgoci i przenikaniem jej na niższe kondygnacje.

Pamiętaj, że szczególną uwagę należy przyłożyć do zabezpieczania narożników – folię należy grubą warstwą nanieść zarówno w narożnikach przy posadzce, jak i w tych odchodzących pionowo ku górze.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możliwe jest układanie dekoracyjnych płytek podłogowych i ściennych.
Na koniec warto przeanalizować również koszt całego tego przedsięwzięcia. Ile kosztuje prysznic bez brodzika? Już sam zakup odpływu liniowego wraz z syfonem to wydatek rzędu 700-800 zł.

Ponadto należy doliczyć jeszcze wynagrodzenie fachowca, a za pracę tego typu wyspecjalizowany pracownik może policzyć sobie nawet około 1000 zł lub więcej.

Do tego dochodzą jeszcze elementy armatury, czyli kolejne kilkaset złotych i szklana tafla (600-700 zł) oraz koszt płytek, którymi zostanie wykończona podłoga.

W efekcie wykonanie prysznica bez brodzika może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, co jest znacznie droższym rozwiązaniem, niż klasyczne kabiny np. z płytkim brodzikiem, które możesz nabyć nawet za 1000 zł.

Jak widzisz, kabina prysznicowa tego typu jest dość skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Jeśli jednak chcesz postawić na prysznic bez brodzika, jak zrobić go poprawnie? Przede wszystkim zdaj się na doświadczonych fachowców.

Polecamy: