Data publikacji:

Przedpokój w stylu boho – jak urządzić przedpokój w stylu boho?

Na urządzenie mieszkania w stylu boho decydują się osoby z dużą wyobraźnią i fantazją, które zamiast sztywnych reguł i porządku stawiają na odrobinę szaleństwa, wygodę i indywidualizm. Dzięki artykułowi dowiesz się, jak stworzyć korytarz lub przedpokój w stylu boho i poznasz podstawowe założenia tego sposobu aranżacji mieszkania.

przedpokoj boho

Styl boho – ogólna charakterystyka

Styl boho jest niezwykle eklektyczny i trudno zamknąć go w sztywnych ramach, sprowadzając do listy konkretnych reguł urządzania wnętrza i dobierania dodatków. Odzwierciedlają to zresztą jego początki, które sięgają XIX wieku.

„Boho” jest skróconą formą słowa „bohema”, a więc powszechnie używanego określenia tzw. cyganerii artystycznej. Chodzi tu o nieformalne grupy aktorów, malarzy, muzyków, poetów oraz pisarzy, żyjących na obrzeżach społeczeństwa i nieskrępowanych jego żelaznymi zasadami. Pierwszym dużym skupiskiem bohemy był Paryż, który już 150 lat temu przyciągał jak magnes wszystkich wędrownych wolnomyślicieli i artystów z całej Europy. Styl stara się więc teoretycznie odtworzyć mieszkanie osoby, która dobrze odnalazłaby się w towarzystwie tego typu ludzi. Drugim fundamentem boho są lata 60. i 70. XX wieku i kultura oraz estetyka ruchów hipisowskich, których filozofia była rozwinięciem sposobu życia artystycznej cyganerii. W stylu zauważalna jest też niezwykle mocna inspiracja folklorem, kulturami Dalekiego i Bliskiego Wschodu, a także Afryki i Ameryki Północnej.
Styl boho odrzuca zimny minimalizm oraz każdą tradycyjną lub sformalizowaną estetykę. Urządzone w nim mieszkanie jest eklektycznym odzwierciedleniem indywidualnego charakteru właściciela i powinno być wypełnione przedmiotami, które są dla niego ważne, często samodzielnie zrobionymi, udekorowanymi lub przypadkowo znalezionymi. Żelazną zasadą przy urządzaniu jest to, że nie ma żadnych żelaznych zasad.

We wnętrzach powinien panować artystyczny nieład. Jak najbardziej wskazane jest mieszanie różnych stylów i kontrastujących ze sobą materiałów czy kolorów. Nie oznacza to jednak, że mieszkania są kompletnie zawalone kiczowatymi bibelotami i szpargałami. Podczas dobierania dodatków i mebli wykorzystujemy swój artystyczny zmysł, by z wielu odrębnych elementów stworzyć spójną całość.

Dwie twarze stylu boho

W katalogach i magazynach wnętrzarskich spotkamy się z dwoma trendami w urządzaniu wnętrz boho. Pierwszy z nich, bardziej tradycyjny, korzysta z dużej ilość dodatków, stawia na szaloną paletę kolorów, jak również bogato zdobione materiały i meble pochodzące z odzysku lub remontowane na własną rękę. Drugim trendem jest podążanie w stronę etnicznego egzotyzmu, inspirując się tradycyjnymi oraz plemiennymi kulturami Afryki, Azji lub obu Ameryk. W mieszkaniach tego typu dominują naturalne materiały i kolory (beże, biele, brązy), a także etno dodatki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wedle upodobań łączyć cechy obu nurtów aranżacyjnych.

Przedpokój i korytarz w stylu boho – na co warto zwracać uwagę?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które zobaczą nasi goście. Może być więc ono naszą wizytówką, która pokaże naszą bardziej szaloną lub nieznaną im stronę. Ponieważ korytarze i przedpokoje to pomieszczenia pozbawione naturalnego światła, szalony i kolorowy styl boho dobrze ożywi normalnie dość ponure i nijakie wnętrze. Pamiętajmy jednak o funkcjonalności pomieszczenia, nie przesadzajmy z bibelotami i ozdobami, które mogą łatwo przytłoczyć, a co gorsza, łatwo się przez przypadek uszkodzić.

Jeżeli stawiamy na klasyczne boho, możemy zaszaleć i pomalować ściany oraz szafki na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy tu od naszej inicjatywy oraz wyobraźni. Aby zapobiec wizualnemu chaosowi, dla równowagi należy jednak ograniczyć paletę dominujących barw do dwóch, trzech lub maksymalnie czterech. W przypadku bardziej etnicznego wnętrza wybieramy biele, popiele, brązy i szarości, z którymi będą kontrastować wielobarwne akcesoria lub przedmioty wykonane z naturalnych materiałów (drewno, kamień, lniane tkaniny itd.).
Boho lubi naturalne materiały, na podłodze w przedpokoju świetnie sprawdzi się drewniany parkiet, albo dobrej jakości panele. Praktycznie obowiązkowym elementem będą dywaniki lub chodniki, które możemy dowolnie ze sobą zestawiać. Sprawdzi się tu np. zarówno stary i wytarty dywan z odzysku, jak i nowy chodnik z geometrycznymi wzorami etno.
W przedpokojach boho nie stawia się zazwyczaj dużo mebli. Poza szafą lub szafkami, znajdzie się w nim wieszak oraz ewentualnie ławka czy półka na buty. Osoby stawiające na aranżację boho decydują się najczęściej na samodzielny remont starych mebli. Zdarza się, że są one upolowane na targu staroci lub znalezione dosłownie na śmietniku. Ich nowi właściciele czasami nie zwracają nawet uwagi na ich stan, uważając, że ich odświeżanie odbierze im tylko unikalny charakter.

Nieco więcej uwagi do umeblowania przykłada się we wnętrzach etno. Najczęściej wybiera się wówczas meble, które wykonane są np. z egzotycznego drewna. W obu nurtach unika się jednak „bezosobowych” i minimalistycznych nowoczesnych mebli wykonanych np. z metalu.

W podobnym duchu podchodzi się do doboru oświetlenia. Lampy powinny mieć interesujący styl i charakter. Tu także z chęcią sięga się po antyki lub klosze z odzysku. W przypadku stylistyki etno, w stylu boho niezwykle ważną rolę pełnią różnego rodzaju tekstylia. Poza wspomnianymi już chodnikami lub dywanikami, w przedpokoju na ławce mogą pojawić się poduszki z poszewkami z ludowymi wzorami, a na ścianach ozdobne fragmenty materiału zawieszone np. wokół lustra. Akcentem zamykającym wystrój wnętrza są też z pewnością bibeloty i drobiazgi, a także dekoracyjne ramki z obrazkami i zdjęciami.
Zdjęcie: FollowTheFlowStudio/Envato Elements