Chcesz zacząć swoją przygodę z renowacją mebli, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podstawę stanowi dobrze wyposażony warsztat. Oto krótka lista narzędzi i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia renowacji mebli, dzięki którym nadasz nowy blask staremu stolikowi czy komodzie.
Renowacja starych mebli to coraz popularniejszy trend, który wpisuje się nie tylko w bieżące aranżacyjne tendencje, ale jest też zgodny z ideą zero waste i ekologicznego podejścia do urządzania mieszkań. Nadając nowe życie starym meblom, ograniczasz marnotrawstwo i możesz efektownie urozmaicić wystrój swojego domu – same plusy! Co więcej, samodzielna renowacja mebli jest także bardzo satysfakcjonującym zajęciem – własnoręcznie możesz zdecydować o wyglądzie mebla, jego wykończeniu i w ten sposób idealne dopasować przedmiot do swoich potrzeb.
Pierwszym krokiem w renowacji mebli jest usuwanie starych powłok. Zazwyczaj stare warstwy malarskie są w kiepskim stanie, a nakładanie na nie nowych preparatów mija się z celem. Aby wykonać to zadanie możesz postawić na kilka rozwiązań:
Papier ścierny – to najbardziej podstawowe narzędzie do renowacji mebli. Pracę należy zacząć od papieru z grubym ziarnem, co pozwoli skuteczniej usunąć starą powłokę, a następnie wykończyć powierzchnię drobnoziarnistym. Papier ścierny sprawdzi się dobrze np. w przypadku drewna olejowanego, ale jeśli chcesz odnowić meble PRL, lepiej się na to nie porywaj. Chemoutwardzalny lakier nie odpuści tak łatwo.
Cyklina – to rodzaj skrobaka wyposażonego w ostrze oraz najczęściej drewnianą rączkę. Cyklina usuwa nawet twardy lakier, jednak najlepiej sprawdza się na niewielkich elementach konstrukcji mebla, np. przy renowacji szczebelków, podłokietników lub oparć krzeseł. Praca przy użyciu cykliny jest czasochłonna, dlatego nie poleca się jej do obróbki większych mebli, ponieważ oznacza to nawet kilka godzin żmudnego skrobania.
Opalarka – urządzenie przyda się podczas renowacji lakierowanych mebli, np. modnych obecnie komód typu jamnik i innych sprzętów pochodzących z czasów PRL-u. Ich powierzchnia była pokrywana warstwą błyszczącego i bardzo twardego lakieru. Szlifowanie go za pomocą szlifierki zajęłoby wiele czasu (i mogłoby być ryzykowne, ponieważ szlifierka może uszkodzić delikatną warstwę forniru, którą lakier zabezpiecza).
Szlifierka do renowacji mebli - w obróbce drewna, najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje urządzeń tego typu: szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe. Te pierwsze najczęściej mają prostokątną stopę szlifierską i świetnie sprawdzają się przy oczyszczaniu płaskich powierzchni np. blatów stołów. Szersze możliwości, bo nawet usuwania starych powłok z powierzchni wypukłych, dają szlifierki mimośrodowe, które wykonują ruch obrotowy i oscylacyjny. Szlifierka będzie świetną opcją przy usuwaniu starej farby czy oleju i jej zastosowanie znacznie przyspieszy prace.
Środki chemiczne – w sprzedaży znajdziesz też specjalne preparaty do usuwania starych powłok. Sprawdzają się dobrze w przypadku lakierów oraz farb. Środki tego typu spulchniają stare powłoki, po czym można je usunąć za pomocą szpachelki. Musisz jednak pamiętać, aby stosować je na zewnątrz, ponieważ ich opary mogą mieć szkodliwy wpływ na twoje zdrowie.
Przeczytaj też: Renowacja mebli - jak odnowić mebel z czasów PRL-u?
Teraz, kiedy najtrudniejszą część mamy za sobą, czas przejść do uzupełniania ubytków. Na tym etapie należy również usunąć z drewna korniki, jeśli na jego powierzchni widoczne są niewielkie dziurki. Aby to zrobić wystarczy zastosować specjalny preparat. Gdy już rozprawisz się z niechcianymi gośćmi, czas uzupełnić ubytki.
Najpowszechniejszą metodą wypełniania uszczerbków w drewnie jest szpachlowanie.
Używa się w tym celu szpachli, czyli preparatu powstałego na bazie mączki drzewnej, który idealnie zasklepia ubytki. Nakładamy go szpachelką, zostawiamy do wyschnięcia, a utwardzony szlifujemy delikatnie papierem ściernym.
Miej jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach powierzchnia twoich mebli nie jest wykonana z litego drewna, a pokrywa ją tzw. fornir. Są to cienkie płaty szlachetnego drewna, które pokrywają np. płytę wiórową.
Taką technikę wykańczania stosowano powszechnie w przypadku mebli PRL. Jeśli więc przyjdzie ci uzupełniać ubytki w fornirze, pierwszym etapem będzie nadanie ubytkowi regularnych kształtów – po prostu musisz usunąć postrzępione krawędzie.
Dzięki temu łatwiej dopasujesz łatkę z nowego forniru, co pozwoli na uzyskanie estetycznego wykończenia. Następnie na nowym płacie forniru należy odwzorować kształt ubytku, wyciąć materiał i przykleić w docelowym miejscu za pomocą kleju stolarskiego i zacisku.
W twoim domowym warsztacie renowatorskim przydać się może również kilka innych akcesoriów, które usprawnią pracę.
Ściski stolarskie – przydadzą się podczas obróbki lub klejenia drewnianych elementów. Za pomocą ścisków stolarskich można ustabilizować części, nad którymi aktualnie pracujesz, lub docisnąć do siebie dwa sklejane elementy. Warto zaopatrzyć się w zestaw kilku ścisków o różnej wielkości, które znajdą zastosowanie podczas obróbki różnych mebli.
Stół warsztatowy – praca przy renowacji mebli bywa czasochłonnym zajęciem, dlatego bardzo ważna jest wygoda. Na stole warsztatowym można stabilnie osadzić meble i inne przedmioty oraz unieruchomić je za pomocą zacisków stolarskich. W takim przypadku praca będzie przebiegać znacznie sprawniej.
Odkurzacz warsztatowy – jeśli chcesz zająć się renowacją mebli hobbystycznie i planujesz działania przy różnych projektach, warto zaopatrzyć się w odkurzacz warsztatowy. Sprzęt tego typu odłącza się do szlifierki i w rezultacie pył powstały podczas obróbki jest automatycznie zasysany do zbiornika. To pozwala łatwo utrzymać porządek w warsztacie i zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ mniejsza ilość pyłu unosi się w powietrzu. Szczotka druciana – sprzęt tego typu przyda się podczas obróbki drewna zwanej postarzaniem. Za jej pomocą usuniesz wierzchnią warstwę miękkiego drewna i podkreślisz usłojenie materiału. Najtańszym rozwiązaniem są szczotki ręczne, ale niestety nie zapewniają one efektywnej pracy. Lepszym rozwiązaniem jest końcówka, którą zamontujesz na wiertarce lub szlifierce kątowej.
Co ciekawe, jeśli chcesz odmienić wygląd mebli, możesz postawić na nieco odwrotny proces, czyli postarzanie. Obróbce tego typu poddać można meble i przedmioty wykonane z litego drewna. W efekcie tych działań, materiał będzie wyglądał starzej, nabierze ciekawej faktury oraz wyrazistego koloru. Jak osiągnąć taki efekt? Pierwszym etapem renowacji mebli, polegającym na postarzaniu, jest obróbka za pomocą szczotki drucianej. Najlepiej postawić na specjalną końcówkę, którą zamontujesz na szlifierce kątowej, popularnie zwanej gumówką, lub na wiertarce. Jeśli masz możliwość wyboru, lepiej zaopatrzyć się w osprzęt do gumówki, ponieważ zapewnia efektywniejszą pracę.
W wyniku szczotkowania drewna jego wierzchnia, miękka warstwa zostaje częściowo zeszlifowana. Dzięki temu materiał nabiera wyrazistej faktury i wygląda jak drewno użytkowane przez lata. Dodatkowo efekt ten można podkreślić np. dzięki zastosowaniu oleju.
Ostatni etap całej tej zabawy pod szyldem – jak odnowić stare meble - to nadanie twoim starym meblom nowego blasku. Po oczyszczeniu mebla z pyłu, drewno trzeba zagruntować. Ten zabieg wyrówna chłodność materiału, co przełoży się na ostateczny efekt. Po wyschnięciu gruntu można brać się za malowanie. Masz tu do wyboru kilka opcji:
Farba do drewna – pokrywa powierzchnię mebli równomierną powłoką, spod której nie widać rysunku drewna. Modnym rozwiązaniem są farby kredowe, które przy pełnym kryciu dają ciekawy, matowy efekt. Dostępne są w bogatej kolorystyce i świetnie się sprawdzają przy malowaniu tzw. metodą shabby chic.
Lakier – tworzy na drewnianej powierzchni solidną powłokę ochronną, która świetnie zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Jeszcze do niedawna lakiery były dostępne przede wszystkim w błyszczącej wersji, jednak teraz na rynku znajdziesz też takie, które dają efekt satynowy lub matowy. Jeśli chcesz, aby lakier jednocześnie zabezpieczał i nadał drewnu kolor, postaw na lakierobejcę.
Olej – działa nieco inaczej niż lakier, ponieważ wnika w głąb drewna i w ten sposób je impregnuje. Dzięki temu nie tylko chroni materiał, ale też efektownie podkreśla rysunek słojów. Olej pozwoli ci uzyskać naturalniejszy efekt wykończeniowy, niż lakier.
Aby cała ta zabawa z odnawianiem starych mebli była nie tylko satysfakcjonującym, ale beż bezpiecznym zajęciem, musisz zadbać o akcesoria ochronne.
Przede wszystkim zaopatrz się w maskę przeciwpyłową. Podczas szlifowania starych mebli w powietrzu unosić będzie się pył, który zawiera w sobie drobinki starego lakieru czy oleju. Zadbaj o maskę z filtrem, dzięki której nie będziesz wdychać tych szkodliwych substancji.
Ponadto etapy pracy polegające na szlifowaniu czy opalaniu należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Podobnie sprawa się ma, jeśli postawisz na zastosowanie środków chemicznych do usunięcia starych powłok – to silnie działające substancje, dlatego najlepiej pracować z nimi na zewnątrz budynku lub w otwartym garażu czy pomieszczeniu gospodarczym z oknem.
Uzupełnieniem tego ochronnego ekwipunku, który należy dopisać do listy materiałów i narzędzi niezbędnych do renowacji mebli, są gogle ochronne. Najlepiej postawić na maskę wyposażoną również w okulary ochronne, co znacznie ułatwi pracę. W takim przypadku, w razie odpryśnięcia kawałka starego lakieru czy drewna w trakcie szlifowania, unikniesz ryzyka skaleczenia okolic oczu.
Zwróć też uwagę na swój strój roboczy. Podczas pracy z takimi narzędziami jak szlifierka, unikaj luźnej odzieży, która mogłaby przypadkowo wkręcić się w urządzenie. Z kolei w trakcie pracy z opalarką warto mieć w zanadrzu rękawice ochronne przystosowane do prac w wysokich temperaturach.
Wyrażając zgodę na przechowywanie informacji na urządzeniu końcowym lub dostęp do nich i przetwarzanie danych osobowych (w tym w obszarze profilowania, analiz rynkowych i statystycznych) sprawiasz, że łatwiej będzie odnaleźć Ci w Serwisie dokładnie to, czego szukasz i potrzebujesz. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Ceneo.pl sp. z o.o., a w niektórych przypadkach (np. identyfikator internetowy, dane przeglądania) nasi partnerzy (130 partnerów), w tym tzw. “Zaufani Partnerzy IAB” (126 partnerów).
Twoja zgoda jest dobrowolna i obejmuje przetwarzanie danych osobowych w celach: prezentowania spersonalizowanych treści i reklam oraz ich pomiaru, tworzenia statystyk, poprawy funkcjonalności strony, ułatwienia korzystania z naszych stron.
Zgoda obejmuje także wyszczególnione cele (wg standardu i klasyfikacji IAB Europe) dla Zaufanych Partnerów IAB: 1) Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich; 2) Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam; 3) Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam; 4). Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam; 5) Tworzenie profili w celu personalizacji treści; 6) Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści; 7) Pomiar efektywności reklam; 8) Pomiar efektywności treści; 9) Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł; 10) Rozwój i ulepszanie usług; 11) Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści, Cele specjalne: 12) Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów, 13) Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści, 14) Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich, Funkcje: 15) Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł, 16) Łączenie różnych urządzeń, 17) Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie, Funkcje specjalne: 18) Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji. Szczegółowo opisane są one w ustawieniach dostępnych pod przyciskiem: Dostosuj zgody.
W każdej chwili możesz ją cofnąć zmieniając jej ustawienia (opcje dostosowania zgody przy jej wyrażeniu dostępne są także z poziomu polityki cookies). Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania.
Więcej informacji - o wykorzystywaniu przez nas plików cookies, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach z przetwarzania Twoich danych osobowych - w naszej polityce.
Udzielenie zgody na pliki cookies może się wiązać z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, w tym w państwach leżących poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, jak i z udostępnianiem ich do naszych partnerów oraz podmiotów z nimi współpracujących. Więcej informacji w naszej polityce.
Możesz w dowolnym momencie przejść do szczegółów i listy naszych partnerów (przycisk „>” przy każdej kategorii), jak i zaakceptować wszystkie lub wybrane kategorie (przesunięcie suwakiem).
Wybory, których dokonujesz w odniesieniu do celów i podmiotów (partnerów) wymienionych w tej informacji, są zapisywane w pliku cookie o nazwie „consentcookie” na maksymalny czas do 400 dni.
Wyrażam zgodę na:
Marketingowe (reklamowe) pliki cookies wspierają wyświetlanie reklam, które są bardziej dopasowane do Twoich zainteresowań i potrzeb, a jednocześnie wartościowe dla wydawców i reklamodawców. Służą także do wyświetlania reklam na innych stronach internetowych. Brak zgody nie wpływa na korzystanie ze strony.
Analityczne pliki cookies mierzą ilość wizyt i zbierają informacje o źródłach ruchu. Używamy ich także, aby poprawić działanie Ceneo. Pomagają nam dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak poruszasz się po naszym serwisie. Brak zgody nie wpływa na korzystanie ze strony.
Funkcjonalne pliki cookies zapamiętują wybory dokonywane przez Ciebie, zapewniając Ci lepiej dopasowane usługi. Możemy je wykorzystywać także do przeprowadzania ankiet.
Pliki cookies instalowane zgodnie z ustawieniem Twojej przeglądarki, niezbędne do prawidłowego lub zoptymalizowanego działania serwisu i naszych usług – bez nich strona internetowa lub usługi, które oferujemy mogą nie działać prawidłowo. Nie możesz z nich zrezygnować z poziomu tej strony.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
Np.:
Reklamy prezentowane Tobie w serwisie mogą opierać się na ograniczonych danych takich jak witryna internetowa lub aplikacja, z których korzystasz, Twoja nieprecyzyjna lokalizacja, rodzaj urządzenia albo treści przeglądane przez Ciebie (na przykład w celu ograniczenia liczby wyświetleń danej reklamy).
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie (np. przesyłane formularze, przeglądane treści) mogą być przechowywane i łączone z innymi informacjami dotyczącymi Ciebie (na przykład informacjami o Twojej poprzedniej aktywności w serwisie, innych witrynach internetowych lub aplikacjach) lub podobnych osób. Informacje te wykorzystuje się następnie do tworzenia lub ulepszania profilu odnoszącego się do Ciebie (który to profil może na przykład obejmować Twoje zainteresowania i cechy osobiste). Twój profil może być wykorzystywany (również później) do pokazywania reklam, które wydają się bardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę Twoje możliwe zainteresowania.
Np.:
Reklamy, ktore są Ci prezentowane w tym serwisie mogą być oparta na Twoich profilach reklamowych, które mogą odzwierciedlać Twoją aktywność w serwisie, innych witrynach internetowych lub aplikacjach (np. przesyłane formularze, przeglądane treści), możliwe zainteresowania i cechy osobiste.
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie (np. przesyłane formularze, przeglądane treści niezwiązane z reklamami) mogą być przechowywane i łączone z innymi informacjami dotyczącymi Ciebie (na przykład informacjami o Twojej poprzedniej aktywności w usłudze, innych witrynach internetowych lub aplikacjach) lub podobnych osób. Informacje te wykorzystuje się następnie do tworzenia lub ulepszania Twojego profilu (który to profil może obejmować możliwe zainteresowania i cechy osobiste). Twój profil może być wykorzystywany (również później) do prezentowania treści, które wydają się bardziej odpowiednie w oparciu o Twoje ewentualne zainteresowania, na przykład poprzez dostosowanie kolejności wyświetlania treści, aby jeszcze łatwiej było Ci znaleźć treści odpowiadające Twoim zainteresowaniom.
Np.:
Treści prezentowane w serwisie mogą być oparte na Twoich profilach spersonalizowanej treści, które mogą odzwierciedlać Twoją aktywność w tym lub innym serwisie (bierze się pod uwagę przesyłane formularze, przeglądane treści itd.), możliwe zainteresowania i aspekty osobiste. Informacje te mogą zostać wykorzystane na przykład do dostosowania kolejności wyświetlania treści, aby jeszcze bardziej ułatwić Ci przeglądanie właściwych (niereklamowych) treści odpowiadających Twoim zainteresowaniom.
Np.:
Informacje dotyczące tego, które reklamy są Ci pokazywane, jak również tego, jak na nie reagujesz, mogą pomóc określić, na ile dobrze zadziałała dana reklama na Ciebie lub inne osoby i czy cele reklamy zostały osiągnięte. Na przykład czy w ogóle widziałeś reklamę, czy ją na nią kliknąłeś, czy skłoniła to Ciebie do zakupu produktu lub odwiedzenia witryny internetowej itp. Jest to bardzo pomocne w zrozumieniu znaczenia kampanii reklamowych.
Np.:
Informacje dotyczące prezentowanych Ci treści oraz Twoje reakcje na nie mogą zostać wykorzystane do określenia, czy (niereklamowe) treści dotarły – na przykład – do zamierzonych odbiorców i czy odpowiadały Twoim zainteresowaniom. Pozwalają się dowiedzieć, czy przeczytałeś artykuł, obejrzałeś film, słuchałeś podcastu lub sprawdziłeś opis produktu, ile czasu spędziłeś, korzystając z serwisu, jakie witryny internetowe odwiedziłeś itp. Pomaga to poznać znaczenie (niereklamowych) pokazywanych Tobie treści.
Np.:
Można generować raporty na podstawie kombinacji zestawów danych (takich jak profile użytkowników, statystyki, badania rynku, dane analityczne) dotyczących reakcji użytkowników na treści reklamowe lub niereklamowe. Chodzi o identyfikację wspólnych cech (na przykład określenie, którzy odbiorcy docelowi są bardziej otwarci na kampanię reklamową lub treści danego typu).
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie, np. odnoszące się do Twoich reakcji na reklamy lub treści, mogą być bardzo pomocne w ulepszaniu produktów i usług oraz tworzeniu nowych produktów i usług w oparciu o Twoje interakcje, typ odbiorców itp. Ten konkretny cel nie obejmuje tworzenia ani ulepszania profili czy identyfikatorów użytkowników.
Np.:
Treści prezentowane Tobie w serwisie mogą opierać się na ograniczonych danych takich jak witryna internetowa lub aplikacja, z których korzystasz, Twoja nieprecyzyjna lokalizacja, rodzaj urządzenia albo treści przeglądane przez Ciebie (na przykład w celu ograniczenia liczby wyświetleń danego filmu lub artykułu).
Np.:
Twoje dane mogą być wykorzystywane do monitorowania i zapobiegania oszustwom (np. w odniesieniu do reklam i ich klikania przez boty) oraz zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego działania systemów i procesów. Dane te mogą być również wykorzystywane do korygowania wszelkich problemów, jakie mogą wystąpić u Ciebie, wydawcy lub reklamodawcy w związku z dostarczaniem treści i reklam oraz w związku z Twoją interakcją z treścią i reklamami.
Np.:
Niektóre informacje (np. adres IP lub funkcje urządzenia) są wykorzystywane w celu zapewnienia technicznej zgodności treści lub reklam lub w celu ułatwienia przesyłania treści lub reklam do Twojego urządzenia.
Np.:
Decyzje podejmowane przez użytkownika dotyczące celów i podmiotów wymienionych w niniejszym powiadomieniu są zapisane i udostępniane tym podmiotom w formie sygnałów cyfrowych (np. ciągu znaków). Jest to konieczne dla zapewnienia aby te podmioty i usługi respektowały podjęte przez użytkownika decyzje.
Np.:
Informacje dotyczące aktywności użytkownika w usłudze mogą być łączone z innymi informacjami dotyczącymi użytkownika, pochodzącymi z różnych źródeł takich jak aktywność w innej usłudze online, korzystanie z karty lojalnościowej w sklepie lub odpowiedzi na pytania w ankiecie – w celach wyjaśnionych w niniejszym powiadomieniu.
W związku z celami opisanymi w niniejszym powiadomieniu można przypuszczać, że urządzenie użytkownika jest powiązane z innymi urządzeniami, które należą do użytkownika lub znajdują się w jego gospodarstwie domowym (na przykład gdy użytkownik loguje się do tej samej usługi zarówno na telefonie, jak i komputerze, ewentualnie korzysta z tego samego połączenia internetowego na obu urządzeniach).
Urządzenie użytkownika może odróżniać się od innych urządzeń na podstawie informacji, które automatycznie wysyła, uzyskując dostęp do internetu (na przykład na podstawie adresu IP połączenia internetowego lub rodzaju wykorzystywanej przeglądarki) – w celach określonych w niniejszym powiadomieniu.
Za zgodą użytkownika do realizacji celów określonych w niniejszym powiadomieniu można wykorzystywać dokładną lokalizację użytkownika (mowa tu o promieniu nieprzekraczającym 500 metrów).
Za zgodą użytkownika może zostać wysłane żądanie o podanie określonych cech urządzenia użytkownika, które pozwolą na odróżnienie go od innych urządzeń (np. zainstalowane wtyczki i czcionki, rozdzielczość ekranu) – w związku z realizacją celów, o których mowa w niniejszym powiadomieniu.
Pliki cookies oraz informacje przetwarzane za ich pomocą pozwalają zapewnić użyteczny, bezpieczny serwis, wspierają jego poprawne działanie i ulepszanie, umożliwiają pomiary ruchu i analizy statystyk (także dla marketingu i skuteczności reklamy internetowej). Dzięki nim serwis i jego zawartość dostosowujemy do Twoich potrzeb, prezentując Ci treści i reklamy, które lepiej odpowiadają na Twoje oczekiwania.