Data publikacji:

Renowacja mebli. Jak odnowić meble z czasów PRL-u?

Fotel po babci, fornirowana komoda wykończona na wysoki połysk, czy kultowe prl-owskie krzesła - stare meble są dziś na topie. Perełki designu z ubiegłego wieku świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Wystarczy wykonać renowację mebli. Jeśli w twoje ręce wpadły właśnie stare meble z czasów PRL-u, sprawdź jak łatwo możesz je odnowić.

Dlaczego warto odnowić stare meble?

Moda bywa przewrotna. Niektóre trendy szybko zyskują miano ponadczasowych i pozostają aktualne przez długi czas. Inne z kolei po kilku sezonach odchodzą do lamusa. Jeszcze inne po wielu latach nieobecności, wracają na salony. Tak jest nie tylko w świecie ubrań, gdzie najmodniejsze obecnie są stroje, które pamiętamy z lat 90. ubiegłego wieku, ale także w aranżacji wnętrz. Fotel 366 wg. projektu Józefa Chierowskiego, szczebelkowe krzesła pieszczotliwie zwane „patyczakami” czy kultowe komody o nieskomplikowanej formie, wykończone na wysoki połysk – meble PRL z lat 60. 70. i 80. ubiegłego wieku podbijają nowoczesne aranżacje wnętrz. Jeśli zatem gdzieś na strychu lub w piwnicy u babci znajdziesz meble PRL, łap za narzędzia i bierz się do pracy. Efekt końcowy z pewnością przerośnie twoje oczekiwania, a przy okazji miło spędzisz czas, bo renowacja mebli to bardzo wdzięczne zajęcie.

Źródło: diy.allwomenstalk.com

Renowacja starych mebli – od czego zacząć?

Renowacja mebli powinna zacząć się od oceny ich stanu technicznego. Na tej podstawie będziesz mógł opracować dalszy plan działania oraz zgromadzić niezbędne narzędzia i preparaty. Stare meble z tamtego czasu wykonane są zazwyczaj z płyty meblowej. Jej powierzchnię pokrywano fornirem, czyli  cienkimi płatami szlachetnego drewna np. orzecha, przypominającymi zwykłą papierową kartkę. Fornir pełnił na meblach PRL funkcję dekoracyjną i nadawał im szlachetny charakter, na tych cienkich płatach jest bowiem wyraźnie zarysowany rysunek drewna. Niestety,  nawet po przyklejeniu do mebla fornir pozostawał wciąż delikatny, dlatego jego powierzchnię zabezpieczano warstwą bardzo odpornego, chemoutwardzalnego lakieru. Stąd właśnie bierze się trudność renowacji mebli PRL – należy dokładnie usunąć powłokę twardego lakieru, jednocześnie nie naruszając delikatnego forniru. Oto jak to zrobić.

Usuwanie starych powłok

Zanim przystąpisz do usuwania starego lakieru ze swojego mebla PRL, rozkręć go na części. Odkręć śruby spajające mebel, dzięki temu uzyskasz łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków. Dopiero wtedy będziesz mógł dokładnie usunąć stare powłoki i przystąpić do właściwej renowacji mebla. Istnieją 3 skuteczne metody usuwania lakieru ze starych mebli, a mianowicie:

 • Szlifowanie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Pierwszy wariant jest bardzo czasochłonny, a w przypadku stosowania szlifierki brak wprawy w używaniu urządzenia, może doprowadzić do uszkodzenia warstwy forniru.
 • Zastosowanie środków chemicznych – preparaty te sprawiają, że stare powłoki wykończeniowe mebli PRL pęcznieją i w rezultacie można je usunąć za pomocą szpachelki. Niestety, nie zawsze okazują się skuteczne, a dodatkowo należy je stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz, ponieważ mogą mieć szkodliwe działanie.
 • Użycie opalarki to najskuteczniejsza metoda renowacji mebli z czasów PRL. Działanie opalarki jest zbliżone do funkcjonowania suszarki do włosów - urządzenie podgrzewa jednak powietrze do znacznie wyższej temperatury i dzięki temu lakier się rozwarstwia i można usunąć go z powierzchni starego mebla za pomocą szpachli.
 •  Źródło: beforeandcrafterweb.wordpress.com

  Uzupełnianie ubytków

  Po usunięciu starych powłok kolejnym etapem renowacji mebli jest uzupełnienie ubytków. Jeśli w powierzchni forniru znajdują się jedynie niewielkie pęknięcia i rysy, możesz je zamaskować szpachlą w kolorze dopasowanym do barwy drewna. Jeśli jednak są to większe ubytki w postaci kilkucentymetrowych dziur w fornirze, należy dokleić fragmenty materiału, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

  Jak to zrobić? Zacznij od wyrównania krawędzi ubytku. Meble PRL posiadają zazwyczaj uszczerbki forniru o nieregularnych kształtach, więc za pomocą noża malarskiego należy przyciąć krawędzie ubytku, aby uzyskał on maksymalnie regularny wymiar. Ma to ogromne znacznie, ponieważ w to miejsce należy przykleić łatkę z nowego arkusza forniru, a znacznie łatwiej będzie ci wyciąć fragment zbliżony kształtem do prostokąta, niż zasklepiać dziurę o nieregularnych krawędziach. Po wycięciu odpowiedniej łatki należy ją przykleić za pomocą kleju do drewna oraz zacisku stolarskiego.

  Szlifowanie mebli na wysoki połysk

  Kolejnym etapem metamorfozy, jakiej poddasz swoje stare meble, jest szlifowanie wykończeniowe. Ma to duże znacznie, aby renowacja mebli zakończyła się sukcesem, ponieważ szlifowanie wykończeniowe to tak naprawdę etap przygotowawczy przed malowaniem. Pozwala ono usunąć niewielkie pozostałości lakieru, resztki szpachli, a także wygładzić powierzchnię mebla. Szlifowanie wykończeniowe możesz wykonać ręcznie np. za pomocą gąbki szlifierskiej lub przy użyciu szlifierki mimośrodowej. Pamiętaj jednak, aby stosować papier ścierny o wysokiej gradacji np. P400 lub P600.

  Źródło: realitydaydream.com

  Malowanie mebli z PRL-u

  Meble PRL możesz wykończyć na kilka różnych sposobów. Jeśli chcesz uzyskać jednolitą powierzchnię, spod której nie będzie widoczna faktura forniru, zastosuj emalię do drewna lub farbę kredową. W ten sposób uzyskasz idealne krycie i jednolity barwę. Pamiętaj jednak, że warto zabezpieczyć warstwę dekoracyjną nakładając wosk jako finalną powłokę. Dzięki temu kolor będzie trwalszy.

  Natomiast jeśli chcesz, aby rysunek drewna pozostał widoczny, wybierz do wykończenia wosk, olej lub lakier. Wosk sprawia, że drewno ma delikatny satynowy połysk i jest gładkie. Olej z kolei daje najbardziej naturalny efekt, a drewno nim pokryte sprawia wrażenie surowego. Z kolei największy połysk uzyskasz stosując lakier. Pamiętaj jednak, że w sprzedaży dostępne są lakiery o różnym stopniu połysku, więc za ich pomocą możesz uzyskać również częściowo matowy efekt.

  Do renowacji potrzebne będą:

  OPALARKA CELMA, 155 zł                                      SZLIFIERKA, 194 zł

  FARBA MAGNAT, 84,55 zł                                        EMALIA DO DREWNA I METALU DULUX, 22,99 zł

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny

  Autor: Kamila Zalińska-Woźny