Usuwanie starych powłok, uzupełnianie ubytków i malowanie wykończeniowe – to najważniejsze etapy renowacji mebli PRL. Charakterystyczne komody, pieszczotliwie nazywane „jamnikami”, czy efektowne krzesła patyczaki to kultowe meble, którym z łatwością możesz nadać nowy blask. Zobacz, jak odnowić meble z PRL.
Renowacja mebli PRL może być nie tylko świetnym sposobem na urozmaicenie stylizacji wnętrza o perełki polskiego designu sprzed lat. Odnawianie mebli PRL niesie z sobą kilka innych korzyści.
Pierwszym krokiem, który powinien poprzedzić renowację mebli PRL, jest ocena stanu technicznego sprzętu branego na warsztat. Przekonaj się, czy mebel jest stabilny – jeśli krzesło czy fotel chwieją się, konieczne może okazać się wzmocnienie konstrukcji i przeprowadzenie niezbędnych prac stolarskich.
Sporo uwagi poświęcić należy starym powłokom malarskim. Sprawdź, w jakim stanie jest lakier oraz fornir. Jeśli mebel jest dobrze zachowany, może się okazać, że renowacja mebli PRL na wysoki połysk wcale nie musi być tak inwazyjna. Jeśli chcesz zachować blask sprzętów tego typu, a lakier nie jest uszkodzony, wystarczy użyć delikatnego środka odnawiającego, który podkreśli błysk powłoki wykończeniowej.
Do wykonania mebli PRL z reguły stosowano płytę meblową, rzadziej lite drewno. Dekoracyjną powłokę komód i innych sprzętów tego typu uzyskiwano za pomocą forniru. To kilkumilimetrowe płaty szlachetnego drewna o pięknym rysunku, dzięki któremu meble prezentowały się elegancko. Całość zabezpieczano z kolei warstwą chemoutwardzalnego lakieru.
Trudność w odnawianiu mebli PRL na wysoki połysk polega właśnie na tym, aby dokładnie usunąć twardy lakier i jednocześnie nie uszkodzić ozdobnej warstwy forniru. Jak zatem odnowić meble z PRL krok po kroku?
Zanim przystąpisz do usuwania starego lakieru ze swojego mebla PRL, rozkręć go na części. Odkręć śruby spajające mebel, dzięki temu uzyskasz łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków. Dopiero wtedy będziesz mógł dokładnie usunąć stare powłoki i przystąpić do właściwej renowacji mebla.
Istnieją 3 skuteczne metody usuwania lakieru ze starych mebli:
Po usunięciu starych powłok kolejnym etapem renowacji mebli PRL jest uzupełnienie ubytków. Jeśli w powierzchni forniru znajdują się jedynie niewielkie pęknięcia i rysy, możesz je zamaskować szpachlą w kolorze dopasowanym do barwy drewna. Jeśli jednak są to większe ubytki w postaci kilkucentymetrowych dziur w fornirze, należy dokleić fragmenty materiału, aby uzyskać jednolitą powierzchnię.
Jak to zrobić? Zacznij od wyrównania krawędzi ubytku. Meble PRL posiadają zazwyczaj uszczerbki forniru o nieregularnych kształtach, więc za pomocą noża malarskiego należy przyciąć krawędzie ubytku, aby uzyskał maksymalnie regularny wymiar.
Ma to ogromne znacznie, ponieważ w to miejsce należy przykleić łatkę z nowego arkusza forniru, a znacznie łatwiej będzie ci wyciąć fragment zbliżony kształtem do prostokąta, niż zasklepiać dziurę o nieregularnych krawędziach. Po wycięciu odpowiedniej łatki należy ją przykleić za pomocą kleju do drewna oraz zacisku stolarskiego.
Kolejnym etapem metamorfozy, jakiej poddasz swoje stare meble, jest szlifowanie wykończeniowe. Ma to duże znacznie, aby renowacja mebli PRL zakończyła się sukcesem, ponieważ szlifowanie wykończeniowe to tak naprawdę etap przygotowawczy przed malowaniem. Pozwala usunąć niewielkie pozostałości lakieru, resztki szpachli, a także wygładzić powierzchnię mebla.
Szlifowanie wykończeniowe możesz wykonać ręcznie np. za pomocą gąbki szlifierskiej lub przy użyciu szlifierki mimośrodowej. Pamiętaj jednak, aby stosować papier ścierny o wysokiej gradacji, np. P400 lub P600.
Ostatni, najprzyjemniejszy etap renowacji mebli z PRL to ich stylizowanie. Na jaką metodę postawić?
Krzesła, komody czy fotele PRL idealnie wpisują się w bieżące trendy. Ich minimalistyczna forma może być dobrym dopełnieniem współczesnych aranżacji. Odnawiane meble PRL pasują do minimalistycznie urządzonych wnętrz, pomieszczeń, w których dominuje klimat retro, czy wreszcie do tych urządzonych na skandynawską modłę.