Data modyfikacji:

Renowacja mebli. Jak zacząć? Jakie narzędzia i niezbędne materiały do starych, drewnianych mebli

W twoje ręce wpadł stolik z przeszłością lub gdzieś na strychu u babci znalazłeś stary fotel? Jeśli chcesz nadać im nowe życie, musisz solidnie przygotować się do renowacji mebli. Bo chociaż odnawianie przedmiotów z przeszłością to prawdziwa frajda, to jednak wymaga zastosowania kilku specjalistycznych narzędzi. Oto krótka lista akcesoriów, spośród których możesz skompletować swój domowy warsztat.

Jakie są narzędzia i materiały niezbędne do renowacji mebli?

  • Papier ścierny
  • Cyklina
  • Opalarka
  • Szlifierka
  • Środki chemiczne
  • Szpachla
  • Farba do drewna
  • Lakier
  • Olej

Renowacja mebli - usuwanie starych powłok

Pierwszym krokiem w renowacji mebli jest usuwanie starych powłok. Zazwyczaj stare warstwy malarskie są w kiepskim stanie, a nakładanie na nie nowych preparatów mija się z celem. Aby wykonać to zadanie możesz postawić na kilka rozwiązań:

Papier ścierny – to najbardziej podstawowe narzędzie do renowacji mebli. Pracę należy zacząć od papieru z grubym ziarnem, co pozwoli skuteczniej usunąć starą powłokę, a następnie wykończyć powierzchnię drobnoziarnistym. Papier ścierny sprawdzi się dobrze np. w przypadku drewna olejowanego, ale jeśli chcesz odnowić meble PRL, lepiej się na to nie porywaj. Chemoutwardzalny lakier nie odpuści tak łatwo.

Cyklina – to rodzaj skrobaka wyposażonego w ostrze oraz najczęściej drewnianą rączkę. Cyklina usuwa nawet twardy lakier, jednak najlepiej sprawdza się na niewielkich elementach konstrukcji mebla np. przy renowacji szczebelków, podłokietników lub oparć krzeseł.

Opalarka – urządzenie, przypominające nieco suszarkę przyda się zwłaszcza przy renowacji mebli PRL. Ich powierzchnia jest bowiem pokryta warstwą błyszczącego i bardzo twardego lakieru. Szlifowanie go za pomocą szlifierki zajęłoby wiele czasu (i mogłoby być ryzykowne, ponieważ szlifierka może uszkodzić delikatną warstwę forniru, którą lakier zabezpiecza).

Szlifierka do renowacji mebli -  w obróbce drewna, najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje urządzeń tego typu: szlifierki oscylacyjne i mimośrodowe. Te pierwsze najczęściej mają prostokątną stopę szlifierską i świetnie sprawdzają się przy oczyszczaniu płaskich powierzchni np. blatów stołów. Szersze możliwości, bo nawet usuwania starych powłok z powierzchni wypukłych, dają szlifierki mimośrodowe, które wykonują ruch obrotowy i oscylacyjny. Szlifierka będzie świetną opcją przy usuwaniu starej farby czy oleju i jej zastosowanie znacznie przyspieszy prace.

Środki chemiczne – w sprzedaży znajdziesz też specjalne preparaty do usuwania starych powłok. Sprawdzają się dobrze w przypadku lakierów oraz farb. Środki tego typu spulchniają stare powłoki, po czym można je usunąć za pomocą szpachelki. Musisz jednak pamiętać, aby stosować je na zewnątrz, ponieważ ich opary mogą mieć szkodliwy wpływ na twoje zdrowie.

Przeczytaj też: Renowacja mebli - jak odnowić mebel z czasów PRL-u?

Jak odnowić stare meble? Uzupełnianie ubytków

Teraz, kiedy najtrudniejszą część mamy za sobą, czas przejść do uzupełniania ubytków. Na tym etapie należy również usunąć z drewna korniki, jeśli na jego powierzchni widoczne są niewielkie dziurki. Aby to zrobić wystarczy zastosować specjalny preparat. Gdy już rozprawisz się z niechcianymi gośćmi, czas uzupełnić ubytki.

Najpowszechniejszą metodą wypełniania uszczerbków w drewnie jest szpachlowanie.

Używa się w tym celu szpachli, czyli preparatu powstałego na bazie mączki drzewnej, który idealnie zasklepia ubytki. Nakładamy go szpachelką, zostawiamy do wyschnięcia, a utwardzony szlifujemy delikatnie papierem ściernym.

Miej jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach powierzchnia twoich mebli nie jest wykonana z litego drewna, a pokrywa ją tzw. fornir. Są to cienkie płaty szlachetnego drewna, które pokrywają np. płytę wiórową.

Taką technikę wykańczania stosowano powszechnie w przypadku mebli PRL. Jeśli więc przyjdzie ci uzupełniać ubytki w fornirze, pierwszym etapem będzie nadanie ubytkowi regularnych kształtów – po prostu musisz usunąć postrzępione krawędzie.

Dzięki temu łatwiej dopasujesz łatkę z nowego forniru, co pozwoli na uzyskanie estetycznego wykończenia. Następnie na nowym płacie forniru należy odwzorować kształt ubytku, wyciąć materiał i przykleić w docelowym miejscu za pomocą kleju stolarskiego i zacisku.

Renowacja starych mebli. Czym malować?

Ostatni etap całej tej zabawy pod szyldem – jak odnowić stare meble - to nadanie twoim starym meblom nowego blasku. Po oczyszczeniu mebla z pyłu, drewno trzeba zagruntować. Ten zabieg wyrówna chłodność materiału, co przełoży się na ostateczny efekt. Po wyschnięciu gruntu można brać się za malowanie. Masz tu do wyboru kilka opcji:

Farba do drewna – pokrywa powierzchnię mebli równomierną powłoką, spod której nie widać rysunku drewna. Modnym rozwiązaniem są farby kredowe, które przy pełnym kryciu dają ciekawy, matowy efekt. Dostępne są w bogatej kolorystyce i świetnie się sprawdzają przy malowaniu tzw. metodą shabby chic.

Lakier – tworzy na drewnianej powierzchni solidną powłokę ochronną, która świetnie zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Jeszcze do niedawna lakiery były dostępne przede wszystkim w błyszczącej wersji, jednak teraz na rynku znajdziesz też takie, które dają efekt satynowy lub matowy. Jeśli chcesz, aby lakier jednocześnie zabezpieczał i nadał drewnu kolor, postaw na lakierobejcę.

Olej – działa nieco inaczej niż lakier, ponieważ wnika w głąb drewna i w ten sposób je impregnuje. Dzięki temu nie tylko chroni materiał, ale też efektownie podkreśla rysunek słojów. Olej pozwoli ci uzyskać naturalniejszy efekt wykończeniowy, niż lakier.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny