Data publikacji:

Renowacja parkietu, czyli jak odnowić parkiet

Na twoim parkiecie pojawiły się rysy, ubytki i przebarwienia? To znak, że czas na renowację podłogi. Zobacz, jak odnowić parkiet, jaki preparat wybrać, ile kosztują profesjonalne usługi tego typu i wreszcie, jak wyczyścić parkiet bez cyklinowania.

renowacja parkietu
Parkiet to kompozycja najczęściej niewielkich drewnianych klepek, układanych w różne wzory. Z reguły posadzki tego typu wykonane są z drewna drzew iglastych lub drewna dębowego, rzadziej z gatunków egzotycznych. Drewniana podłoga daje elegancki i ponadczasowy efekt wykończeniowy – drewno nigdy nie wychodzi z mody. Niestety, w efekcie codziennej eksploatacji materiał ulega zużyciu i z czasem na powierzchni parkietu pojawiają się rysy, pęknięcia i przebarwienia. Na szczęście parkiet można łatwo poddać renowacji. Jeśli chcesz nadać nowy blask swojej drewnianej podłodze, zobacz, jak odnowić parkiet.

Gruntowna renowacja parkietu, czyli cyklinowanie

Cyklinowanie to proces szlifowania, w efekcie którego można dokładnie pozbyć się starego lakieru czy oleju, rys i odkształceń, ponieważ szlifierka usuwa około 0,5 mm wierzchniej warstwy drewna. To najlepsza metoda, jeśli chcesz poddać parkiet gruntownej renowacji. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się starych powłok zabezpieczających, ale też usuniesz przebarwienia i nierówności, jakie pojawiły się na drewnie w toku użytkowania.

Zanim zdecydujesz się na cyklinowanie, upewnij się, że parkiet w twoim mieszkaniu faktycznie jest wykonany z litego drewna. W takim przypadku materiał można swobodnie szlifować nawet kilka razy, ponieważ składa się z jednej warstwy drewna. Natomiast w przypadku desek wielowarstwowych, wierzchnia dekoracyjna warstwa w następstwie cyklinowania mogłaby zostać uszkodzona, odsłaniając w ten sposób dolne powłoki.

Profesjonaliści zajmujący się renowacją parkietów w swojej pracy korzystają z cykliniarek. To potoczna nazwa dla specjalistycznych szlifierek taśmowych, które pozwalają na szybkie i wygodne szlifowanie dużych i płaskich powierzchni. Cena renowacji podłogi to około 30 zł za metr kwadratowy. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty materiałów wykończeniowych oraz pracy przy malowaniu wykończeniowym.

Jak wyczyścić parkiet bez cyklinowania?

Jeśli nie chcesz zdawać się na usługi profesjonalnej ekipy oraz idące za tym koszty, możesz wyczyścić parkiet samodzielnie. W takim przypadku do usunięcia starych powłok możesz zastosować szlifierkę oscylacyjną lub taśmową. Na pierwszym etapie szlifowania stosuje się papier ścierny gruboziarnisty, który pozwala na dokładne zeszlifowanie starych powłok, rys i nierówności. Na dalszym etapie, podczas szlifowania wykończeniowego, należy sięgnąć po papier drobnoziarnisty, który wygładzi drewno.

Renowacja parkietu – uzupełnianie ubytków

Niektóre rysy i uszkodzenia niestety nie znikną w następstwie szlifowania pakietu. Jeśli chcesz uzyskać efekt eleganckiej i dobrze odnowionej podłogi, kolejny krok to uzupełnianie ubytków za pomocą szpachli. W sprzedaży znajdziesz gotowe preparaty tego typu w różnych kolorach odpowiadających odcieniom poszczególnych rodzajów drewna. Masę nakłada się szpachlą parkieciarską, a po wyschnięciu zeszlifowuje, aby preparat idealnie wpasował się w powierzchnię parkietu.

Po uzupełnieniu ubytków i ostatnim szlifowaniu podłogi, trzeba ją solidnie odpylić i umyć, dzięki czemu parkiet będzie idealnie przygotowany do kolejnych prac.

Renowacja parkietu – malowanie

To ostatni etap renowacji parkietu. Klepki można efektownie wybarwić i podkreślić rysunek słojów drewna, ale przede wszystkim na tym etapie zabezpieczysz materiał przed działaniem wilgoci. Do wyboru jest kilka rozwiązań.
  • Olej głęboko wnika w strukturę drewna i w ten sposób je impregnuje. Olej daje naturalny efekt wykończeniowy i efektownie podkreśla strukturę materiału. Parkiet odnowiony przy użyciu oleju można w przyszłości poddawać miejscowej renowacji – większe uszkodzenia i rysy zeszlifujesz papierem ściernym, a następnie miejscowo zaimpregnujesz. Olej może podkreślić naturalny kolor drewna, wybarwić je na inny odcień lub wybielić.
  • Lakier tworzy na powierzchni drewna grubą zabezpieczającą powłokę, która świetnie chroni przed wilgocią. Preparaty tego typu są szczególnie polecane w miejscach, gdzie podłoga jest narażona na kontakt z wodą. W sprzedaży znajdziesz lakiery o różnym stopniu połysku, od matowego, przez satynowy, aż po błyszczący. Niestety, w przypadku preparatów tego typu miejscowe uszkodzenie powłoki oznacza, że trzeba szlifować całą powłokę.
  • Emalia to ciekawa alternatywa dla klasycznych sposobów na renowację parkietu. Preparaty tego typu tworzą równomierną, kryjącą powłokę na drewnie, spod której struktura drewna jest niewidoczna. To modny sposób na malowanie parkietu na biało czy szaro lub wykonanie na podłodze dekoracyjnych wzorów, np. rombów. Warto pamiętać, że na skutek codziennej eksploatacji warstwa wykończeniowa będzie się zużywać, jednak może dać to korzystny efekt ciekawie starzejącej się podłogi.
  • Bejca. Jeśli chcesz, aby parkiet został wybielony w efekcie renowacji, a struktura drewna wciąż pozostała widoczna, świetnym sposobem na uzyskanie takiego rezultatu będzie bejca. Pigmenty zawarte w bejcy wnikają głęboko w strukturę drewna i trwale je barwią. Tak odnowiony parkiet świetnie wpisze się w bieżące wnętrzarskie trendy. Po zabejcowaniu podłogi konieczne jest zabezpieczenie powierzchni drewna przed działaniem wilgoci. W tym celu możesz zastosować olej lub lakier.
Jak widzisz, renowacja parkietu nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zgromadzić potrzebne akcesoria i narzędzia oraz przestrzegać kilku ważnych zasad, aby własnoręcznie nadać podłodze nowy blask.