Data modyfikacji:

Robaki w domu. Rodzaje insektów występujących w kuchni, łazience albo w łóżku

W twoim domu zagnieździły się robaki? Do najpopularniejszych insektów domowych należą pluskwy, karaluchy, rybiki, mole czy też wołki zbożowe. Wszystkie z nich potrafią być naprawdę uciążliwe i uprzykrzać życie. Jak pozbyć się robaków domowych? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

RobakGdzie występuje?Jak wygląda?Jak zwalczyć?
Pluskwyw łóżkumałe, brązowe, owalneśrodki chemiczne
Karaluchyw kuchniduży, z pancerzemoprysk środkiem na karaluchy
Prusakiw kuchnimały, z pancerzemoprysk środkiem na karaluchy
Mrówki faraonkiw kuchnibardzo małepułapka z kwasem
Rybiki cukrowew łaziencemałe, czarnemieszanina cukru i borasolu
Mole ubraniowew szafachbiałe, latająceopróżnienie szafy i zamontowanie pułapki
Mole spożywczew kuchniczarne, latającewyrzucenie jedzenia


Rodzaje robaków występujących w domu: 

robaki w domu

Robaki w domu – jak się ich pozbyć?

Robaki w domu potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Niektóre gryzą i przenoszą choroby, inne zaś mogą wyjadać pokarmy z szafek lub robić dziury w ubraniach. To nieprawda, że insekty domowe biorą się głównie z brudu. Najczęściej występują one w blokach, przechodząc z mieszkania do mieszkania np. pionami wentylacyjnymi.

Poszczególne owady domowe różnią się wyglądem, trybem życia oraz sposobem ich zwalczania. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje robaków w domu i podpowiadamy, jak się ich pozbyć!

Sprawdź również, co musisz wiedzieć o robakach w kuchni.

Pluskwy – niezwykle uciążliwe robaki w łóżku

Budzisz się rano z dziwnymi, swędzącymi bąblami? A może znalazłeś małego brązowego robaka w łóżku? Niestety to mogą być pluskwy. Te wyjątkowo uciążliwe insekty żywią się ludzką krwią, pozostawiając na skórze swędzące ukąszenia przypominające wyglądem ugryzienia komara.

Wychodzą na żer w nocy, gdy ludzie już śpią, dlatego tak trudno je zauważyć. Z tego powodu żyją zazwyczaj w pobliżu łóżka. Mogą mieć gniazdo np. w materacu, szczelinach lub ramie łóżka, pod listwami albo nawet pod ramką zdjęcia czy obrazu.

Jak wyglądają pluskwy?

Insekty te mają od jednego do kilku milimetrów długości, brązowy kolor i owalny kształt. Warto wiedzieć, że głodne pluskwy są grubości kartki papieru, dlatego bez problemu wchodzą nawet w najwęższe szczeliny.

Natomiast gdy napiją się krwi, powiększają rozmiary nawet kilkukrotnie. Skąd wiadomo, że w mieszkaniu zalęgły się pluskwy? Zostawiają charakterystyczne ukąszenia przypominające nieco ugryzienia komara, jednak ułożone w skupiskach. Zazwyczaj obok siebie występują co najmniej trzy bąble. 

Niestety pluskwy bardzo szybko się mnożą. Składają przezroczyste jaja, wyglądające jak zaokrąglone ziarenka ryżu. Te insekty domowe mogą przeżyć w hibernacji bez dostępu do pożywienia nawet kilka miesięcy. To wszystko sprawia, że naprawdę trudno jest je wytępić.

Jak pozbyć się pluskiew?

Koniecznie będzie użycie specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do likwidowania tych właśnie robaków domowych. Należy spryskać łóżko i jego okolice specjalnym sprayem lub płynem, a następnie dokładnie wywietrzyć mieszkanie.

Niestety to może jednak nie pomóc. Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, konieczne będzie wezwanie specjalnej ekipy do dezynsekcji. Specjaliści powinni wytępić te domowe robaki.

Karaluchy i prusaki – niebezpieczne robaki w domu

Karaluchy to bardzo nieprzyjemne robaki w domu, o których słyszał chyba każdy. Choć wiele osób twierdzi, że insekty te biorą się z brudu, nie jest to do końca prawdą. Karaluchy najczęściej bytują w blokach.

Wystarczy, że jeden z sąsiadów dopuści do zagnieżdżenia się robaka, a przyprowadzi on za sobą więcej osobników. Wtedy już łatwo o inwazję. Insekty mogą przechodzić pionami do innych mieszkań, nawet tych, w których panuje idealna czystość. Ponadto karaluchy można spotkać często w blokach, w których są zsypy na śmieci.

Prusak natomiast to robak podobny do karalucha, ale nieco mniejszy. Obydwa robaki żywią się resztkami jedzenia, dlatego warto dokładnie sprzątać kuchnię, a wszystkie produkty zbożowe (mąka, makaron, płatki itp.) trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ponadto te czarne robaki z pancerzem mogą przenosić wiele groźnych chorób, dlatego najlepiej jak najwcześniej podjąć z nimi walkę.

Niestety karaluchów i prusaków ciężko jest się pozbyć. Mają bardzo twarde pancerze i są odporne na wiele środków chemicznych. Aby je wytępić, koniecznie użyj specjalistycznego środka na karaluchy. Opróżnij szafki i spryskaj je preparatem, postępując zgodnie z instrukcją. Taki oprysk należy powtarzać co kilka tygodni, aby zabić również nowo wykluwające się osobniki.

Ponadto uszczelnij wszelkie szpary w drzwiach, przy rurach i otworach kanalizacyjnych. Jeśli domowe metody nie pomogą, zatrudnij do pomocy specjalną firmę dezynsekcyjną.

Mrówki faraonki – małe brązowe robaczki w domu

Mrówki faraonki to insekty domowe znane głównie mieszkańcom komunistycznych bloków z wielkiej płyty. Mogą jednak występować także w innego rodzaju budynkach. Chodzą zazwyczaj w dużych grupach, formując długie rzędy.

Zjadają resztki jedzenia z szafek, ponadto mogą przenosić różne choroby. Również trudno jest je wytępić – proste, domowe sposoby raczej nie dadzą rady. Warto wiedzieć, że mrówki Faraona zazwyczaj tworzą gniazda w starych, nieużywanych przedmiotach, np. opakowaniu płyty lub podstawce od czajnika.

Jak pozbyć się mrówek faraonek?

Przede wszystkim uszczelnij wszelkie szpary i szczeliny w mieszkaniu, a sypkie produkty spożywcze pochowaj do pudełek lub słoików.

Następnie rozłóż w mieszkaniu pułapkę. Może to być żółtko wymieszane z kwasem bornym lub specjalny środek na mrówki faraonki. Powtarzaj czynność co kilka tygodni, do czasu, aż małe brązowe robaczki przestaną pojawiać się w domu.

Rybiki cukrowe – robaki w domu od wilgoci

Zauważyłeś małe, czarne robaki w łazience? Prawdopodobnie są to rybiki cukrowe. Choć insekty te są raczej nieszkodliwe, wyglądają wyjątkowo paskudnie. Poza tym nikt chyba nie chciałby nadepnąć bosą stopą na błyszczącego, pełzającego owada.

Rybiki cukrowe bardzo lubią ciepło i wilgoć. Żywią się resztkami pożywienia lub nitkami bawełny, dlatego mogą mnożyć się np. w koszu na pranie. Zamieszkują wszelkie szpary i szczeliny, dlatego likwidację należy rozpocząć od ich uszczelnienia.

Jak pozbyć się czarnych robaków w łazienkach?

Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, a ubrania trzymaj w zamkniętym koszu na pranie. Możesz rozłożyć w łazience mieszaninę cukru i borasolu lub specjalny środek chemiczny przeznaczony do likwidacji tych insektów domowych.

Mole – robaki w kuchni i w szafie

Mole ubraniowe to insekty domowe, o których słyszał chyba każdy. Może nie wszyscy wiedzą jednak, że istnieją również mole spożywcze, które bytują w kuchennych szafkach.

Te latające owady żywią się bawełną lub resztkami suchego pożywienia. Na szczęście nie są w stanie długo wytrzymać bez jedzenia. Aby pozbyć się moli spożywczych, trzeba niestety opróżnić szafki z wszelkich sypkich produktów spożywczych i wyrzucić je do kosza, gdyż robaki mogły złożyć w środku jaja.

Następnie rozłóż w szafce specjalną pułapkę, do której przykleją się mole. Możesz także rozpylić w kuchni olejek miętowy lub włożyć do szafki skórki cytryny czy intensywnie pachnące przyprawy. Insekty te wprost ich nie znoszą.

Aby pozbyć się moli ubraniowych, często wietrz szafę, a w środku, na drzwiczkach, umieść specjalną pułapkę na mole. Warto również powiesić obok ubrań woreczek z lawendą, goździkami lub skórką cytrynową. Mole ubraniowe nie znoszą tych zapachów.

Mącznik młynarek, wołek zbożowy, żywiak chlebowiec – robaki w kuchni

Ostatnimi insektami domowymi, które opisujemy w artykule, są robaki występujące w kuchennych szafkach.

Mącznik młynarek to brązowy, połyskujący owad przypominający nieco chrząszcza. Zjada suche produkty spożywcze, a jego larwy są trujące. Dlatego jeśli podejrzewasz, że ten robak zagnieździł się w twojej szafce, koniecznie wyrzuć wszelkie jedzenie.

Wołek zbożowy również żywi się suchymi artykułami spożywczymi. Robaki niszczy wysoka lub niska temperatura. 

Natomiast żywiaki chlebowce to małe, brązowe robaczki w domu, które żywią się nie tylko sypkimi produktami zbożowymi, ale również kakao, kawą, przyprawami, ubraniami i… okładkami książek. Owady te mają brązowo-czerwony kolor i charakterystyczne żółte włoski. Natomiast ich larwy mogą mieć nawet 5 cm długości i wyglądają wyjątkowo odrażająco.

Aby pozbyć się tych domowych owadów, koniecznie zrób porządki w szafkach i szafach. Następnie rozłóż w kuchni pułapkę i użyj środka owadobójczego przeznaczonego do zwalczania konkretnego gatunku robaków.

Autorka: Olga Wacholc