Data publikacji:

Robot koszący: ranking najlepszych produktów

Roboty koszące jeszcze do niedawna wydawały się urządzeniami wyjętymi wprost z filmów science fiction. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii oraz spadkowi cen, dziś na automatyczne kosiarki może pozwolić sobie wielu właścicieli ogrodów i działek. Urządzenia te oszczędzają czas, pozwalając zrelaksować się na świeżym powietrzu, gdy kosiarka samodzielnie zadba o wygląd trawnika. Przedstawiamy ranking najlepszych robotów koszących. 
robot koszący

Roboty koszące ranking najlepszych polecanych modeli

Stiga Stig G600 

Robot koszący firma Stiga przeznaczony do ogrodów o powierzchni do 600 m2. Urządzenie wyposażone jest w akumulator 2,5 Ah, o maksymalnym czasie pracy do 1,5 godziny. Baterię uzupełnimy w pełni w czasie jednej godzin. Konstrukcja waży 7,5 kg, ma 55 cm długości, 40 cm szerokości i 25 cm wysokości. Szerokość robocza ostrzy to 18 cm, użytkownik może regulować wysokość koszenia w zakresie 20–60 mm. Głośność pracy silnika nie powinna przekraczać 57 dB.
Sprzęt może pokonywać stoki o nachyleniu do 24 stopni. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie (połączenie Bluetooth). Model dysponuje wykrywaczem przeszkód, rozpoznaje dzieci i zwierzęta, a w przypadku deszczu automatycznie wraca do stacji dokującej. 

Worx Landroid S400 

Automatyczny robot koszący dla ogrodu 400 m2. Szerokość robocza modelu to 18 cm, użytkownik może zmieniać wysokość koszenia trawy w zakresie do 20 mm do 50 mm, a także skorzystać z czteropoziomowej regulacji położenia ostrzy. Bezszczotkowy silnik maszyny napędza akumulator o pojemności 2 Ah, pozwalający na maksymalny czas pracy urządzenia wynoszący 2 godziny. Baterię naładujemy w przeciągu 1,5 godziny. Podczas koszenia kosiarka generuje 65 dB hałasu.
Worx Landroid S400 wyposażony jest w nowoczesne sensory, pozwalające omijać przeszkody i odnaleźć się w wąskich przestrzeniach. Sprzętem możemy sterować z pomocą aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS. Ustawimy w niej np. harmonogram koszenia, jak również sprawdzimy statystyki pracy.

Stiga Stig G1200 

Robot koszący do dużych ogrodów o powierzchni 1200 m2. Operowanie na tak dużym terenie umożliwia mu pojemny akumulator 5 Ah. Sprzęt ma 55 cm długości i waży około 9 kg. Obszar roboczy modelu to 18 cm, a wysokość jego czterech ostrzy można regulować w zakresie od 20 mm do 60 mm. 
Maszyna pokonuje wzniesienia o nachyleniu 24 stopni i wyposażona jest w czujniki zatrzymujące ją, gdy na drodze pojawią się ludzie, zwierzęta lub pozostawione na trawniku obiekty. Urządzenie powraca samodzielnie do stacji dokującej i może pracować zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Kosiarką sterujemy za pomocą aplikacji mobilnej albo panelu umieszczonego w obudowie.

Worx Landroid L2000

Robot koszący do bardzo dużych ogrodów o powierzchni do 2000 m2. Maszynę napędza bezszczotkowy silniki korzystający z akumulatora o pojemności 5 Ah, dzięki której może pracować nieprzerwanie do 4 godzin. Baterię naładujemy w zaledwie 85 minut. Podczas pracy sprzęt generuj 59 dB hałasu. W razie potrzeby możemy regulować wysokość czterech ostrzy w zakresie od 30 mm do 60 mm. Pole robocze kosiarki to 22 cm, jej długość to 63 cm, szerokość 44,5 cm, wysokość 22,5 cm, a waga 9,8 kg. Wszystkimi funkcjami zarządzamy z poziomu aplikacji mobilnej Worx Landroid, która dostępna jest na smartfonach i tabletach z systemami Android i iOS.

Gardena Sileno Minimo 250 

Robot koszący do mniejszych ogrodów o powierzchni nieprzekraczającej 250 m2 (w sprzedaży dostępny jest też wariant dla powierzchni 500 m2). Sprzęt odznacza się rzucającym w oczy nowoczesnym designem, którego centralnym punktem są bardzo duże tylne koła zapewniające mu stabilność podczas jazdy i pozwalające pokonywać wzniesienia o nachyleniu 35 procent. Maszyna odznacza się też bardzo kompaktowymi wymiarami i wagą (zaledwie 6,1 kg), jej szerokość robocza wynosi 16 cm, dzięki czemu może operować w wąskich przestrzeniach. Trzy uchylne ostrza oferują regulację wysokości koszenia w zakresie od 20 mm do 45 mm. 
Na pełnej baterii kosiarka będzie pracować przez 70 minut, a ponowne naładowanie akumulatora zajmuje 75 minut. Głośność silnika przy najbardziej intensywnym koszeniu nie przekracza 57 dB. Funkcjami kosiarki zarządzamy z poziomu aplikacji mobilnej, z którą łączymy się przy pomocy Bluetooth.

ORBEX S400G 

Robot koszący operujący na trawnikach o powierzchni nieprzekraczającej 400 m2. Jest on wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 2,5 Ah. Składający się z trzech ostrzy system koszenia bardzo dobrze radzi sobie nawet na niewielkich wzniesieniach i nierównym terenie. Obszar roboczy sprzętu to 18 cm, regulacji wysokości koszenia dokonujemy w zakresie od 20 mm do 60 mm. Głośność silnika przy maksymalnym obciążeniu nie powinna przekraczać 62 dB. Sprzęt jest wyposażony w czujniki przeszkód, zmiany ustawień możemy dokonać z poziomu cyfrowego wyświetlacza zamontowanego na obudowie, a także za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie, z którą kosiarka łączy się za pośrednictwem Wi-Fi i Bluetooth. ORBEX S400G waży 7,5 kg.

Gardena SILENO Life 750 

Automatyczna kosiarka zaprojektowana z myślą o średnich i dużych ogrodach o powierzchni 750 m2, w sprzedaży znajdziemy jednak modele w wariancie dla 1000 m2, 1250 m2 i 1500 m2. Pole robocze kosiarki to 22 cm, a regulacja wysokości cięcia trawy zamyka się w zakresie od 20 mm do 50 mm. Silnik napędza akumulator o pojemności 2 Ah, który pozwala na nieprzerwaną pracę przez około 76 minut, przy czasie ładowania wynoszącym 1 godzinę. Napęd przy maksymalnym obciążeniu generuje 57 dB hałasu. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Atutem sprzętu jest czujnik mrozu, łatwość czyszczenia wszystkich elementów mechanicznych urządzenia, a także tryb koszenia punktowego, w którym porusza się on po spirali, wykaszając trudno dostępne miejsca.

Einhell Freelexo 350 

Robot koszący dla trawników o maksymalnej powierzchni 350 m2. Producent zastosował w nim akumulator litowo-jonowy o pojemności 2 Ah. Pole robocze modelu to 18 cm, a regulacji wysokości koszenia dokonujemy w zakresie do 20 mm do 60 mm. Maksymalny poziom generowanego hałasu nie przekracza 62 dB. Mimo wagi wynoszącej ponad 16 kg, maszyna radzi sobie z nierównym terenem i 35-procentowymi wzniesieniami. Przed kradzieżą sprzęt chroni numer PIN oraz sygnał ostrzegawczy. Kosiarka korzysta z czujników uderzenia, przechyłu i podnoszenia.
Zdjęcie: Envato Elements