Rozchodnik - charakterystyka
Rozchodniki (łac. Sedum) to grupa roślin zaliczana do bylin sukulentowych należące do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), któr Według różnych ujęć zalicza się do niej od 280 do około 470 różnych gatunków. W warunkach naturalnych występują w suchym klimacie na obszarach piaszczystych i skalistych na wszystkich kontynentach na półkuli północnej, w Afryce i na Madagaskarze.
Bardzo często są hodowane w Polsce w przydomowych ogródkach - mogą wnieść do nich ogromną różnorodność kolorów i kształtów. Sprawdzą się również w tych zakątkach, gdzie gleba jest uboga i nie przyjmują się inne rośliny. Warto posadzić je na skalniakach, na grządkach i między murkami i kamieniami w nasłonecznionych miejscach. Innym dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie rozchodników w donicach na balkonie, tarasie lub w
kwietniku.
Zwykle rozchodniki są dosyć niskie, choć możemy spotkać wśród nich również okazy przypominające niewielkie krzewy o wysokości sięgającej nawet 80 centymetrów. Liście rozchodników mogą być zielono-szare, zielone lub purpurowe. Gwieździste kwiaty rozchodników zazwyczaj mają pięć płatków. Występują w różnych kolorach - najczęściej białym, żółtym, różowym, fioletowym lub purpurowym.