Data modyfikacji:

Rozchodnik - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Jeżeli poszukujesz roślin do swojego ogródka skalnego doskonałym wyborem mogą być rozchodniki - to niskie byliny kobiercowe, w większości zaliczane do sukulentów, które prezentują się niezwykle efektownie i nie są skomplikowane w uprawie. Dobrze znoszą suszę i zachowują atrakcyjny wygląd przez większą część roku. Warto wybrać je do dekoracji skalniaków i murków, uzupełniania rabat czy do tworzenia ogrodów dachowych. W sklepach w Polsce znajdziesz ogromny wybór rozchodników, które zachwycą Cię swoim wyglądem. Poznaj charakterystykę tych roślin i sprawdź, jak zadbać o ich uprawę i pielęgnację.
rozchodnik

Rozchodnik - charakterystyka

Rozchodniki (łac. Sedum) to grupa roślin zaliczana do bylin sukulentowych należące do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), któr Według różnych ujęć zalicza się do niej od 280 do około 470 różnych gatunków. W warunkach naturalnych występują w suchym klimacie na obszarach piaszczystych i skalistych na wszystkich kontynentach na półkuli północnej, w Afryce i na Madagaskarze.

Bardzo często są hodowane w Polsce w przydomowych ogródkach - mogą wnieść do nich ogromną różnorodność kolorów i kształtów. Sprawdzą się również w tych zakątkach, gdzie gleba jest uboga i nie przyjmują się inne rośliny. Warto posadzić je na skalniakach, na grządkach i między murkami i kamieniami w nasłonecznionych miejscach. Innym dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie rozchodników w donicach na balkonie, tarasie lub w kwietniku.

Zwykle rozchodniki są dosyć niskie, choć możemy spotkać wśród nich również okazy przypominające niewielkie krzewy o wysokości sięgającej nawet 80 centymetrów. Liście rozchodników mogą być zielono-szare, zielone lub purpurowe. Gwieździste kwiaty rozchodników zazwyczaj mają pięć płatków. Występują w różnych kolorach - najczęściej białym, żółtym, różowym, fioletowym lub purpurowym.

Rozchodnik - rodzaje

W polskich sklepach ogrodniczych dostępne są różne gatunki rozchodników, które bardzo różnią się między sobą pod względem wyglądu. Z całą pewnością znajdziesz wśród nich okazy, które Cię zauroczą!

Rozchodnik ostry (Sedum acre) to prawdopodobnie najczęściej spotykany w Polsce gatunek rozchodników. To bylina o wysokości około 5-10 centymetrów, która rozrasta się wszerz. Ma niewielkie lecz mięsiste liście. Początkowo mają one kolor jasnozielony, jednak zmienia się on wraz z upływem czasu. Z czasem liście przebarwiają się na purpurowo, co powoduje, że roślina wygląda zupełnie inaczej - nadal bardzo ciekawie.

W okresie od czerwca do kwietnia pojawiają się intensywnie żółte kwiaty, które tworzą niezwykłe baldachimy. Rozchodnik ostry może być bez problemów uprawiany na terenie całej Polski. Inne popularne gatunki rozchodników, które możesz spotkać w polskich ogrodach to:
  • najbardziej mrozoodporne (można uprawiać na terenie całej Polski): rozchodnik naskalny (S. cauticolum) "Lidakense", rozchodnik ogrodowy "Herbstfreunde", rozchodnik okazały (S. spectabile), rozchodnik ogrodowy "Matrona";
  • przemarzające w najchłodniejszych rejonach Polski: rozchodnik oregoński (S. oreganum), rozchodnik lubczykowy (S. anacampseros), rozchodnik biały (S. album) "Murale".
  • nadające się do uprawy wyłącznie w najcieplejszych regionach kraju: rozchodnik kaukaski (S. spurium), rozchodnik ościsty (S. reflexum), rozchodnik kamczacki (S. kamtschaticum).

Rozchodnik - uprawa

Uprawa rozchodników nie powinna nastręczyć Ci zbyt wielu trudności nawet jeżeli jesteś początkującym hodowcą. Ważny jednak jest wybór odpowiedniego stanowiska - powinno być ono dobrze nasłonecznione. Rozchodniki potrzebują dużej ilości światła słonecznego, pod jego wpływem obficie kwitną i są atrakcyjnie wybarwione. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją gatunki rozchodników (na przykład rozchodnik rozłogowy), które lepiej rozwijają się w półcieniu.

Wiele osób pyta, jaka gleba będzie najlepsza do uprawy rozchodników - rośliny mogą być uprawiane również na niezbyt żyznych ziemiach. Gleby bogate w próchnicę i składniki mineralne mogą wręcz niekorzystnie wpływać na wygląd tych roślin - ich łodygi będą zbyt wydłużone, a liście i kwiaty wyblakłe. Najlepiej sprawdzą się luźne i dobrze przepuszczalne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego. Nie należy sadzić rozchodników w miejscach podmokłych, o dużej wilgotności, często zalewanych. Rozchodniki najlepiej sadzić w okresie wiosennym, dbając o zachowanie 20-30 cm odstępów. Dobrym pomysłem będzie umiejscowienie ich na skalniakach, w niewielkich kępach.

Rozchodnik - pielęgnacja

W okresie letnim należy podlewać przede wszystkim młode sadzonki, okazy hodowane w donicach na balkonie lub na cienkiej warstwie podłoża. Starsze rozchodniki dobrze znoszą suszę, dlatego też są to rośliny odpowiednie dla osób, którym zdarza się zapominać o podlewaniu.

Nawożenie nie jest konieczne, można sporadycznie stosować nawozy potasowo-fosforowe pamiętając o tym, że powinny być one mocno rozcieńczone. Najlepiej sprawdzą się środki wolno działające - można nawet stosować środki dla roślin doniczkowych, np. sukulentów lub storczyków. Konieczne może być zabezpieczenie rozchodników na okres zimowy - pod koniec listopada warto zastosować okrycie ze słomy, liści lub agrowłókniny.

Rozchodnik - rozmnażanie

Hodowane w ogrodzie rozchodniki możesz łatwo rozmnażać poprzez podział lub ukorzenienie sadzonek pędowych. Wiosną lub latem warto wykonać sadzonkowanie pędów. W tym celu należy umieścić sadzonki w skrzynkach pod osłonkami z folii lub agrowłókniny. To powinno doprowadzić do ukorzenienia. W okresie od kwietnia do maja lub od sierpnia do września warto również podzielić karpy na mniejsze. Rozwiną się z nich ładniejsze i zdrowsze okazy.
Autor: Anna Michalska