Data modyfikacji:

Ryobi czy Makita – jakiej firmy sprzęt wybrać?

Japońskie produkty cieszą się od dziesiątek lat niezwykle dobrą reputacją wśród konsumentów na całym świecie. Inżynierowie z Kraju Kwitnącej Wiśni udowodnili wielokrotnie, że jeżeli chodzi o jakość oraz trwałość produktów, ich urządzenia są prawie zawsze w czołówce. Jak wiemy, cechy te mają szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku elektronarzędzi używanych do remontu lub pracy w ogrodzie. Porównajmy zatem oferty dwóch najpopularniejszych firm – Ryobi i Makita – które oferują tego typu produkty.
ryobi czy makita

Firma Ryobi – podstawowe informacje

Firma Ryobi powstała w 1943 roku i początkowo skupiała się na wytwarzaniu pras drukarskich oraz produktów wykonanych z żeliwa. Na rynek elektronarzędzi weszło dopiero w 1968 roku. Lata 60. były okresem dynamicznego wzrostu japońskiego przemysłu, który z sukcesem zaczął wysyłać produkty za granicę, konkurując z wieloma zachodnimi markami. 
Ryobi zaczęło eksportować produkowane przez siebie narzędzia dopiero na początku lat 80. Wówczas firma otworzyła fabryki w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Azji, co ułatwiło jej wejście na wiele lokalnych rynków i nawiązanie kontaktów biznesowych. Oficjalnie Ryobi pojawiło się w Polsce w 1997 roku i od tamtej pory urządzenia z logo giganta są powszechnie dostępne w rodzimych sklepach.
Od 2000 roku narzędzia projektowane przez inżynierów z Ryobi są produkowane na licencji przez globalny koncern Techtronic Industries, który jest również jedynym wytwórcą konkurencyjnych urządzeń marki Milwaukee oraz Homelite. 
Polecamy również: Czym jest szlifierka taśmowa?

Ryobi – produkty i ich charakterystyka

Wszystkie produkty marki Ryobi oznaczone są nazwą firmy, a także, podobnie jak w przypadku innych firm działających w branży elektronarzędzi, mają taką samą barwę obudowy. W przypadku Ryobi jest to rzucający się w oczy limonkowy kolory, dzięki któremu są łatwo rozpoznawalne na półkach sklepowych oraz w rękach użytkowników. 
W przypadku urządzeń przeznaczonych do remontów oraz robót budowlanych Ryobi oferuje szeroki wybór różnych modeli wiertarek, wiertarko-wkrętarek, pił, szlifierek i polerek, wyrzynarek, frezarek oraz młotów udarowych. Warto dodać, że bezprzewodowy sprzęt korzysta z uniwersalnych wymiennych akumulatorów Ryobi, dzięki czemu tą samą baterią możemy zasilić różne narzędzia. W katalogu firmy znajdziemy też dodatkowe akcesoria, takie jak lampy warsztatowe korzystające ze wspomnianego już systemu uniwersalnych akumulatorów.
Dla właścicieli ogrodów i działek Ryobi zaprojektowało standardowy zestaw narzędzi, wśród których znajdziemy kosiarki elektryczne i spalinowe, podkaszarki, nożyce, opryskiwacze, piły łańcuchowe, myjki ciśnieniowe, a także dmuchawy i rozdrabniarki. W sprzedaży znajdują się też bardziej specjalistyczny sprzęt mechaniczny do obróbki gleby, a więc siewniki, glebogryzarki i aeratory. 
Na tym jednak nie koniec produktów Ryobi dostępnych w polskich sklepach. Japończycy przygotowali też spory wybór profesjonalnych maszyn do czyszczenia używanych w biurach i obiektach użyteczności publicznej, jak również domowych odkurzaczy oraz akcesoriów BHP, takich jak rękawice czy okulary ochronne.

Firma Makita – podstawowe informacje

Makita ma dłuższą historię niż Ryobi, bowiem spółka powstała w 1915 roku w mieście Nagoya. Jej nazwa wzięła się bezpośrednio od nazwiska założyciela. Już na samym początku skupiała się ona na produkcji narzędzi mechanicznych wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie, a także transformatorów oraz silników.
Główna oś działalności Makity nie zmieniła się specjalnie w przeciągu kilkudziesięciu lat. Z czasem jednak firma znacząco rozszerzyła ofertę swoich urządzeń, skupiając się w większym stopniu na potrzebach indywidualnych konsumentów. Makita może pochwalić się siecią fabryk oraz oddziałów w wielu częściach świata i z powodzeniem działa w Polsce od 1995 roku. Co ciekawe, w niektórych krajach udało się jej zdobyć bardzo mocną pozycję na rynku elektronarzędzi, tak jak chociażby w Australii, gdzie aż 40 procent wszystkich sprzedanych urządzeń posiada jej logo.

Makita – produkty i ich charakterystyka 

W przypadku narzędzi budowlano-remontowych oferta Makity jest bardzo zbliżona do Ryobi. Tu także warto zauważyć, że wszystkie produkty marki mają własny unikalny turkusowy kolor obudowy. Konsumenci decydujący się na Makitę mogą wybierać spośród wiertarek, szlifierek, pił, polerek i młotów udarowych. Jak w przypadku oferty konkurencji, większość bezprzewodowych modeli używa uniwersalnych akumulatorów. W przeciwieństwie do Ryobi, Makita produkuje też wysokiej jakości śrubokręty oraz ręczne zestawy narzędzi.
Z logo Makity kupimy oczywiście także narzędzia ogrodowe, spotkamy się tu z bardzo podobnym wyborem urządzeń, od kosiarek spalinowych i elektrycznych po nożyce, podkaszarki, myjki, dmuchawy i piły łańcuchowe. Japończycy produkują też własne maszyny czyszczące oraz odkurzacze, a także drobny sprzęt AGD. 

Ryobi czy Makita – podsumowanie

Ryboi i Makita to solidne marki z długą historią, oferujące dobrze oceniane produkty w praktycznie identycznych kategoriach, które będą służyć nam przez wiele lat. Obie firmy działają w Polsce od ponad 20 lat, co gwarantuje solidne wsparcie oraz serwis. 
Zdjęcie: Envato Elements