Data publikacji:

Smużyna - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Smużyna to bylina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej, która uprawiana jest w wielu krajach jako roślina ozdobna. Pochodzi z rodziny komelinowatych, która liczy ok. 20 różnych gatunków. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej pielęgnacji, uprawy, a także gatunków, na które można się zdecydować. 

Smużyna - charakterystyka  

Smużyna jest byliną, która dorasta do 5-20 cm wysokości, zatem jest niewielka, płożąca się lub częściowo wzniesiona. Ma ulistnione pędy, które osiągają od 50 do 150 cm długości. Pędy są podzielone na odcinki węzłami, a z nich wyrastają pojedyncze liście. Co jeszcze wiemy na temat smużyny? Kwitnienie przypada w okresie wegetacyjnym, ale nie ma charakteru dekoracyjnego. Roślina ma drobne białe lub różowe trójpłatkowe kwiaty. Największą ozdobą tej byliny pozostają lancetowate, mięsiste liście, które u poszczególnych gatunków różnią się wielkością i barwą.       

Smużyna - uprawa  

Warto dowiedzieć się więcej na temat uprawy smużyny. Otóż wymaga ona jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Jaka ziemia dla smużyny będzie najbardziej odpowiednia? Otóż powinna być próchnicza, przepuszczalna. Ta roślina wymaga również stale lekko wilgotnego podłoża. Jeśli decydujesz się na uprawę odmian o barwnych liściach, to musisz pamiętać, że potrzebują one więcej światła, a jednocześnie nadal trzeba chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Taka roślina preferuje wilgotne powietrze, dlatego w jej pobliżu może znajdować się nawilżacz powietrza. W sezonie letnim smużyna najlepiej czuje się w temperaturach od 20 do 24 stopni Celsjusza. Z kolei zimą preferuje chłodniejszą temperaturę, pomiędzy 14 1 16 stopni Celsjusza.
Dzięki temu może zachować ładniejszy pokrój. Należy podkreślić, że smużyny nie mogą być uprawiane w Polsce w ogrodzie. W ten sposób jako rośliny okrywowe są uprawiane w cieplejszych rejonach świata. Natomiast w naszych warunkach można uprawiać smużyny w donicach, w domu. Jedynie gdy pozwala na to pogoda, mogą być sezonowo wystawiane na balkon, taras czy też do ogrodu.
Ponieważ są to rośliny płożące doskonale prezentują się w wiszących doniczkach. Smuzyny mogą być wykorzystywane do wypełniania kompozycji roślin doniczkowych. Dobrze prezentują się u podstawy wysokich roślin, takich jak juka czy dracena. Karłowe odmiany smużyny można wykorzystać do ogródków w szkle.
Odmiany smużyny o drobnych liściach wykorzystywane są także w terrariach. Smużyna Turtle wykorzystywana jest także jako pokarm uzupełniający dla papug, gryzoni i gadów.   

Smużyna pielęgnacja  

Warto wiedzieć, że smużyny najlepiej prezentują się gdy są młode. Z czasem ich pokrój traci walory estetyczne, a roślina jest częściowo ogołocona z liści. Jest jednak na to rada. Mianowicie należy ją odmładzać przez przycinanie pędów i ukorzenienie ich w wodzie. Takie sadzonki to najłatwiejszy sposób na rozmnażanie smużyny. Cięcie służy lepszemu zagęszczeniu rośliny.
Ponadto pobudza ją do wypuszczania nowych liści, które są niezwykle dekoracyjne. Pielęgnację należy dostosować do preferencji danego gatunku smużyny, choć ich potrzeby są zbliżone. Potrzebują umiarkowanego podlewania i nie lubią przelewania. Zimą smużynę należy podlewać bardziej oszczędnie. Smużyna płożąca niezbyt dobrze znosi przesuszenie, wtedy zasychają jej wierzchołki i mogą pojawiać się szkodniki.
Ziemia dla smużyny powinna mieć kwaśny odczyn. W przypadku smużyny płożącej nawet bardzo kwaśny. W tym przypadku można zmieszać torf ze żwirkiem lub perlitem. Smużynę można nawozić stosując nawóz do roślin zielonych. Należy robić to raz na dwa tygodnie w okresie wzrostu i stosować 1/4 zalecanej dawki nawozu.
Ponieważ smużyny silnie się rozrastają warto pamiętać o ich przesadzaniu do większych doniczek, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu roślina będzie lepiej się rozwijać. Wystarczy przygotować doniczkę z przepuszczalną ziemią o odpowiednim pH. Z powodzeniem można tu wykorzystać ziemię uniwersalną.   

Smużyna rodzaje  

Warto poznać najpopularniejsze gatunki smużyny. Z pewnością należy do nich smużyna płożąca. Odznacza się elastycznymi pędami i małymi szerokolancetowatymi liśćmi. Na spodzie liście mają fioletowy odcień. Do ciekawych odmian smużyny płożącej należą: Pink Lady, Gold czy Bianca. W uprawie doniczkowej spotykana jest także smużyna wyniosła.
Ten gatunek posiada długie pędy, częściowo wzniesione i częściowo płożące się. Liście tego gatunku są szerokolancetowate, a także dość duże i ciemnozielone. To jednak nie wszystko bowiem są one ozdobione białymi paskami z wierzchu, a od spodu są bordowe. Ciekawa odmiana to Elegans.
Popularnym gatunkiem jest także Callisia nivicularis nazywana trzykrotką Łódkowatą. Posiada ona przewieszające się elastyczne pędy i ozdobiona jest szarozielonymi liśćmi o łódkowatym kształcie. Kwitnie niewielkimi różowymi kwiatami, z których każdy utrzymuje się tylko jedną dobę. Ciekawym gatunkiem jest callisia fragrans zwana Złoty Wąs. Jest to płożąca i wiecznie zielona roślina, której pędy osiągają metr długości. Liście mają lancetowaty i łódkowaty kształt i ułożone są spiralnie. Gdy jest wystawiona na intensywne światło słoneczne liście stają się zielonopurpurowe.
Z kolei w przypadku uprawy w miejscu, gdzie słońce operuje w mniejszym stopniu, liście są ciemnozielone. Podobnie jak smużyna płożąca nie lubi przesuszenia i musi być umiarkowanie podlewana. W przeciwieństwie do innych smużyn, które preferują glebę kwaśną, smużyna Złoty Wąs dobrze czuje się w podłożu o umiarkowanym pH.    
Smużyny mają szerokie spektrum zastosowania. Ze względu na swój pokrój, a także wykorzystanie w doniczkach wiszących mogą być piękną ozdobą mieszkania. Decydując się na nie trzeba jednak pamiętać o tym jakie stanowisko preferują.
Nie należy wystawiać ich na pełne słońce, bo zwykle najlepiej czują się w lekko zacienionych miejscach. Nie są wymagające w uprawie, stąd sprawdzą się nawet dla początkujących, którzy chcą upiększyć swoje mieszkanie o nowe gatunki roślin. Smużyny to rośliny, w które warto zainwestować.                
Autor: Justyna Kolorz