Data publikacji:

Styl art deco w aranżacji wnętrz

Styl art deco to efektowna mieszanina oszczędności formy, geometrycznych kształtów i żywych kolorów. To połączenie może dać naprawdę spektakularny efekt w aranżacji wnętrz. Jeśli szukasz inspiracji do wystylizowania naprawdę niebanalnego wnętrza, zobacz, czym charakteryzuje się styl art deco we wnętrzach.

styl art deco

Styl art deco – powrót do przeszłości

Trendy, również w aranżacji wnętrz, często fundują nam powrót do przeszłości. Tak jest chociażby z dodatkami w stylu art deco. Chociaż ten styl powstał w minionej epoce, to meble i inne elementy wystroju stworzone w duchu art deco świetnie sprawdzają się we współczesnych aranżacjach.

Styl art deco we wnętrzach – co to jest?

Styl art deco został wypracowany w początkach XX wieku jako odpowiedź artystów i projektantów na pełną chaosu i intensywnych wzorów estetykę secesji. Powstanie art deco zbiegło się w czasie z początkiem wzornictwa przemysłowego, czyli projektowania przedmiotów użytkowych na masową skalę. W zamyśle twórców ich projekty miały kreować dobrą atmosferę w domach i mieszkaniach, czyli w najbliższym otoczeniu człowieka.

Cechy charakterystyczne stylu art deco:

  • geometryczne kształty
  • nieskomplikowana forma
  • funkcjonalność przedmiotów
  • żywa i jasna kolorystyka

Art deco – współczesne wnętrza z nutką retro

Chociaż styl art deco wywodzi się z poprzedniej epoki, estetyczne rozwiązania typowe dla tego nurtu świetnie odnajdują się we współczesnych aranżacjach. Zgeometryzowane kształty mebli i elementów dekoracyjnych to motywy ponadczasowe, które idealnie komponować się będą z nowoczesnymi elementami wystroju.

Podobnie sprawa się ma w przypadku nieskomplikowanej formy mebli i przedmiotów użytkowych. Zgodnie z ideą stylu art deco zdobienie nie może przysłaniać funkcji produktu i to właśnie funkcjonalność powinna grać pierwsze skrzypce. Brzmi znajomo, prawda? Współcześnie wiele trendów również opiera się na prostocie i maksymalnej funkcjonalności.

Żywa kolorystyka typowa dla art deco może być dobrą przeciwwaga dla modnych obecnie stonowanych kolorów. Neutralna biel, szarość czy beż mogą nabrać rumieńców, jeśli uzupełnisz aranżację wnętrza o meble i dodatki utrzymane w estetyce art deco.

Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?

Jeśli chcesz uzyskać efekt art deco w aranżacji swojego mieszkania, warto postawić na kilka charakterystycznych elementów wystroju, dzięki którym w pomieszczeniu zapanuje klimat typowy dla tej estetyki.

To przede wszystkim wzorzyste tapety zdobione motywami geometrycznymi. Modnym rozwiązaniem są eleganckie tapety w ciemnych kolorach zdobione np. złotymi akcentami. Stawiając na taki dodatek w stylizacji wnętrza, w sporej mierze uzyskasz efekt art deco – zgeometryzowane kształty oraz intensywne kolory w jednym.

Aby wzorzysta tapeta w takim wydaniu nie zdominowała stylizacji wnętrza, warto ją umieścić jedynie na jednej ścianie. Może to być płaszczyzna za łóżkiem czy kanapą – w ten sposób optycznie zaakcentujesz podział wnętrza na strefy oraz poszczególne jego funkcje. Pozostałe ściany okalające tą pokrytą tapetą pomaluj na jaśniejsze kolory, pasujące do kolorystyki tapety. Dzięki temu utrzymasz dobry aranżacyjny balans, a tapeta nie przytłoczy stylizacji.

Kolejnym dodatkiem do stylizacji salonu czy sypialni art deco będą meble o prostej geometrycznej formie. W tej roli świetnie sprawdzą się chociażby modne obecnie okrągłe stoliki kawowe czy pomocnicze, zwłaszcza te o błyszczącej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będą zatem meble tego typu w kolorze miedzi czy złota.

Natomiast w przypadku mebli drewnianych te typowe dla stylu art deco wyróżniają się fornirowaną powierzchnią wykończoną na wysoki połysk. Fornir to rodzaj okleiny wykonanej z cienkich płatów szlachetnych gatunków drewna o pięknym rysunku. Pokrywa się nim płytę meblową lub konstrukcje wykonane z pośledniejszych odmian drewna. W rezultacie meble wykończone tą metodą prezentują się bardzo dekoracyjnie.

Do tego dochodzą jeszcze charakterystyczne tekstylia. Welurowa tapicerka foteli, krzeseł czy zasłony lub poduszki wykonane właśnie z tego materiału, tak typowe dla art deco, idealnie wpisują się w bieżące trendy – welurowe tapicerowane sofy w intensywnych kolorach należą aktualnie do najmodniejszych.

Styl art deco – zabawa kolorem we wnętrzach

Jakby wszystkich wymienionych wcześniej wyrazistych akcentów było mało, na koniec zostaje jeszcze zabawa kolorem w stylu art deco. W stylizacjach tego typu kolorystycznie dzieje się naprawdę wiele. Jakie barwy dobrze wpiszą się w aranżacje tego typu?

Z pewnością można postawić na wspomnianą już miedź i złoto. Barwy te dodają aranżacji szyku i wrażenia luksusu. Ponadto dobrze komponują się z modnymi ciemnymi kolorami. Do tego dochodzą jeszcze żywe barwy, jak zieleń, granat, żółć.

Jeśli obawiasz się zbyt wyrazistego efektu dekoracyjnego, intensywne kolory zarezerwuj jedynie dla niektórych mebli i dodatków, które osadzisz na tle neutralnej bazy. W takim wydaniu kolory nie przytłoczą stylizacji wnętrza, a będą jedynie dobrym dopełnieniem aranżacji.

Na koniec warto zaznaczyć, że jeśli chcesz uzyskać efekt utrzymany w duchu stylu art deco, warto postawić na oryginalne meble z tej epoki. Meble vintage dodadzą całej stylizacji autentycznego charakteru. Dodatkowo może to być świetna opcja na urozmaicenie stylizacji lub recykling – perełki designu tego typu można znaleźć na pchlich targach lub na strychu u babci.