Data modyfikacji:

Styl botaniczny w aranżacji wnętrz, czyli zamień mieszkanie w miejską dżunglę

Żar tropików we własnych czerech kątach? Bardzo proszę! Wystarczy, że w aranżacji wnętrz zdasz się na styl botaniczny. Dekorowanie mieszkania za pomocą kwiatów domowych oraz motywów roślinnych to prosty sposób na piękne wnętrze o przyjaznym klimacie.

Rośliny doniczkowe są na topie. Jeszcze kilka lat temu zieleń w mieszkaniach nie była mile widziana. Na szczęście, ostatnimi czasy nastąpił wnętrzarski zwrot ku roślinom doniczkowym. Wystarczy spojrzeć na media społecznościowe – na Istagramie pod hasztagiem urban jungle znajdziesz ponad milion zdjęć przedstawiających mieszkania stylizowane za pomocą roślin. Podobnie rzecz się ma na Pintereście. Wszystko to wpisuje się w szersze zjawisko, jakim jest styl botaniczny. Jeśli więc chcesz stworzyć przyjazny mikroklimat w swoim mieszkaniu i zaaranżować wnętrze utrzymane w duchu architektury wellness, postaw na styl botaniczny.

Czym jest styl botaniczny?

W największym skrócie – to oczywiście rośliny. Ale jeśli chcesz uzyskać naprawdę spektakularny efekt, nie wystarczy, że ustawisz na parapecie kilka doniczek z kwiatami. Styl botaniczny to przemyślane otaczanie się roślinnością oraz motywami roślinnymi. Ten zabieg aranżacyjny to nie tylko świetna recepta na modne i piękne wnętrze, ale też wystylizowanie przestrzeni, która będzie miała dobry wpływ na nasze samopoczucie.

Zastanawiasz się, jak rośliny i motywy botaniczne mają się do twojego nastroju? Chociażby dlatego, bo zieleń działa na nas w pozytywny sposób – wywołuje skojarzenia z naturą i świeżością. Co więcej, rośliny doniczkowe to naturalne filtry, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków i pozwalają utrzymać we wnętrzu przyjazny mikroklimat. Jak zatem widzisz roślin nie może zabraknąć w twoim domu.

Przeczytaj też: Trend urban jungle, czyli zrób sobie dżunglę

Kwiaty doniczkowe, czyli zrób sobie dżunglę

Jak już wspomniałam styl botaniczny daleki jest od banału i kilka doniczek na parapecie nie załatwi sprawy. Tu chodzi o stylizowanie mieszkania za pomocą roślin doniczkowych. Jak to zrobić? Przede wszystkim liczy się ilość i jakość, czyli roślin powinno być dużo, a ich gatunki różnorodne. Dobieraj rośliny o różnych pokrojach, ubarwieniu liści i wielkości – komponując je ze sobą efekt dżungli masz jak w banku.

Różnorodność dotyczy też miejsc, w których wyeksponujesz swoją domową dżunglę. Kwiaty doniczkowe mogą lądować nie tylko na parapecie czy podłodze, ale też na ścianach, półkach, na stoliku kawowym, biurku, a nawet suficie. Takie zróżnicowanie pozwala stworzyć wrażenie pięter roślinności w aranżacji, co dodatkowo potęguje efekt dżungli.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak stylizować wnętrze za pomocą roślin doniczkowych?

Motywy botaniczne

Na kwiatach doniczkowych styl botaniczny się jednak nie kończy. Do swojej domowej dżungli dodaj jeszcze motywy botaniczne. Szalenie modne są bowiem plakaty przedstawiające liście różnych roślin. Bardzo ciekawy efekt uzyskasz, jeśli zestawisz ze sobą kilka obrazków tego typu, tworząc botaniczną galerię ścienną. Nie zapominaj jednak o zasadzie różnorodności. Twoje plakaty nie muszą jedynie wisieć w ramkach na ścianach. Modnym rozwiązaniem jest ustawianie ramek z plakatami na podłodze, biurku i innych meblach. Wystarczy oprzeć je o ścianę i gotowe.

Kolejnym krokiem, który przybliży styl botaniczny do wystroju twojego mieszkania są tekstylia. Pościel, poduszki dekoracyjne, pledy czy zasłony zdobione motywami roślinnymi będą idealnym uzupełnieniem roślinnej stylizacji wnętrza. Co więcej, jeśli uznasz, że zbyt wiele stylu botanicznego wdarło się do stylizacji twojego mieszkania, łatwo możesz to zmienić – po prostu zmienisz poszewki na poduszkach, zasłony oraz pledy i gotowe.

Ciekawym akcentem, który cieszy się dużą popularnością w aranżacji wnętrz są tapety z botanicznymi wzorami. To co prawda wyrazista dekoracja, jednak w zestawieniu z jasnymi ścianami i podłogą, wzorzysta tapera botaniczna będzie wyglądać świetnie.

Przeczytaj też: Rośliny dla początkujących, czyli 6 kwiatów domowych łatwych w uprawie

Zieleń w domu - czym to się je?

Styl botaniczny wymaga tez odpowiedniej oprawy. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na prawdziwe roślinne szaleństwo i całe mieszkanie zastawisz kwiatami doniczkowymi oraz dekoracjami botanicznymi. Idealnym uzupełnieniem stylu botanicznego są naturalne materiały. Drewno w jasnych odcieniach, wiklina, trawa morska, len i bawełna to materiały, które będą tworzyć piękną kompozycję z botanicznymi akcentami, a ich wspólnym mianownikiem będzie odwołanie do natury.

Idealnym połączeniem będzie zestawienie zieleni stylu botanicznego z bielą. Białe ściany będą dobrym tłem dla piętrzących się u ciebie kwiatów domowych i botanicznych tekstyliów. Jednak jeśli chcesz osiągnąć jeszcze bardziej wyrazisty efekt dekoracyjny, pomaluj ściany na ciemny kolor. Nie dość, że intensywne kolory są bardzo modne, to na ich tle rośliny będą wyglądać świetnie, dając nieco dramatyczny efekt.

Jak podoba ci się styl botaniczny? Aranżacje przedstawione na zdjęciach prezentują się doskonale, prawda? Jeśli zatem lubisz pielęgnować kwiaty domowe i chcesz, aby wnętrze twojego mieszkania działało pozytywnie na twoje samopoczucie, postaw na styl botaniczny. Domowy wellness masz jak w banku.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny