Data modyfikacji:

Styl glamour w salonie - co to jest i jak osiągnąć taki efekt?

Glamour to przepych i trudna sztuka wnętrzarskich połączeń. To wyrazisty styl, w którym nie brakuje odważnych akcentów kolorystycznych, błyszczących dodatków i stylizowanych mebli. Jednak aranżując wnętrze w stylu glamour, trzeba mieć się na baczności – luksusowa estetyka glamour balansuje na krawędzi między wnętrzarskim przepychem oraz kiczem. Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour? Przekonajmy się.
styl glamour salon

Styl glamour – co to znaczy?

Słowo „glamour” nie ma bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Tłumaczymy je jako splendor czy przepych. I tak w największym skrócie można określić styl glamour w aranżacji wnętrz – to rodzaj estetyki, w której nie brakuje wyszukanych dodatków, luksusów i eklektycznych połączeń. Innymi słowy, w salonie w stylu glamour naprawdę dużo się dzieje. 
Styl ten czerpie inspirację z różnych epok i estetyk, dlatego w jednym pomieszczeniu można miksować tak skrajne trendy, jak chociażby barokowe zdobienia czy popartowe dodatki. Jakby tych skrajności było mało, do głosu dochodzą tu także intensywne kolory i błyszczące powierzchnie. W końcu w tym wszystkim chodzi o przepych i luksus. 

Salon w stylu glamour – jak go wystylizować?

  • Kolory – baza kolorystyczna w stylu glamour powinna być raczej stonowana. Biel czy beż to dobre tło dla innych kolorów, a tych wszak w glamour nie może zabraknąć. To właśnie dodatki czy akcenty powinny być utrzymane w żywszej tonacji. Fiolet, butelkowa zieleń, ciemny granat czy pudrowy róż to kolory, które świetnie sprawdzają się jako barwy dodatkowe w estetyce glamour.
Czytaj również:Jak urządzić zieloną sypialnię?
  • Meble – w tym przypadku najlepiej widać, jak dobrze przyciągają się wnętrzarskie przeciwieństwa. W stylu glamour świetnie sprawdzają się meble stylizowane na barok, zdobione aksamitnymi obiciami oraz stylizowanymi nóżkami czy podłokietnikami. Równie dobrym posunięciem będą pikowane meble utrzymane w estetyce lat 20. ubiegłego wieku czy nawiązujące do najnowszych trendów szklane meble o błyszczącej powierzchni. 
  • Dodatki – wnętrzarski diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie elementy dekoracyjne decydują o efekcie finalnym całej aranżacji. W stylu glamour chodzi nie tylko o przepych i luksus w sensie bogactwa i estetyki. Ważna jest również jakość zastosowanych elementów wystroju – powinny być wykonane z dobrych materiałów i w solidny sposób. Przejdźmy jednak do konkretów – na jakie dodatki postawić, jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu glamour?

Lustra i ramy obrazów

Ich estetyka powinna być wyrazista i nawiązywać do zdobnictwa barokowego. Bogata ornamentyka w połączeniu z błyszczącą powierzchnią lub kolorem złotym idealnie wpisuje się w ideę stylu glamour.

Przeczytaj także: Styl rustykalny - przepis na przytulne wnętrze

Lampy i żyrandole

Elementy wystroju tego typu mogą być prawdziwą stylizacyjną kropką nad „i”, jeśli chcesz uzyskać styl glamour w mieszkaniu. Okazałe kryształowe żyrandole i lampy na błyszczących podstawach wraz tekstylnymi abażurami dadzą przyjemne światło i jednocześnie dodadzą wnętrzu jeszcze więcej przepychu.

Szkło i ceramika

Ozdób tego typu nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu glamour. Szczególnie dobrym pomysłem będą szkatułki i lampiony wykonane ze szkła oraz metalu. Maja one, co prawda, minimalistyczne wzornictwo, ale pozwalają na świetne wyeksponowanie biżuterii i wykonanie ciekawych kompozycji dekoracyjnych. Z kolei ceramika, jak wazony, tace, zastawa stołowa czy osłonki doniczek, powinny mieć dekoracyjny charakter

Jak widzisz, wcale nie jest tak łatwo uzyskać styl glamour w domu. W estetyce pełnej luksusowych rozwiązań i przepychu łatwo o przesadę, ale umiejętnie dobierając efektowne meble i dodatki, możesz zaaranżować naprawdę wyjątkowe wnętrze.