Data modyfikacji:

Styl industrialny w małym mieszkaniu? Zamień wnętrze w klimatyczny loft

Beton, cegła, szkło, przemysłowe reflektory i minimalizm wystroju – brzmi jak opis wnętrza fabryki? Nie, to styl industrialny. Aranżacja wnętrz w klimacie loftu to świetna okazja do wykończenia funkcjonalnego i atrakcyjnego mieszkania. Oto najważniejsze zasady, jakie rządzą stylem industrialnym.

Beton, cegła, szkło, przemysłowe reflektory i minimalizm wystroju – brzmi jak opis wnętrza fabryki? Nie, to styl industrialny. Aranżacja wnętrz w klimacie loftu to świetna okazja do wykończenia funkcjonalnego i atrakcyjnego mieszkania. Oto najważniejsze zasady, jakie rządzą stylem industrialnym.

Masz już dość wszechobecnej bieli stylu skandynawskiego, cukierkowych aranżacji w estetyce prowansalskiej czy tradycyjnych wystrojów rustykalnych? Jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań aranżacyjnych, postaw na industrial. Styl przemysłowy jest co prawda surowy i oszczędny w dekoracje, jednak umiejętnie dobrane meble, lampy i dodatki sprawią, że efekt końcowy z pewnością będzie zachwycający.

Co to jest styl industrialny?

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pewnie kojarzysz z amerykańskich filmów duże mieszkania w poprzemysłowych budynkach, zamieszkiwane najczęściej przez artystów i ludzi wolnych zawodów. To właśnie lofty – moda na zamianę pomieszczeń pofabrycznych na mieszkania pojawiła się w czasie recesji, kiedy to wiele fabryk upadło, a ich budynki zostały opuszczone. Styl industrialny nawiązuje zatem do wyglądu wnętrz pofabrycznych.

Styl industrialny w małym mieszkaniu – otwarta przestrzeń

Nawet jeśli twoje mieszkanie nie liczy ponadprzeciętnie dużo metrów kwadratowych, a sufit nie jest położony wyżej, niż w standardowych mieszkaniach, możesz uzyskać klimat loftu. Styl industrialny w małym mieszkaniu będzie prezentował się świetnie w przestrzeniach otwartych. Przykładowo, jeśli twoja kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię, industrial sprawdzi się idealnie. Lub jeśli twoje mieszkanie jest położone na wysoko sklepionym poddaszu i znajduje się w nim antresola, to wnętrze idealnie nadaje się do aranżacji w stylu przemysłowym.

Otwarta przestrzeń jest bowiem jedną z podstawowych zasad aranżacji wnętrz tego typu. Dlatego zadbaj o to, aby pomieszczenia nie były zagracone i żeby płynnie się łączyły. Ważne jest jednak zachowanie pewnej równowagi – w otwartej przestrzeni należy być bowiem konsekwentnym. Stosuj zatem podobne materiały i dekoracje oraz zbliżone wzornictwo mebli, które staną się postawą aranżacji wnętrz. W ten sposób unikniesz wnętrzarskiego chaosu, o który nie trudno na otwartej przestrzeni.

Materiały: cegła, szkło, beton i metal

Styl przemysłowy jest bardzo surowy. Odnosi się to nie tylko do surowości wystroju, ale też do przestrzegania pewnych reguł. Otóż materiały, jakie królują w pomieszczeniach tego typu to cegła, szkło, beton oraz metal. Styl industrialny w małym mieszkaniu możesz łatwo osiągnąć właśnie za pomocą tych materiałów. Ściany pokryte postarzaną cegłą lub betonem architektonicznym będą świetnie nawiązywać do stylistyki wnętrz pofabrycznych. Szkło masz już na wstępie, bo przecież w twoim mieszkaniu są już okna. Do aranżacji wnętrza warto dodać też trochę metalu, ale o tym później.

Minimalizm i użytkowość

W stylu przemysłowym nie ma miejsca na nadmiar dodatków oraz bezużyteczne meble, które tylko zagracają przestrzeń, a niczemu nie służą. Jeśli chcesz osiągnąć pełnię stylu industrialnego w małym mieszkaniu i nadać mu klimat loftu, musisz wybierać meble i dodatki o nieskomplikowanej formie. Mogą być one np. wykonane z metalu i szkła – stoliki kawowe, stoły jadalniane, szafy czy inne meble do domu wykonane z tych materiałów, będą świetnie korespondować z surowością cegły czy betonu architektonicznego.

Kolory

W loftach i pomieszczeniach industrialnych bardzo ważna jest także kolorystyka. Powinna być ona równie oszczędna, jak stosowane wzory i dekoracje. Dlatego aranżacja wnętrz tego typu powinna uwzględniać przede wszystkim biel, szarość, która odwołuje się do barwy betonu i metalu. W loftach nie może tez zabraknąć czerni oraz dodatków w kolorze miedzi.

Lampy przemysłowe

W aranżacji wnętrz utrzymanych w stylu przemysłowym to bez wątpienia prawdziwa wisienka na torcie lub, jak kto woli, kropka nad „i”. Lapy industrialne to niezwykle efektowne elementy oświetlenia, które dopełnią całą tą aranżacyjna układankę. Stawiaj na metalowe reflektory zarówno wiszące, jak i te na statywach, które będą dobrze pasować do metalowych mebli i dekoracji.

W pomieszczeniach tego typu świetnie sprawdzą się lampki kreślarskie. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ składają się z kilku przegubów, za pomocą których można łatwo modyfikować ustawienie źródła światła. Możesz je zatem stosować jako lampki biurkowe, nocne czy w roli oświetlenia w miejscu, w którym czytasz.

Co z tymi dodatkami?

Aranżacja wnętrz to także dodatki. Nawet surowy styl industrialny nie może się bez nich obejść. Stawiaj zatem na minimalistyczne plakaty w metalowych ramach, które będą prezentować się znakomicie na tle przemysłowo wykończonych ścian. Nie zapominaj również o roślinach. Aranżacja wnętrz w stylu przemysłowym uzupełniona o rośliny to idealny sposób na ocieplenie tego surowego klimatu. Rośliny będą doskonale wyglądać się na tle stylu industrialnego w małym mieszkaniu i ożywią całą cała aranżację. Dobierz do nich minimalistyczne donice i osłonki, a efekt końcowy z pewnością zrobi duże wrażenie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny