Cegła, surowe drewno i metal to jedne z najważniejszych wyznaczników stylu industrialnego. Co ciekawe, te i pozostałe składniki industrialu świetnie odnajdują się w aranżacji kuchni. Jeśli chcesz wystylizować modną i jednocześnie niesztampową kuchnię, zobacz, jak stworzyć kuchnię w stylu industrialnym.
Polecamy również: Inspiracje w aranżacji kuchni
Styl industrialny lub przemysłowy zapoczątkowany został w okresie recesji w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w wyniku zamknięcia wielu fabryk poprzemysłowe wnętrza zaczęły być adaptowane na pomieszczenia mieszkalne.
Cechy charakterystyczne stylu industrialnego biorą się wprost z tych pofabrycznych przestrzeni – mieszkania urządzone w tym stylu to najczęściej przestronne wnętrza w otwartym planie, pełne betonu, szkła, surowej cegły i drewna oraz widocznych elementów instalacji.
Całość tworzy spójną i szalenie efektowną kompozycję. Wnętrze kuchni utrzymane w stylu industrialnym prezentuje się niebanalnie. Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Sprawdźmy.
Jeśli chcesz uzyskać efekt kuchni w stylu industrialnym, warto postawić na płytki imitujące cegłę lub wręcz te wykonane z cegły ciętej. Najlepiej, aby cegła miała oryginalny rudy kolor, który idealnie wpisuje się w ideę stylu przemysłowego – przecież to właśnie taki materiał występował w pofabrycznych budynkach. Jeśli chcesz uzyskać bardziej subtelny efekt, dobrą alternatywą będzie bielona cegła.
W newralgicznych miejscach, czyli przy kuchence oraz zlewie, ścianę z cegły można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą tafli ze szkła hartowanego. To ułatwi ci sprzątanie, a cegła pozostanie wyraźnie widoczna.
Kolejny pomysł na płytki w kuchni w stylu industrialnym to bardzo modne kafle typu metro. Są białe i przypominają szkliwione cegiełki. Szczególnie dobry efekt uzyskasz, jeśli płytki tego typu otoczone będą ciemną fugą.
Innym rozwiązaniem, które świetnie wpisze się w estetykę stylu industrialnego w kuchni, jest beton architektoniczny. Można go z powodzeniem zamontować zarówno na podłodze, jak i ścianie. Powierzchnie wykończone przy jego użyciu nie dość, że świetnie wyglądają, to jeszcze są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci – będzie to zatem strzał w dziesiątkę, jeśli urządzasz industrialną kuchnię.
Kuchnia w stylu industrialnym to wnętrze z charakterem, dlatego meble również muszą być niebanalne. W pofabryczną estetykę idealnie wpiszą się czarne meble kuchenne. Chociaż może się to wydawać dość odważnym stylizacyjnym krokiem, warto postawić na czarne szafki. Otoczone jaśniejszymi dodatkami, jak wspomniana wcześniej cegła czy beton lub płytki typu metro, czarne szafki będą wyglądać znakomicie.
Z kolei, aby dodać aranżacji nieco lekkości i sprawić, żeby czarne meble nie przytłoczyły wnętrza, zamiast górnego rzędu szafek warto postawić na otwarte półki. Dadzą one ciekawy efekt i pozwolą na wyeksponowanie zastawy, filiżanek czy kuchennych przyborów – w ten sposób dodatkowo urozmaicisz stylizację wnętrza industrialnego.
Co więcej, jeśli to możliwe, w kuchni w stylu industrialnym warto wykorzystać stojące regały. Regał industrialny najczęściej ma minimalistyczne wzornictwo i składa się z czarnych ram oraz szklanych lub drewnianych półek. Na nich ustawisz dodatkowe kuchenne sprzęty czy dekoracje.
Alternatywą dla czarnych mebli kuchennych mogą być fronty drewniane lub imitujące rysunek drewna. Najlepiej, aby drewno miało maksymalnie surowy wygląd, ponieważ właśnie w takim wydaniu występuje ono klasycznie w loftach.
W tej roli świetnie sprawdzą się blaty wykonane ze stali. To dobre rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze, znakomicie wpisuje się w ideę stylu industrialnego. Po drugie, blaty tego typu są bardzo wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i co więcej, łatwo utrzymać je w higienicznej czystości.
Innym rozwiązaniem są blaty drewniane. To klasyka, która pasuje doskonale do każdego stylu. Dodatkowo blaty z drewna są miłe w dotyku i dają przytulne wrażenie, dlatego to może być dobry trop, jeśli obawiasz się, że kuchnia w stylu industrialnym będzie zbyt surowym wnętrzem. Niestety drewno to materiał, który wymaga szczególnego traktowania – konieczna jest regularna konserwacja blatu, a ponadto na drewnianej powierzchni nie można stawiać ciepłych garnków i naczyń.
Kolejny pomysł na kuchnię w stylu industrialnym to blaty z konglomeratu. Są solidne i wytrzymałe, a do tego mogą mieć minimalistyczne wzornictwo i np. przypominać naturalny kamień czy beton.
To bardzo ważny element układanki, jaką jest aranżacja kuchni w stylu industrialnym. Niebanalne oświetlenie, czyli lampy i kinkiety, które przypominają fabryczne reflektory, będą stylizacyjną kropką nad „i” w aranżacji industrialnej kuchni.
Do wyboru masz wiele ciekawych rozwiązań. Od lamp wiszących z metalowymi kloszami, osadzonych na łańcuchach czy przegubach, przez kinkiety przypominające lampki kreślarskie, aż po minimalistyczne lampy-żarówki.
Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego dekoracje to swoiste przyprawy do przepisu na kuchnię idealną. Dobrym tropem jest czarna armatura – bateria zlewozmywakowa w takim wydaniu sprawi, że strefa zmywania będzie wyglądać jeszcze ciekawiej.
Pamiętaj też o zieleni – dzięki niej cała stylizacja stanie się bardziej optymistyczna. Świeże zioła i doniczki z kwiatami to strzał w dziesiątkę.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny