Data publikacji:

Suche drewno kominkowe: jakie wybrać, jak przechowywać?

Przyjemny blask i wesoły trzask ognia na palenisku – ogrzewanie domu za pomocą kominka to nie tylko dobry sposób na dodatkowe źródło ciepła, ale też klimatyczny dodatek do domu. Zanim jednak rozpalisz ogień, musisz odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego. Jakie drewno kominkowe i opałowe wybrać? Który gatunek będzie najlepszy?
drewno kominkowe
  1. Dlaczego drewno kominkowe musi być sezonowane?
Jeśli chcesz, aby system grzewczy w twoim domu działał sprawnie, należy postawić na suche drewno kominkowe. Materiał schnie przez wiele miesięcy i aby osiągnąć taki efekt, musi leżakować w ściśle określonych warunkach: drewno powinno być chronione przed deszczem, a jednocześnie musi mieć zapewniony swobodny dopływ świeżego powietrza.

W rezultacie suche drewno kominkowe lepiej się spala, wytwarzając więcej ciepła, a mniej sadzy.

Sprawdź również: Trudny wybór: kominek gazowy czy tradycyjny?

Jakie drewno kominowe wybrać?

Przede wszystkim suche, ale to wiesz już z poprzedniego akapitu. Ponadto drewno, jakie wrzucisz na kominkowy ruszt powinno pochodzić z drzew liściastych.

Iglaste gatunki spalają się szybko i nieefektywnie, wytwarzając jednocześnie dużo dymu oraz sadzy, co oznaczałoby nie tylko niewielką ilość wyprodukowanego ciepła, ale również konieczność częstego czyszczenia kominka. Jakie drewno będzie najlepsze?

Polecane gatunki na drewno kominkowe to twarde odmiany, czyli:

  • dąb,
  • buk,
  • grab. 
Zarówno drewno kominkowe bukowe, jak i dębowe czy grabina pozwolą ci na efektywne dogrzanie domu. Zanim jednak wrzucisz szczapy drewna do paleniska, musisz zadbać o odpowiednie przechowywanie opału. 

Jak przechowywać drewno kominkowe?

Jeśli chcesz zapewnić sobie suche drewno kominkowe, musisz przede wszystkim kupić opał z wyprzedzeniem. Najlepiej jest to zrobić tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli na wiosnę – dzięki temu w ciągu cieplejszych miesięcy drewno wyschnie do poziomu, który zapewni efektywne ogrzewanie, chociaż specjaliści radzą, aby drewno kominkowe było sezonowane przynajmniej rok.

Na pewno nie należy palić świeżo ściętym drewnem – w takim przypadku może ono zawierać w sobie nawet około 60% wody, co oznaczać będzie nieefektywne spalanie, dużo dymu oraz sadzy. A gdy już zamówisz opał, trzeba go gdzieś ułożyć. Jak przechowywać drewno kominkowe?

Wiata lub drewutnia

Miejsce do przechowywania drewna kominkowego powinno być zadaszone, ale nie całkowicie zamknięte. Powietrze powinno mieć swobodny dostęp do opału, dzięki czemu drewno wyschnie z czasem. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na działce, dobrym rozwiązaniem jest wolnostojąca drewutnia.

W domkach tego typu można zgromadzić większą ilość opału, dzięki czemu uzyskasz suche drewno kominkowe na kolejny rok.

W praktyce dobrze sprawdzają się też zadaszone wiaty, które montuje się przy bocznej ścianie domu lub garażu. To zapewnia możliwość ułożenia drewna w stabilne stosy, a jednocześnie dostęp powietrza nie jest utrudniony. Najlepiej, aby wiata tego typu stała od południowej lub zachodniej strony, gdzie drewno będzie w znacznej mierze eksponowane na działanie słońca. 

Półka przy kominku 

To modne rozwiązanie, które może być efektownym urozmaiceniem stylizacji wnętrza. Półkę na drewno tego typu trzeba jednak zaplanować na etapie wykańczania kominka.

Taka konstrukcja wymaga przygotowania specjalnej zabudowy, dzięki czemu dobrze komponuje się z kominkiem. To naturalnie dobry sposób na przechowywanie niewielkiej ilości drewna, jaka będzie niezbędna podczas bieżącego użytkowania.

Kosz lub stojak

To dobra alternatywa, jeśli na etapie budowy kominka zabrakło miejsca na wspomnianą wcześniej półkę. Kosz lub poręczny stojak na drewno pozwolą na przechowywanie drewna w pobliżu paleniska.

Warto wybrać model kosza lub stojaka wyposażony w uchwyt, co pozwala na wygodne przenoszenie pojemnika zapełnionego drewnem.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny