Data modyfikacji:

Trudny wybór: kominek gazowy czy tradycyjny?

Wybór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania domu to nie łatwe zadanie. Trzeba rozważyć wiele różnych zagadnień. Który z nich będzie się bardziej opłacał finansowo? Który zapewni lepsze ogrzewanie? I w końcu: który z nich będzie lepszą opcją dla środowiska? Na te pytania nie ma łatwej odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujemy zorganizować całość ogrzewania naszego domu.

Kominki gazowe

Kominki na gaz cieszą się co raz większą popularnością. Po pierwsze są mega eko. Wyróżniamy głównie kominki gazowe zasilane gazem z butli LPG lub zasilane gazem ziemnym.

Ten kominek to idealne rozwiązanie dla leniuszków.

Po podłączeniu gazu masz ciepło, a nie musisz nosić drewna, zamawiać go przed zimą, a przede wszystkim czyścić.

Osoby ceniące sobie wygodę, ucieszy fakt, że kominki gazowe mają opcję PILOTA! Pilot radiowy z wbudowanym termostatem pozwala na zdalną kontrolę, co wiąże się z dużą wygodą.

Dostępne są ponadto modele, które zapewniają możliwość programowania temperatury dobowej nawet z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Jednocześnie kominek gazowy jest opcją dla tych, którzy nie mają tradycyjnego komina. Wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach.

Każde z rozwiązań wyposażone zostało w piękne i przeszklenie. Pozwala ono podziwiać tańczący ogień. Niekiedy nawet więcej niż z jednej strony. W efekcie kominki takie sprawdzają się w dużych salonach otwartych na resztę domu, np. na kuchnię i hol. Panoramiczna wizja ognia jest w zasięgu twojej ręki.

Nie da się ukryć, że kominek na gaz ma w sobie niepowtarzalny urok. Elegancja takiego płomienia idealnie sprawdzi się w nowoczesnych domu, jak i w pomieszczeniu mającym charakter bardziej komercyjny, np. w restauracji czy hotelu.

Korzystanie z takiego wkładu wiąże się z bardzo dużym bezpieczeństwem. Posiadają one hermetycznie zamkniętą komorę spalania. Z tego względu problemu nie stanowi chwilowa niedrożność wkładu powietrzno-spalinowego. W takiej sytuacji kominek jest po prostu automatycznie wyłączany.

Kominek tradycyjny – tylko ładna ozdoba salonu?

Nie da się ukryć, kominek tradycyjny to przede wszystkim możliwość wykorzystania jednego z odnawialnych i naturalnych opałów, czyli drewna. Jednocześnie paliwa zaliczającego się do najtańszych i najbardziej wydajnych. Palące się szczapy stanowią widok, który sprawia, że we wnętrzu roztacza się miła i przyjemna atmosfera. Czy ciebie również zauroczy?

Wiele współczesnych kominków nawiązuje swym wyglądem do starych form. Choć widoczne jest wizualne podobieństwo, technika poszła bardzo do przodu. Najnowsze urządzenia są zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Zapewniają o wiele bardziej efektywne spalanie i wydajność.

Nie trzeba spędzać dużej ilości czasu, aby oczyścić je z sadzy i popiołu. Dużo daje tzw. system czystej szyby i wyjmowany popielnik. Oprócz tego można już nabyć kominek z zapewniający dopalanie spalin. Przez co modele te są eko i wpisują się w wyśrubowane przepisy Unii Europejskiej. Jednym z nich jest bardzo popularny Ekoprojekt, który wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego czasu kominki tradycyjne i te nowoczesne będą musiały spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej. A do tego nie mogą przekraczać wyznaczonej ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czyli koniec z produktami, które nie spełniają wymogów eko.

Szczególnie praktyczne i godne uwagi są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Pozwalają one bowiem na podgrzanie ciepłej wody użytkowej i ogrzanie kaloryferami więcej niż jednego pomieszczenia – to korzystne!

Dodatkowo są to rozwiązania dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą. Szczapy drewna w koszu prezentują się znakomicie nie tylko w salonie hygge. Dlatego warto rozważyć taką opcję. Zwłaszcza jeśli dysponuje się odpowiednią ilością miejsca.

Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na model, który pasowałby do twojego salonu, pomyśl czy warto robić zabudowę samemu czy może skorzystać z gotowych rozwiązań czyli nowego trendu 2020 roku - kominków modułowych. To kominek z gotową zabudową, który sam złożysz i podłączysz do komina.

Kominek z płaszczem wodnym może być wsparciem aktualnego systemu ogrzewania w danym budynku. W przypadku płaszcza wodnego wystarczy podpiąć go do instalacji ogrzewania centralnego. Ważna uwaga, zgodnie z przepisami, kominek taki nie może być jedynym sposobem na ogrzanie domu.

Podsumowanie: jaki kominek będzie najlepszy dla Ciebie?

Tak naprawdę nie ma jednej złotej rady. Wybór między kominkiem gazowym i tradycyjnym w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Te najważniejsze omówiliśmy. Finalnie to ty decydujesz, co znajdzie się w twoim mieszkaniu. Dlatego przyjrzyj się bliżej jednemu i drugiemu rozwiązaniu. Pomóc mogą również opinie o kominkach gazowych i innych modelach.

Zastanów się, czy chcesz, aby podgrzewana była jednocześnie ciepła woda użytkowa. Oceń, która z opcji jest dla ciebie najkorzystniejsza pod kątem finansowym. Przejrzyj zawartość naszych kategorii i spełnij swoje marzenie o kominku. Zwłaszcza że współczesne modele są bardzo ekologiczne. Korzystanie z nich nie przyczynia się do nadmiernej produkcji szkodliwych substancji.

Artykuł sponsorowany