Data modyfikacji:

Sukulenty w szkle. Modny dodatek do wnętrz

Sukulenty w szkle to jeden z najmodniejszych dodatków do aranżacji wnętrz. Rośliny w takim wydaniu nie tylko dobrze się prezentują, ale musisz też wiedzieć, że ten sposób stworzysz idealne warunki do wzrostu zielonych podopiecznych. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć kompozycję z sukulentami w szkle, zobacz, jakich akcesoriów potrzebujesz, a także przekonaj się, jak pielęgnować rośliny w słoiku.


Sukulenty w szkle, czyli otwarta mini biosfera

Mini biosfery czy lasy w słoiku zasadniczo możemy podzielić na dwie grupy. Jak podaje Nik Southern, autorka kultowej książki „Jak nie zabić swoich roślin”, wyróżniamy dwa rodzaje upraw tego typu. Pierwsze z nich to mini biosfery zamknięte, w których warunki przypominają las deszczowy – we wnętrzu pojemnika jest bardzo wilgotno, a naczynie powinno stać w nieco zacienionym miejscu. W efekcie w takim wydaniu można uprawiać rośliny, które lubią wilgotne otoczenie i cień, czyli różne odmiany bluszczu, skrzydłokwiat, storczyki czy paprotki.

Autorka wyróżnia także drugą grupę mini biosfer. To te w otwartych pojemnikach. Warunki, jakie w nich panują, mają odtworzyć klimat pustynny, dlatego pojemnik z roślinami ustawimy w słonecznym miejscu i będziemy sporadycznie podlewać. To właśnie w takim wydaniu należy uprawiać sukulenty w szkle czy kaktusy. Są to rośliny o pustynnym rodowodzie, dlatego w szklanym pojemniku powinno być sucho i ciepło.

Sukulenty w szkle – jak zrobić dekorację tego typu?

Samodzielne wykonanie mini biosfery składającej się z sukulentów w słoiku to bardzo proste i wdzięczne zadanie. Dekoracja tego typu będzie świetną ozdobą wnętrza, ale również sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby, która ceni sobie rośliny w domowym zaciszu. 

  • Szklany pojemnik – na początek musisz zaopatrzyć się w naczynie, które stanie się podstawą całej dekoracji. To może być niewielki słoik czy mała wisząca bombka z otworem, do których włożysz jedną roślinę, lub okazały szklany pojemnik, gdzie zmieści się nawet kilka odmian sukulentów. Ważne jest, aby pojemnik był otwarty, co zapewni dobrą wentylację i możliwość odparowania nadmiaru wilgoci. 
  • Drobny żwir lub keramzyt – to punkt obowiązkowy. Warstwa żwiru trafi na dno szklanego pojemnika. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – zapewnisz roślinom niezbędną warstwę drenażu i urozmaicisz stylizację. Do tego celu warto wybrać biały czy beżowy żwir, który będzie efektownie kontrastował z ziemią, a warstwy te będą świetnie widoczne przez szklane ścianki naczynia.
Żwirek można wysypać również na ziemię po posadzeniu sukulentów, dzięki czemu cała kompozycja będzie wyglądać jeszcze ciekawiej.

  • Podłoże do sukulentów – kolejna warstwa to oczywiście ziemia. Najłatwiej jest postawić na mieszankę skomponowaną właśnie do uprawy kaktusów i sukulentów. Powinno być to lekkie i przepuszczalne podłoże wymieszane z piaskiem. Jeśli jednak dysponujesz uniwersalną ziemią kompostową, wymieszaj ją z dużym dodatkiem piasku i drobnego żwiru. Warstwa ziemi w naczyniu nie powinna być zbyt duża, wystarczy pokrywa o grubości kilku centymetrów. W tak przygotowanym podłożu można sadzić sukulenty.
  • Ozdoby – sukulenty w szkle możesz dodatkowo ozdobić za pomocą dekoracyjnych kamieni.

Jak dbać o sukulenty w szkle?

Pielęgnacja sukulentów w szkle nie jest wymagająca. Przede wszystkim postaw naczynie w słonecznym miejscu, ale uważaj na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ w takim przypadku roślinom może być za ciepło. Podlewanie powinno się powtarzać raz na kilka tygodni lub nawet raz w miesiącu przy użyciu niewielkiej ilości wody. 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny