Data publikacji:

Sypialnia w stylu japońskim – jak urządzić sypialnię w stylu japońskim?


Wystrój mieszkania w stylu japońskim staje się coraz popularniejszy poza granicami Azji. Cieszy się on wyjątkowym zainteresowaniem na terenie naszego kraju, gdyż przywodzi na myśl niezwykłe, orientalne wakacje. Z tego powodu uważamy, iż doskonałym wyborem jest sypialnia w stylu japoński. Jednak jak ją urządzić, aby przypominała nam stylistykę Kraju Kwitnącej Wiśni? Sprawdź nasz poradnik!
sypialnia

Sypialnia w stylu japońskim – od czego zacząć?

Aby wypełnić kuchnię japońskimi smakami, wystarczy sięgnąć po składniki oraz receptury znane od wieków przez Azjatów i przygotować je w zaciszu własnego domu. Jednak jak stworzyć mieszkanie, które będzie przypominać nam japoński styl w wystroju wnętrza?

Na szczęście, aby cieszyć się mieszkaniem w stylu japońskim, nie trzeba wcale mieszkać w Azji. Jeśli boisz się, że dom w tejże konwencji nie sprawdzi się w polskich warunkach - bez obaw! Wystarczy, że zaczerpniesz nieco inspiracji z Dalekiego Wschodu i dostosujesz je do własnych potrzeb. Warto zacząć od stworzenia japońskiego wystroju w jednym z pokoi. Od którego jednak zacząć? My polecamy udekorować w ten sposób sypialnię. Jest ona miejscem intymnym, do którego mają dostęp tylko nieliczni członkowie rodziny. Jest także częścią domu, w której możemy bez przeszkód odpocząć. Dlatego będzie idealnym wyborem na pierwsze pomieszczenie w powyższej stylistyce.

Od czego zacząć urządzanie pomieszczenia sypialnianego w stylu japońskim? Przede wszystkim poznaj podstawowe cechy charakterystyczne tej koncepcji. W ten sposób będziesz wiedzieć, na czym skupić swoją uwagę przy zmianie wystroju i dokupowaniu niezbędnych elementów wyposażenia.

Sypialnia w stylu japońskim – podstawy


Co wyróżnia japoński styl tworzenia wnętrz? Cechuje go bliskość z naturą, prostota oraz ogromna funkcjonalność wielu elementów. Według Japończyków energia powinna przepływać swobodnie pomiędzy sprzętami umieszczonymi w domu. Aby do tego dopuścić, należy odpowiednio zaaranżować przestrzeń: każdy element wystroju powinien mieć swoje stałe miejsce, nie powinien on blokować także ruchów mieszkańców. Ważnym aspektem jest wyeliminowanie rzeczy niepotrzebnych, które w domyśle ograniczają odpowiedni przepływ energii.

Prócz oszczędnej aranżacji wnętrza, bardzo ważnym aspektem jest wpuszczenie do pomieszczenia dużej ilości światła. Dlatego sypialnia w stylu japońskim powinna posiadać duże okna bądź innego typu przeszklenia (na przykład wychodzące na korytarz). Z tego powodu okna w domach w Kraju Kwitnącej Wiśni pozbawione są zasłon czy firan. Japończycy preferują natomiast drewniane żaluzje, najlepiej wykonane z bambusa. Ten materiał stanowi ważny element większości mieszkań w stylu japońskim, gdyż dla Japończyków kontakt z naturą, poprzez odpowiednie tworzywa, jest istotnym aspektem mieszkaniowym. Z tego powodu do wystroju wnętrz wybierają oni materiały pochodzenia naturalnego, na przykład klon, sosnę, cyprys, heban, bawełnę czy jedwab.

Japońska sypialnia bazuje na kolorach ziemi: beżu, brązie, ciepłych szarościach czy zieleniach. Bardzo popularne jest trzymanie się koncepcji monochromatycznej (w tym samym kolorze), co wpływa uspokajająco na umysł. Natomiast akcesoria powinny pobudzać, dlatego Japończycy często sięgają po kolory ognia: żółty, pomarańczowy i czerwony. Sypialnia japońska – elementy wyposażenia
Sypialnia w stylu japońskim charakteryzuje się delikatnością i subtelnymi dodatkami. Głównym punktem pomieszczenia jest łóżko. Jak jednak wygląda łóżko w stylu japońskim? Charakteryzuje je mała wysokość oraz obszerny materac, który pozwala położyć się wygodnie dwóm osobom. Pościel bazuje na neutralnych barwach bądź orientalnych wzorach uzupełnionych azjatyckimi haftami.

Obok łóżka powinien być usytuowany stolik nocny. W tym celu możesz wybrać drewniany taboret, który doskonale sprawdzi się w tej roli. Dlaczego? Dla stylu japońskiego charakterystyczne są niskie meble, dość trudno dostępne w naszym kraju. Dlatego alternatywą dla stolika jest właśnie niski taboret.

W japońskim domu bardzo ważne jest także odpowiednie sztuczne oświetlenie. Zrezygnuj z jednego, głównego źródła światła, gdyż najlepsze będzie oświetlenie punktowe. Najlepiej, aby pojawiało się ono w kilku miejscach danego pokoju. Dzięki temu będzie ono rozproszone, a tym samym wprawi w relaksujący nastrój. W tym celu sprawdzą się doskonale delikatne lampy – konieczne wykonane z materiałów i drewna.

Typowym elementem sypialni w tym stylu są także parawany i przesuwne drzwi, które dzięki swojej budowie oszczędzają przestrzeń. Idealnym wyborem będzie na przykład parawan o drewnianym stelażu, który obleczony jest bawełną w barwach ziemi.

Dodatki w sypialni w stylu japońskim

Ważnym punktem każdego pomieszczenia są akcesoria. Nie inaczej jest w przypadku, jeśli wybierzemy styl japoński do wystroju naszej sypialni. Pamiętajmy jednak, że Japończycy nie lubią niepotrzebnych bibelotów, gdyż blokują one energię. Z tego powodu dobrze zastanów się przed wyborem dodatków do sypialni.

Z pewnością możesz postawić na ozdobne poduszki, które umieścisz na łóżku. Doskonałym wyborem będą także orientalne kwiaty w donicach: fatsja japońska, bambus, drzewko bonsai, orchidea czy kokedama. Jeśli nie przepadasz za kwiatami w doniczkach, możesz wybrać wazony, do których wstawisz kwiaty wiśni, hortensje czy kamelie.

Doskonałą ozdobą ścian będą orientalne wachlarze, obrazy kwitnącej wiśni czy obrazy ze sztuką Dalekiego Wschodu (zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną). Ciekawym uzupełnieniem mebli będą natomiast figurki buddy, świece czy kadzidła.
Autorka: Katarzyna Pyrek