Suszona trawa pampasowa – pielęgnacja
Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań, zdecydowanie lepiej zaprosić tę roślinę do wnętrza. Trawa pampasowa w doniczce lub ususzona – na którą wersję się zdecydować? Nas przekonuje bardziej druga opcja! Łodygi okazałej kortaderii kupimy zarówno w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach, jak i hurtowniach ogrodniczych. Gdy planujemy tworzyć w oparciu o nią wazonowe kompozycje, zorientujmy się jedynie, czy została odpowiednio ususzona.
Proces suszenia trawy pampasowej możemy wykonać także samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Łodygi rosnące w ogrodzie zetnijmy sekatorem. Pamiętajmy o założeniu rękawic ogrodowych – liście kortaderii są niezwykle ostre, nie trudno więc o bolesne skaleczenie. Kiedy już ścięliśmy trawę pampasową, czas na oczyszczenie jej z liści, tak aby na łodydze pozostały wyłącznie kwiatostany. Przed przycięciem rośliny sprawdźmy, jaka długość najlepiej zaprezentuje się w posiadanych przez nas wazonach.
Jak ususzyć trawę pampasową? Łodygi zwiążmy sznurkiem i zawieśmy w dół kwiatostanami w ciepłym oraz suchym miejscu. Po około dwóch tygodniach kortaderia będzie gotowa! Bardzo ważna jest także pielęgnacja rośliny po jej ususzeniu. Chcemy, aby służyła nam jak najdłużej. Kwiatostany trawy spryskajmy specjalnym sprayem florystycznym lub lakierem do włosów! Dzięki takiemu trikowi nasza roślina nie zacznie blaknąć z czasem oraz trudniej będzie o jej ukruszenie.
Warto pamiętać również, że trawa pampasowa może nie być najlepszą dekoracją dla alergików. W jej kwiatostanach z łatwością zbierają się kurz oraz roztocza. Nawet jeśli nie obawiamy się nasilonych objawów kataru czy kichania, to kortaderię warto wymieniać co około 2-3 miesiące właśnie ze względów higienicznych. Kiedy wiemy już, jak ususzyć trawę pampasową w domu oraz co zrobić, by przedłużyć jej trwałość, zastanówmy się, jak stylizować tę szczególną roślinę ozdobną!