Data modyfikacji:

Trendy: przesuwne drzwi

Aranżacje z wykorzystaniem drzwi przesuwnych stają się coraz bardziej popularne. I nie mamy tu na myśli tych składanych w harmonijkę. Dowiedzmy się zatem, dlaczego stały się wnętrzarskim hitem.

Przesuwne ukryte i przesuwne naścienne

Do wyboru mamy drzwi przesuwne ukryte i naścienne. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, nachodzą na ścianę. Nie wymagają też większych zmian w jej budowie. Wystarczy pozostawić miejsce równe wielkości skrzydła drzwiowego, które jest montowane (do ścian lub sufitu) na specjalnych prowadnicach.

abeautifulmess.com, huntedinterior.com

Przesuwne drzwi ukryte warto mieć już w planach podczas budowy. Jeśli pomysł wpadł nam później, dodatkowe miejsce na ich ukrycie, możemy stworzyć poprzez wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. W ten sposób nabudujemy dodatkową ściankę, tworząc tym samym niezbędną przestrzeń. Szerokość między ścianą osłonową a murem powinna wynosić tyle, by zmieściła się tam prowadnica z niezbędnym sprzętem, np. szczotkami uszczelniającymi. Reszta montażu wygląda podobnie jak w przypadku drzwi naściennych.

Jeśli nasz otwór drzwiowy jest duży, możemy zdecydować się na dwa skrzydła. W takim przypadku wybierać możemy między trzema opcjami: skrzydła zachodzące na siebie, drzwi naścienne oraz drzwi ukryte (z obu stron lub jednej).

czterykaty.pl

Do jakich wnętrz?

Przesuwne drzwi to rozwiązanie stosowane nie tylko w małych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Często stosuje się je także w przypadku dużych przestrzeni, gdzie taka organizacja przejść ułatwia aranżację wnętrza. Znika wtedy problem otwartych drzwi, a my mamy większą swobodę w urządzaniu.

Nie muszą być nudne

Mamy praktycznie zupełną dowolność, jeśli chodzi o ich wygląd. Mogą zostać zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami czy naszym, nawet najśmielszym, pomysłem. Pozwalają one architektom na uzyskanie większej przestrzeni bez konieczności rezygnacji z walorów estetycznych. Łatwo połączymy ich wydajność i funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem.

cleo-inspire.com

Wady i zalety

Zaawansowane systemy montażu wymagają podjęcia decyzji o takich drzwiach już na etapie tworzenia planu zabudowy. Tymczasem wielu z nas dopiero później zastanawia się nad takimi rozwiązaniami. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nie myślimy o ich całkowitym ukrywaniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na nie także później.

Minusem jest również fakt, że przy wyborze widocznych skrzydeł ściana przy nich powinna pozostać nieumeblowana. Ochrona akustyczna w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami też jest zdecydowanie niższa.

chceszdom.pl, imgur.com

Lepiej wygląda sytuacja w przypadku drzwi ukrytych. Zyskujemy dodatkową przestrzeń i nie ograniczają nas one tak bardzo w aranżacji. Ich montaż to już jednak większy koszt.

Do głównych zalet drzwi przesuwnych należy to, że zdecydowanie oszczędzają one naszą przestrzeń. Mamy więcej możliwości aranżacyjnych, a komunikacja staje się łatwiejsza. Zapewniają też prosty i elegancki wygląd, który harmonizować będzie z większością stylów. Jeśli naszym problemem są małe pomieszczenia, warto przemyśleć te nowatorskie rozwiązanie.

Autor: Natalia Malko