Data publikacji:

Do czego służy turboszczotka do odkurzacza? A elektroszczotka?

Odkurzając swoje mieszkanie, chcemy osiągnąć efekt idealnej czystości. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętów coraz częściej dołączają do swojej oferty dodatkowe końcówki i akcesoria, które mają nam pomóc w skuteczniejszym, dokładniejszym sprzątaniu. Jednym z nich jest turboszczotka. Co to takiego? Do czego służy? Czy warto postawić na odkurzacz z turboszczotką? Odpowiedzmy na te pytania i sprawdźmy, w jaki sposób możemy znacznie szybciej i dokładniej odkurzać swoje mieszkanie i wnętrze samochodu.
turboszczotka

Co to jest turboszczotka?

Wiele osób nie wie, co to turboszczotka, choć z niej korzystają. Często bowiem nie przykładamy wagi do nazewnictwa akcesoriów dołączonych do odkurzacza przez producenta. Wyjaśnimy więc, czym jest turboszczotka. Mówiąc najprościej, jest to specjalna końcówka, w środku której znajdują się wałeczki ze szczotkami, których celem jest zbieranie zabrudzeń i zmiatanie ich wprost do rury odkurzacza.

Jak działa turboszczotka?

Działanie turboszczotki nie jest skomplikowane. Szczotki założone na wałeczkach, składające się z włosów o różnych długościach oraz stopniach twardości, umieszczone są pod różnym kątem nachylenia. Szczotka napędzana jest zasysanym przez odkurzacz powietrzem, dzięki czemu pozostają one w ciągłym ruchu.

Podczas odkurzania włosie szczotki nie tylko dotyka powierzchni, ale również wnika pomiędzy włókna dywanu lub wykładziny. Zabrudzenia są więc wyczesywane przez włosie szczotki a następnie, ruchem kołowym, transportowane w stronę wlotu odkurzacza, gdzie trafiają do zbiornika lub worka odkurzacza. Turboszczotka działa tak długo, jak pracuje odkurzacz – nie musimy pamiętać o jej dodatkowym uruchomieniu.

Elektroszczotka – czym się różni od turboszczotki?

Istnieje jeszcze jeden rodzaj szczotki do odkurzacza, który pełni bardzo podobną rolę. Mowa tu elektroszczotce. W jej przypadku wałeczki nie są napędzane siłą ssania odkurzacza, lecz energią elektryczną. Co oznacza to w praktyce? Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju napędu elektroszczotka jest bardziej uniwersalna. Kiedy bowiem nie potrzebujemy dodatkowego wsparcia w usuwaniu sierści lub włosów z dywany czy tapicerki, możemy wyłączyć zbieranie zabrudzeń przez szczotkę i kontynuować zwyczajne sprzątanie.

Do jakich odkurzaczy możemy podłączyć turboszczotkę?

Turboszczotka to końcówka, która najczęściej dołączona jest do zestawu końcówek razem z odkurzaczem. Wybór takiego kompletu daje nam pewność, że końcówka będzie idealnie pasować do urządzenia.

Niemniej jednak, jeśli posiadamy model, w którym nie ma turboszczotki, nadal możemy z niej skorzystać. Na rynku są bowiem końcówki z otworami o różnej średnicy, co pozwala na dopasowanie szczotki do modelu odkurzacza, który posiadamy.

Warto pamiętać jednak o tym, że skuteczność działania turboszczotki zależy od mocy odkurzacza. Wykorzystywać możemy ją również w przypadku urządzeń o mocy co najmniej 1800 W. Optymalne działanie turboszczotki osiąga się gdy pracuje ona z odkurzaczem o mocy 2200 W.
Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli odkurzaczy z turboszczotkami. Kupując taki sprzęt, mamy pewność, że szczotka będzie idealnie pasować do urządzenia. Poniżej przedstawiamy niektóre z modeli:

Philips PowerPro Active

To bezworkowy odkurzacz z antyalergicznym filtrem, który poza turboszczotką posiada również szereg innych końcówek do trudnodostępnych miejsc.

Tefal Xtrem Power TW6984 4A

Bezworkowy model z pojemnikiem z systemem PowerCyclone oraz zestawem końcówek.

Tefal Compact Power TW3985 3A

Odkurzacz idealny do dużych mieszkań i domów jednorodzinnych. Duży, trzylitrowy pojemnik to swoboda i komfort sprzątania nawet dużej przestrzeni. Na uwagę zasługuje również filtr HEPA, w który wyposażony jest ten model.

Kiedy warto kupić odkurzacz z turboszczotką?

Wiele osób zastanawia się, czy turboszczotka jest im tak naprawdę potrzebna. Przyjrzyjmy się więc sytuacją, kiedy jest wprost niezastąpiona. Przede wszystkim warto ją mieć, jeśli w domu znajdują się czworonogi gubiące sierść. Nic tak skutecznie nie zbiera włosków jak wałeczki turboszczotki. To jednak nie wszystko. To doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które w swoich mieszkaniach posiadają dużo dywanów. Turboszczotka skutecznie wyciąga bowiem zabrudzenia spomiędzy włókien, dodatkowo je wygładzając, a tym samym poprawiając wygląd dywanu.

Czy turboszczotka ma jakieś wady?

Jak każde urządzenie, tak również turboszczotka nie jest całkowicie pozbawiona wad. Przede wszystkim musimy pamiętać, że aby skutecznie działała, niezbędne jest regularne oczyszczanie jej z włosów oraz sierści zwierząt. Zabrudzenia nawinięte na włosy szczotki znacząco zmniejszają bowiem jej skuteczność w zbieraniu kolejnych.

To jednak nie wszystko. Musimy mieć również świadomość, że turboszczotka nie nadaje się do odkurzania wszystkich powierzchni w mieszkaniu. Jeśli posiadamy dywany z bardzo długim włosiem lub frędzlami, odkurzanie za jej pomocą może być bardzo męczące, a nawet niemożliwe. Niemniej jednak skuteczność jej działania z całą pewnością przewyższa ewentualne minusy.
Turboszczotka to idealne rozwiązanie dla tych osób, które posiadają zwierzęta i często mają problem z usunięciem ich sierści z wykładzin, dywanów czy tapicerki. Dzięki turboszczotce staje się to znacznie łatwiejsze i szybsze. Nic więc dziwnego, że ten element wyposażenia odkurzaczy cieszy się sporą popularnością.
Autorka: Kamila Łada