Data publikacji:

Tynk strukturalny do wnętrz - jaki daje efekt, do czego pasuje i gdzie się sprawdza?

Chcesz efektownie wykończyć ściany, dodatkowo je zabezpieczyć i sprawić, że staną się ciekawą ozdobą wnętrza? Postaw na tynk strukturalny. Ozdobna zaprawa może sprawić, że ściany nabiorą wyrazistej faktury i intensywnego koloru. Zobacz, czym są tynki strukturalne i jakie mają właściwości.

tynk strukturalny
Tynkowanie ścian, czy to wewnętrznych, czy zewnętrznych, to nieodłączny etap wykańczania budynku. Zaprawa pokrywająca ściany wyrównuje ich powierzchnię, zabezpiecza przed działaniem wilgoci czy uszkodzeniami, i przede wszystkim sprawia, że płaszczyzny są gładkie i schludnie się prezentują. Okazuje się jednak, że tynk może nadać ścianom wewnętrznym ciekawą fakturę i kolor. Wystarczy postawić na tynk strukturalny. Jeśli chcesz urządzić niebanalne wnętrze, zobacz, czym jest preparat tego typu, jakie ma wady i zalety oraz w jakich pomieszczeniach się sprawdzi.

Co to jest tynk strukturalny i jakie daje efekty?

Tynk strukturalny należy do szerszej grupy zapraw dekoracyjnych przeznaczonych do stosowania wewnątrz budynków. Jak sama nazwa wskazuje, tynk strukturalny nadaje ścianie ciekawą i wyrazistą fakturę. Efekt ten uzyskuje się w następstwie formowania naniesionej na ścianę masy tynkarskiej. W tym celu można zastosować różne akcesoria – pędzel, pacę, szczotkę czy różnego rodzaju szablony. Narzędzia te dociska się do jeszcze wilgotnej masy i dowolnie kształtuje się żłobienia, zacierki itd., sprawiając, że powierzchnia tynku ciekawie się kształtuje.
W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje tynku strukturalnego. Mieszanki mogą zawierać domieszkę drobnego kruszywa czy brokatu. Na rynku dostępne są zarówno barwione mieszaniny, które po nałożeniu i uformowaniu nie wymagają dodatkowego wykańczania, jak i białe warianty, które na koniec należy jeszcze pomalować.

Tynki strukturalne zasadniczo można podzielić na dwie grupy w zależności od zastosowanego spoiwa. Tynki silikonowe to dobre rozwiązanie do pomieszczeń wilgotnych, ponieważ zapewniają paroprzepuszczalność ścian. Z kolei tynk akrylowy tworzy wytrzymałą powłokę odporną na uszkodzenia.

Jakie efekty można uzyskać za pomocą tynku strukturalnego? Bardzo różne. Wszystko zależy od wybranej mieszanki i narzędzi zastosowanych do formowania zaprawy. Jeśli użyjesz gąbki czy pędzla, uzyskasz dość subtelną fakturę. Natomiast zdając się na pacę czy szczotkę, sprawisz, że w warstwie tynku pojawią się wyraziste żłobienia i zagłębienia.

Co ciekawe, tynk strukturalny może imitować np. betonową ścianę. W sprzedaży znajdziesz mieszanki o właśnie takim wykończeniu. Do kompletu możesz zastosować specjalne szablony, które po odciśnięciu na mokrej mieszance dadzą efekt betonowych płyt. Inne ciekawe efekty, jakie dają tynki strukturalne, to imitacja rysunku trawertynu czy błyszcząca, brokatowa powłoka.

Dlaczego warto postawić na tynk strukturalny?

W aranżacji wnętrz do dyspozycji mamy wiele rozwiązań i materiałów wykończeniowych. Oto kilka powodów, dla których warto postawić właśnie na tynk strukturalny wewnętrzny.
  • Maskowanie niedoskonałości ścian – jeśli szukasz sposobu na szybki remont mieszkania i ukrycie uszkodzeń czy nierówności ściany, tynk strukturalny będzie świetnym rozwiązaniem. Możesz go nanieść na stary tynk po wcześniejszym umyciu i zagruntowaniu podłoża. W rezultacie zamaskujesz wszelkie pęknięcia i niedoskonałości.
  • Dodatkowe zabezpieczenie ściany przed wilgocią – materiał tworzy powłokę odporną na zachlapania, dlatego tynk strukturalny do łazienki pozwoli wystylizować efektowną i wytrzymałą powierzchnię dekoracyjną.
  • Ciekawy efekt dekoracyjny – to zdecydowanie największa zaleta tynku strukturalnego wewnętrznego. Dzięki niemu ściana nabierze interesującej faktury i stanie się efektownym tłem dla całej aranżacji wnętrza. Tynk możesz nanieść miejscowo np. na wybrane części ścian, kolumny czy wykusze, co dodatkowo pozwoli pokreślić ciekawe elementy architektury. Tynk strukturalny z brokatem, przypominający kamień czy ten imitujący beton dobrze wpisują się w bieżące wnętrzarskie trendy, więc w ten sposób wystylizujesz modną aranżację.
  • Łatwa aplikacja – pokrycie ścian tynkiem strukturalnym wewnętrznym nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem poradzi sobie z tym nawet niedoświadczona osoba. Wystarczy dobrze oczyścić i zagruntować ścianę, zabezpieczyć sąsiednie powierzchnie i nałożyć mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta. Na kolejnym etapie formowania struktury wiele zależy od inwencji twórczej – materiał można formować przy użyciu różnych narzędzi, co przekłada się na efekt końcowy.

Jakie wady ma tynk strukturalny?

Jeśli uzyskany efekt z czasem ci się znudzi, przemalowanie ściany nie wystarczy. Aby pozbyć się efektu, jaki daje tynk strukturalny wewnętrzny, konieczne będzie zniwelowanie jego faktury np. za pomocą gładzi.

Gdzie sprawdzi się tynk strukturalny?

Materiały wykończeniowe tego typu stosuje się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Tynk strukturalny w przedpokoju może być dobrym sposobem na dekoracyjne wykończenie tego wnętrza. Z reguły przedpokoje są niewielkie i słabo doświetlone, dlatego brakuje tam miejsca na dekoracje, więc ich nadmiar mógłby sprawić wrażenie chaosu na niewielkim metrażu. Ozdobny tynk strukturalny w przedpokoju urozmaici stylizację wnętrza w subtelny sposób.

W pokoju dziennym z kolei tynk strukturalny może służyć optycznemu podziałowi na strefy. Jeśli twój salon tworzy wspólną strefę dzienną wraz z jadalnią i kuchnią, poszczególne części trzeba optycznie zaakcentować. Jeśli zamontujesz tynk strukturalny z brokatem czy materiał imitujący beton lub trawertyn na ścianie za sofą lub telewizorem, podkreślisz część wypoczynkową w pomieszczeniu.

Tynk strukturalny do łazienki może być natomiast alternatywą dla drogich okładzin kamiennych. Dobrze dobrana mieszanka dekoracyjnej zaprawy może do złudzenia imitować kolor i fakturę kamienia, co pozwoli wystylizować piękne pomieszczenie inspirowane naturalną estetyką.

Jak położyć tynk strukturalny?

Prace wykończeniowe z tynkiem strukturalnym w roli głównej należy zacząć od przygotowania podłoża. Ścianę należy umyć i odkurzyć, a następnie zagruntować. Te czynności przygotowawcze wyrównają chłonność podłoża i zapewnią dobrą przyczepność preparatu.

Do nakładania tynku strukturalnego wewnętrznego zastosuj pacę tynkarską oraz szpachelkę. Mieszankę rozprowadza się na ścianie dość cienką warstwą, postępując zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Zanim preparat wyschnie, trzeba przystąpić do nadawania mu struktury. W tym celu możesz sięgnąć po pacę z ząbkami, gąbkę czy specjalne szablony. Te ostatnie akcesoria mogą dać szczególnie ciekawy efekt. W sprzedaży znajdziesz szablony, które po odciśnięciu na tynku strukturalnym sprawią, że masa nabierze faktury ceglanej lub kamiennej ściany czy innej płaszczyzny tego typu.

Jaka jest cena zakupu tynku strukturalnego? Kwoty różnią się w zależności od typu mieszanki czy uzyskanego efektu. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem rzędu około 200 zł za preparat wystarczający na około 10 metrów kwadratowych.