W aranżacji wnętrz do dyspozycji mamy wiele rozwiązań i materiałów wykończeniowych. Oto kilka powodów, dla których warto postawić właśnie na tynk strukturalny wewnętrzny.
- Maskowanie niedoskonałości ścian – jeśli szukasz sposobu na szybki remont mieszkania i ukrycie uszkodzeń czy nierówności ściany, tynk strukturalny będzie świetnym rozwiązaniem. Możesz go nanieść na stary tynk po wcześniejszym umyciu i zagruntowaniu podłoża. W rezultacie zamaskujesz wszelkie pęknięcia i niedoskonałości.
- Dodatkowe zabezpieczenie ściany przed wilgocią – materiał tworzy powłokę odporną na zachlapania, dlatego tynk strukturalny do łazienki pozwoli wystylizować efektowną i wytrzymałą powierzchnię dekoracyjną.
- Ciekawy efekt dekoracyjny – to zdecydowanie największa zaleta tynku strukturalnego wewnętrznego. Dzięki niemu ściana nabierze interesującej faktury i stanie się efektownym tłem dla całej aranżacji wnętrza. Tynk możesz nanieść miejscowo np. na wybrane części ścian, kolumny czy wykusze, co dodatkowo pozwoli pokreślić ciekawe elementy architektury. Tynk strukturalny z brokatem, przypominający kamień czy ten imitujący beton dobrze wpisują się w bieżące wnętrzarskie trendy, więc w ten sposób wystylizujesz modną aranżację.
- Łatwa aplikacja – pokrycie ścian tynkiem strukturalnym wewnętrznym nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem poradzi sobie z tym nawet niedoświadczona osoba. Wystarczy dobrze oczyścić i zagruntować ścianę, zabezpieczyć sąsiednie powierzchnie i nałożyć mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta. Na kolejnym etapie formowania struktury wiele zależy od inwencji twórczej – materiał można formować przy użyciu różnych narzędzi, co przekłada się na efekt końcowy.
Jakie wady ma tynk strukturalny?
Jeśli uzyskany efekt z czasem ci się znudzi, przemalowanie ściany nie wystarczy. Aby pozbyć się efektu, jaki daje tynk strukturalny wewnętrzny, konieczne będzie zniwelowanie jego faktury np. za pomocą gładzi.
Gdzie sprawdzi się tynk strukturalny?
Materiały wykończeniowe tego typu stosuje się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Tynk strukturalny w przedpokoju może być dobrym sposobem na dekoracyjne wykończenie tego wnętrza. Z reguły przedpokoje są niewielkie i słabo doświetlone, dlatego brakuje tam miejsca na dekoracje, więc ich nadmiar mógłby sprawić wrażenie chaosu na niewielkim metrażu. Ozdobny tynk strukturalny w przedpokoju urozmaici stylizację wnętrza w subtelny sposób.
W pokoju dziennym z kolei tynk strukturalny może służyć optycznemu podziałowi na strefy. Jeśli twój salon tworzy wspólną strefę dzienną wraz z jadalnią i kuchnią, poszczególne części trzeba optycznie zaakcentować. Jeśli zamontujesz tynk strukturalny z brokatem czy materiał imitujący beton lub trawertyn na ścianie za sofą lub telewizorem, podkreślisz część wypoczynkową w pomieszczeniu.
Tynk strukturalny do łazienki może być natomiast alternatywą dla drogich okładzin kamiennych. Dobrze dobrana mieszanka dekoracyjnej zaprawy może do złudzenia imitować kolor i fakturę kamienia, co pozwoli wystylizować piękne pomieszczenie inspirowane naturalną estetyką.