Tapeta natryskowa – czym właściwie jest?
Jest to materiał wykończeniowy, który ma postać półpłynnej masy. Dzięki temu, że cechuje się trwałością i łatwością w zachowaniu wzoru w trakcie jej układania, jest alternatywą dla tradycyjnych tapet na ścianę, a także znanych farb strukturalnych.
Podłoże, na którym planuje się nałożenie tapety natryskowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania, czyli położenia gładzi. Jest to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą całkowicie i szybko odmienić wnętrze.
Tapety natryskowe – jakie mają zastosowanie?
Malowanie natryskowe jest wszechstronne, ale najczęściej tapetę tego rodzaju wykorzystuje się do dekorowania wnętrz o charakterze użytkowym. Bardzo często tę metodę malowania wykonuje się w takich miejscach jak sklepy, biura i urzędy.
Klienci indywidualni chętnie zamawiają tapetę natryskową i wykorzystują ją w domowych warunkach. Dzięki temu, że charakteryzuje się ona wysoką odpornością – nadaje się do miejsc, które narażone są na zabrudzenia lub częste otarcia o ścianę.
Masę nakłada się nie tylko na poziome powierzchnie ścian, ale także na sufity. Można zastosować ją pomiędzy grzejnikami, rurami i innymi ciężko dostępnymi miejscami. Tapeta natryskowa jest idealna do aplikowania nie tylko na powierzchnię ścian. Można dekorować nią grzejniki, meble, a nawet szklane powierzchnie.
Najważniejsze cechy tapety natryskowej
Aby dobrać odpowiednią tapetę do rodzaju oraz funkcji pomieszczenia, w którym ma się znajdować, warto poznać jej cechy.
1. Precyzyjne pokrycie powierzchni
W porównaniu do tradycyjnych tapet, tapeta natryskowa pozwala dokładnie pokryć dekorowaną powierzchnię. Dzięki temu nie musisz martwić się o idealne wyrównanie rolek w celu zachowania kontynuacji wzoru. Warstwa tapety natryskowej poradzi sobie także z wszelkimi nierównościami (np. znajdującymi się na suficie).
2. Proste nakładanie tapety
Tapeta natryskowa, jak sama nazwa wskazuje, jest nakładana na daną powierzchnię za pomocą natrysku. Aby ją nałożyć potrzeba specjalnego pistoletu lub agregatu. Zapomnij o skomplikowanym naklejaniu tradycyjnych tapet, które wymagały od ciebie milimetrowej precyzji.