Data publikacji:

Ubiorek wiecznie zielony. Uprawa i pielęgnacja

Choć po nazwie trudno byłoby oczekiwać, aby ubiorek wiecznie zielony cieszył nasze oczy białymi kwiatami, to tak dokładnie jest. Roślinę tę często można spotkać na przydomowych murkach i w ogródkach. Dowiedz się, jak ją sadzić i pielęgnować.

ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony – jak się prezentuje?

Ubiorek wiecznie zielony to mały krzew z rodziny kapustowatych – rośnie do wysokości około 30 cm i bardzo rozrasta się na boki – może osiągać szerokość nawet 1 metra. Wiosną roślina przepięknie kwitnie, wypuszczając setki drobnych, białych kwiatów – zaczyna kwitnąć w połowie kwietnia i cieszy oczy przez miesiąc. Czasami zdarza mu się zakwitnąć dwa razy (wiosną i wczesną jesienią).

Niewątpliwą zaletą ubiorka jest to, że jest całkowicie mrozoodporny oraz bardzo tolerancyjny pod względem warunków bytowych – dobrze czuje się zarówno na skalniakach, jak i w rabatach oraz w donicach. Możesz zatem cieszyć jego pięknym wyglądem w ogrodzie lub – jeśli wolisz, na balkonie.

Sprawdź również jak pozbyć się ziemiórek z kwiatów.

Ubiorek wiecznie zielony – rozmnażanie

Chyba nie ma prostszego do rozmnożenia krzewu, niż właśnie ubiorek wiecznie zielony. Nasiona musisz wysiać na przełomie maja i czerwca. Jesienią należy podzielić bryłę korzeniową, pobrać sadzonki wierzchołkowe i je ukorzenić.

Poradzi sobie z tym nawet naprawdę początkujący ogrodnik – ubiorek wiecznie zielony z łatwością wybacza brak doświadczenia.

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa. Co lubi ta roślina?

Aby piękne, zielone listki, a okresowo też białe kwiaty piękne zdobiły wybrane przez ciebie miejsce, musisz tylko pamiętać o:

Właściwym sadzeniu

Pamiętaj, że ubiorek wiecznie zielony ma silne tendencje do płożenia się – sadź go z rozstępami wynoszącymi około 30 cm. Musisz zadbać także o odpowiednią glebę: powinna być przepuszczalna, żyzna, o średniej wilgotności (jeśli decydujesz się posadzić roślinę w donicy na balkonie, wybierz ziemię ogrodową wymieszaną z torfem).

Ubiorek lubi miejsca słoneczne, ewentualnie półcienie – w całkowitym cieniu nie wypuści zbyt wielu kwiatów. Pamiętaj również, że dobrze byłoby umiejscowić go tam, gdzie wiatr nie może wyrządzić wielu szkód – czyli np. przy murku. 

Po posadzeniu ubiorek wiecznie zielony potrzebuje nawożenia preparatem wieloskładnikowym – bez problemu kupisz go w sklepach internetowych. 

Uwaga! Jeśli gleba w miejscu, gdzie chcesz posadzić ubiorek, jest ciężka, koniecznie pamiętaj o drenażu – musi on mieć około 10 centymetrów wysokości (drenaż – taki jak np. żwir, wsyp do dołka przygotowanego dla rośliny).

Nawożeniu ubiorka wiecznie zielonego

Skoro mowa o nawożeniu – ubiorek wiecznie zielony zdecydowanie go wymaga. Użyj nawozu wieloskładnikowego przynajmniej jeden raz: wiosną. Nie nawoź natomiast rośliny jesienią i zimą, ponieważ w ten sposób łatwo możesz doprowadzić do jej uszkodzenia. 

Ochronie przed mrozem

Roślina rosnąca w ogrodzie nie potrzebuje wielu działań ochronnych, inaczej jest w przypadku krzewów w doniczkach. Musisz je – wraz z całą osłonką, odpowiednio zabezpieczyć. 


Ubiorek wiecznie zielony – przycinanie

Jeśli chcesz, to możesz przyciąć roślinę tuż po jej zasadzeniu – według wielu ogrodników sprzyja to wzmocnieniu rośliny. Zabieg przycinania należy powtarzać co 2-3 miesiące.

Inna „szkoła” ogrodnictwa zaleca, aby ubiorek wiecznie zielony przycinać co roku (po odpadnięciu kwiatów) o około 1/3 długości pędów. Raz na kilka lat musisz zdecydować się na większe, bardziej „radykalne” cięcie.

Nie bój się przycinania – choć czasem żal jest rośliny, która już ładnie się rozrosła, dzięki temu zabiegowi wkrótce będzie jeszcze bardziej gęstsza i jeszcze mocniej kwitnąca.

Autor: Robert Wojtaś