Data modyfikacji:

Małe muszki w kwiatach doniczkowych. Sposoby zwalczania. Jak pozbyć się ziemiórek?

W pobliżu doniczek z kwiatami pojawiły się drobne muszki przypominające owocówki? To znak, że twoja domowa uprawa roślin mogła zostać zaatakowana przez ziemiórki. Chociaż te niewielkie muszki mieszkające w donicach wydają się niepozorne, ich obecność może stanowić duże zagrożenie dla twoich zielonych podopiecznych. Zobacz, skąd biorą się ziemiórki w kwiatach doniczkowych oraz jakie są sprawdzone sposoby ich zwalczania. Jakich preparatów użyć na czarne muszki w donicach?

Masz czarne muszki w kwiatkach? Jak się ich pozbyć?

muszki w kwiatach
Rośliny doniczkowe to modne dodatki do aranżacji wnętrz. Nie tylko wyglądają świetnie, ale dodatkowo mogą też poprawić atmosferę w domu – niektóre gatunki oczyszczają i nawilżają powietrze. Uprawa roślin doniczkowych to łatwe zajęcie, ale obejmuje różne zabiegi, nie tylko te pielęgnacyjne. Prędzej czy później każdy domowy ogrodnik stanie w obliczu inwazji szkodników, czy to przędziorka, czy muszek na kwiatach, czyli ziemiórek właśnie. W takim przypadku ważna jest szybka reakcja – jeśli nie chcesz, aby szkodniki doprowadziły do obumierania sadzonek i przerzedzenia twojej domowej kolekcji roślin, musisz szybko znaleźć odpowiedź na pytanie jak pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych. A znajdziesz ją w naszym artykule.

Muszki w doniczce to ziemiórki

Ziemiórka pleniówka to owad z rodziny ziemiórkowatych. Ta mała czarna muszka do złudzenia przypomina owocówki, które pojawiają się wokół dojrzałych owoców. Chociaż dorosłe osobniki nie zagrażają twojej domowej uprawie, to niestety larwy ziemiórek mogą wyrządzić sporo kłopotów. Ziemiórki składają jaja w bogatej w składniki mineralne i wilgotnej ziemi doniczkowej. Z nich z czasem wykluwają się larwy i to właśnie one żerują na systemie korzeniowym roślin. Jeśli larw jest naprawdę dużo, ich działalność może doprowadzić nawet do śmierci rośliny.

Skąd biorą się ziemiórki w doniczkach z kwiatami?

Wabikiem dla czarnych owadów w donicach jest bogata w składniki mineralne i wilgotna ziemia. Co więcej, ich rozwojowi sprzyja wysoka temperatura panująca w ogrzewanych pomieszczeniach. Często zdarza się tak, że w chwili zakupu w sklepie, otrzymujemy sadzonkę z niechcianymi lokatorami. Dlatego warto wybierać sprawdzone źródła, czyli kwiaciarnie, w których rośliny otoczone są profesjonalną opieką.


Przeczytaj także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe. Popularne rośliny domowe


Niestety ziemiórki czasem pojawiają się w doniczkach również wtedy, gdy przesadzisz z podlewaniem, ponieważ wilgotna ziemia to idealne dla nich miejsce do złożenia jaj. Objawami świadczącymi o pojawieniu się muszek w kwiatach doniczkowych może być też żółknięcie liści.

Jak pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych?

Jeśli zauważysz dorosłe osobniki ziemiórek w pobliżu doniczek lub niewielkie, niemal przezroczyste larwy, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się zarówno samych muszek, jak i ich larw.
  • Lep na muchy na czarne muszki w kwiatach doniczkowych – na początek należy się skupić na pozbyciu się dorosłych osobników. Możesz to zrobić za pomocą popularnych lepów na muchy. To niewielkie kartoniki pokryte lepką substancją, która wabi muszki. Można je ustawić w pobliżu doniczek np. na parapecie lub bezpośrednio przy roślinie.
  • Naturalna łapka na muszki – jeśli wolisz ekologiczne rozwiązania, możesz sięgnąć również po domowe sposoby na muszki w kwiatach. Domowy i ekologiczny preparat na czarne muszki w kwiatach doniczkowych składa się z mieszaniny octu jabłkowego, wody oraz płynu do mycia naczyń. Mieszankę wystarczy umieścić np. w słoiku czy niewielkiej misce w pobliżu doniczek z kwiatami. 
  • Przesuszenie podłoża – kolejny etap walki z czarnymi muszkami w doniczkach z kwiatami oraz wokół nich to przesuszenie podłoża. Odłóż podlewanie o kilka dni, ponieważ w dalszym etapie trzeba będzie pozbyć się zainfekowanej ziemi doniczkowej. Suchy torf znacznie łatwiej wykruszy się spomiędzy korzeni i narobi znacznie mniej bałaganu, niż gdyby podłoże było wciąż mokre.
  • Przesadzanie i wymiana ziemi – jeśli chcesz dokładnie pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych, niezbędne jest przesadzenie rośliny. Po wcześniejszym przesuszeniu podłoża należy wyjąć roślinę z pojemnika i dokładnie usunąć starą ziemię z systemu korzeniowego. Pomocne może być także solidne płukanie pod bieżącą wodą. Gdy dokładnie pozbędziesz się starego podłoża, nową ziemię doniczkową warto uzupełnić o domieszkę piasku. Dzięki temu zwiększy się przepuszczalność podłoża i ziemia w doniczce będzie mniej wilgotna. W efekcie nie powstaną w niej ponownie warunki sprzyjające pojawianiu się ziemiórek. Pamiętaj jedynie, aby domieszkę piasku dostosować do gatunku rośliny oraz kontrolować stan podłoża.
Po przesadzeniu rośliny, która została zaatakowana przez drobne muszki i ich larwy, warto dodatkowo zasilić podłoże wieloskładnikowym nawozem. W wyniku działalności larw ziemiórek roślina mogła zostać solidnie osłabiona, więc wsparcie na pewno jej się przyda. Pamiętaj jedynie, aby nie nawozić rośliny od razu po przeprowadzce do nowej doniczki. Z zasilaniem podłoża trzeba poczekać przynajmniej 2 tygodnie, aby twój zielony podopieczny zaadoptował się do nowych warunków.

  • Podlewanie środkami chemicznymi – to skuteczny sposób, który pozwala szybko i sprawnie rozprawić się z problemem muszek w kwiatach doniczkowych. Podlewanie przy użyciu roztworu środków chemicznych pozwoli pozbyć się larw, więc problem rozwiążesz raz na zawsze. W sprzedaży znajdziesz specjalne preparaty na czarne muszki w kwiatach doniczkowych, ale nie tylko – środki tego typu radzą sobie także z innymi szkodnikami. Zabieg należy wykonać przynajmniej dwa razy w dwutygodniowych odstępach.
Jak widzisz, z ziemiórkami można skuteczne walczyć. Pamiętaj, że liczy się szybkie i skuteczne działanie – muszki w kwiatach doniczkowych oraz ich lawy żerujące w systemie korzeniowym mogą sprawić, że twoja zielona domowa uprawa zwiędnie, straci liście, aż wreszcie zwiędnie. 


Przeczytaj także:

  1. Rybiki w domu i mieszkaniu - jak się pozbyć, wytępić, zlikwidować?
  2. Najlepsze kwiaty zwisające na balkon. Które wybrać?
  3. 9 prostych trików, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze
Autor: Kamila Zalińska-Woźny