Data publikacji:

Ukorzenianie monstery: poradnik. Jakie produkty będą niezbędne?

Monstera, znana również jako „roślina sercowata”, zdobyła serca wielu miłośników roślin domowych dzięki swoim pięknym, rozłożystym liściom i niezwykłej łatwości pielęgnacji. Jednakże, jeśli jesteś dumnym właścicielem monstery, zapewne zastanawiasz się, jak ją rozmnożyć i ukorzenić, by cieszyć się nowymi sadzonkami, które możesz umieścić w różnych pomieszczeniach swojego domu lub podarować rodzinie czy przyjaciołom. W tym artykule odkryjemy tajemnice ukorzeniania monstery i zmienimy cię w prawdziwego specjalistę od pielęgnacji tej uroczej rośliny. Czas zabrać się za pracę i sprawić, by sadzonki monstery były silnie ukorzenione. 
monstera

Ukorzenianie monstery w wodzie

Ukorzenianie monstery w wodzie nie jest trudne. O wiele bardziej skomplikowanym procesem jest sam wybór pędu, który będzie naszą sadzonką. Najlepiej sprawdzi się sadzonka wierzchołkowa, czyli końcówka pędu. Dobrym wyborem będzie też sadzonka pędowa, a zatem pęd pocięty na mniejsze fragmenty z węzłem. Wybraną sadzonkę należy odciąć ostrym nożem pod kątem 45 stopni. Nie zaleca się jej odrywania, ponieważ to może uszkodzić zarówno naszą roślinę, jak i pobieraną sadzonkę. Odcięty pęd trzeba włożyć do naczynia z wodą. Należy pamiętać o tym, aby sumiennie wymieniać wodę co 2–3 dni. Po około dwóch tygodniach korzenie roślinki powinny być wystarczająco duże, by móc przesadzić ją do doniczki z odpowiednim podłożem. 

Ukorzenianie monstery – jak dbać o sadzonki?

Samo włożenie nowej sadzonki do naczynia z wodą wydaje się bardzo proste, jednak to nie jedyna kwestia, o której należy pamiętać podczas ukorzeniania monstery. Aby roślinka dobrze się rozwijała, trzeba zapewnić jej dostęp do światła słonecznego. Warto pamiętać o tym, że najlepiej postawić monsterę w miejscu, w którym światło dociera w sposób imitujący naturalne warunku pod koronami drzew. Idealnym miejscem będzie parapet po wschodniej lub północnej stronie.
Po przesadzeniu sadzonki do doniczki z podłożem należy zadbać o odpowiednie i regularne nawodnienie. Warto też pomyśleć o nawożeniu. Umiarkowane nawożenie co 2–3 tygodnie sprawi, że roślina będzie rozwijać się szybciej, a my będziemy mogli podziwiać nowy okaz. 

Idealne podłoże dla monstery

Każda z roślin lubi określony rodzaj podłoża. Jeśli chcesz, by twoja nowa roślinka rosła zdrowo i wyglądała pięknie, koniecznie zadbaj o to, co wkładasz do doniczki. Monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem, dlatego wystarczy podlewać ją obficie jedynie raz w tygodniu latem i raz na 10–14 dni jesienią oraz zimą. Nieco inaczej wygląda sytuacja z powietrzem – monstera lubi dość wilgotne pomieszczenia. Zadbaj więc o to, by poziom nawilżenia powietrza w miejscu, gdzie stoi monstera, był dość wysoki. 
Idealnym podłożem dla monstery będzie podłoże torfowe. Jego ogromną zaletą jest przepuszczalność. Jeśli akurat nie mamy możliwości skorzystania z takiego podłoża, można wybrać ziemię uniwersalną do uprawy roślin doniczkowych. Warto jednak dołożyć do niej perlit – około ⅓ objętości doniczki. Dzięki temu gleba będzie pulchniejsza i lżejsza, a korzenie monstery zaczną się szybciej rozrastać.

Akcesoria do uprawy monstery

Uprawianie monstery w doniczce to zadanie, które wymaga odpowiedniej podpory. Idealnie dobrana podpora powinna mieć niemalże taką samą wysokość, co sama roślina, lub być odrobinę niższa. Taka precyzyjna selekcja podpory umożliwi twojej monsterze wspinanie się po niej, a z czasem korzenie powietrzne również się do niej przyczepią. W sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych można znaleźć różnorodne rodzaje podpór, włączając w to paliki bambusowe lub drewniane, zwykle pokryte mchem albo matą kokosową. Przy użyciu sznurka lub drutu florystycznego dokładnie przywiąż roślinę do podpory. Podczas wkładania palika w glebę, upewnij się, że nie uszkodzisz korzeni. Rób to bardzo ostrożnie!. Aby uniknąć uszkodzeń, zaleca się umieszczanie palika w ziemi jednocześnie z przesadzaniem rośliny – wtedy możesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz swojej monsterze.
Istotną kwestią jest także wybór odpowiedniej doniczki dla rośliny – zarówno tej, którą już mamy w domu, jak i tej, którą chcemy ukorzenić. Średnica idealnej doniczki dla monstery powinna być o około 5 cm większa od średnicy samej rośliny. Warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest donica. Te ceramiczne prezentują się najlepiej, jednak są dość ciężkie. W przypadku konieczności przeniesienia rośliny w takiej donicy bądź jej przesadzenia, możemy mieć problem z podniesieniem całości, jeśli monstera bardzo się rozrośnie. O wiele lepszym rozwiązaniem będą zatem doniczki plastikowe. Donica powinna mieć otwory na dnie, które pomagają w odprowadzaniu nadmiaru wody. Dodatkowo nie można zapomnieć o podstawce – w niej gromadzi się woda, której roślina nie potrzebuje, dlatego należy ją regularnie wylewać.
Samo ukorzenianie monstery w wodzie nie jest trudne, jednak wymaga regularnej wymiany wody i cierpliwości. Poczekajmy kilkanaście dni, zanim umieścimy sadzonkę w doniczce z podłożem torfowym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza monstera dobrze ukorzeni się w ziemi. Pielęgnacja tej rośliny również nie przysparza wielu problemów, dlatego warto zaopatrzyć się w nią i postawić na honorowym miejscu w domu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.