Data modyfikacji:

Umywalki łazienkowe - rodzaje i sposoby montażu

Umywalka do łazienki to jeden z najbardziej intensywnie eksploatowanych elementów wyposażenia. Każdy z domowników korzysta z niej na co dzień wielokrotnie. Dostępne w różnych rodzajach, kształtach i wymiarach, nowoczesne umywalki łazienkowe są także ważnym elementem aranżacyjnym w każdym wnętrzu. Podpowiadamy, jak dobrać umywalkę do projektu łazienki.
Podłoga w przytulnym wnętrzu - jakie wykładziny wybrać?

Ogromny wybór umywalek łazienkowych sprawia, że trudno połapać się w gąszczu dostępnych modeli. Bo zlew do łazienki powinien nie tylko estetycznie prezentować się we wnętrzu, ale przede wszystkim umożliwiać komfortowe i bezawaryjne użytkowanie na co dzień. Czym zatem kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę? I dlaczego konkretny model idealnie wpasuje się w jedną aranżację, a kompletnie nie sprawdzi się w innym wnętrzu?

Wiele zależy od rodzaju umywalki, jej wielkości, designu i wykończenia, a nawet sposobu montażu. Już na początku planowania aranżacji łazienki, przy wyborze umywalki, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: ile mamy dostępnego miejsca (na ceramikę i ergonomiczne korzystanie z niej), czy koło umywalki potrzebujemy dodatkowe miejsce na kosmetyki, jak planujemy zamontować baterię (na umywalce, na ścianie, a może na blacie) i czy pod zlewem potrzebujemy miejsce do przechowywania. Wyjaśnienie już tych kilku kwestii będzie pierwszym ważnym krokiem do wyboru idealnego modelu.

Umywalki do łazienki – czym się różnią?

Umywalki łazienkowe oferowane w sklepach z wyposażeniem różnią się wieloma parametrami: materiałem wykonania, stylistyką, sposobem montażu, lokalizacją baterii i połączenia z meblami. Choć ta lista wydaje się z pozoru długa, to mając pomysł na organizację strefy umywalkowej, warto zawczasu zapoznać się z dostępną ofertą i sprawdzić, który rodzaj umywalki do łazienki najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby. Bogata oferta umywalek łazienkowych dostępna na stronie lazienkaplus.pl


rodzaje umywałek łazienkowych

Umywalka do łazienki – materiał wykonania

Zdecydowana większość modeli na rynku to klasyczna ceramika, choć nie zawsze tylko utrzymana w odcieniach bieli. W ofercie sklepów z wyposażeniem spotkamy też umywalki wykonane ze szkła, metalu, kamienia lub drewna. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, warto kierować się przede wszystkim codzienną użytecznością, łatwością w utrzymaniu w czystości i dopasowaniem do stylistyki wnętrza.

Ceramiczne umywalki do łazienki są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Jedyną ich wadą jest podatność na stłuczenia i odpryski przy uderzeniu. Kamienne i szklane umywalki mają ciekawą fakturę i kolorystykę i dają świetny efekt wizualny, trzeba jednak uważać na ich kruchość. Są też zimne w dotyku i podatne na osadzanie się zanieczyszczeń.

Umywalki drewniane są lekkie, ciepłe w dotyku i trwałe – pod warunkiem, że są wykonane z odpowiednio przygotowanego gatunku drewna. Dają świetny efekt aranżacyjny. Umywalki metalowe szturmem wchodzą do nowoczesnych łazienek, są też łatwe w czyszczeniu i funkcjonalne w codziennym użytkowaniu.

umywalki łazienkowe - materiał wykonania

Szafki z umywalką – jak wybrać dobry zestaw meblowy?

Można kupić osobno umywalkę i szafkę, ale praktyczną opcją jest wybór gotowego zestawu meblowego. Wielu renomowanych producentów wyposażenia proponuje w swoich kolekcjach produktowych gotowe umywalki łazienkowe z szafką.

Opcja dopasowania wymiarów i kolorystyki sprawia, że zestawy meblowe z łatwością wpisują się w niemal każdą aranżację wnętrza, niezależnie od jej stylistyki. Wybór gotowego zestawu sprawia, że mamy gwarancję pełnego dopasowania technicznego, spójności stylistycznej i łatwego montażu. Co więcej, we wspomnianych seriach produktowych możemy dobrać jeszcze szafki wiszące, lustra i ceramikę do całej łazienki.

Jaka szafka do umywalki meblowej?

Umywalki z szafką to obecnie obowiązkowa pozycja na liście wyposażenia łazienkowego. Obecnie zlew do łazienki zazwyczaj kupujemy z pasującą do niego szafką. Pod ceramiką powstaje funkcjonalne miejsce do przechowywania kosmetyków, akcesoriów higienicznych i środków czyszczących. Pojemna przestrzeń szafki z umywalką do łazienki pozwala mieć pod ręką wszystkie niezbędne kosmetyki, potrzebne w codziennej pielęgnacji.

Umywalka meblowa jest częściowo zagłębiona w szafce, zajmując przestrzeń w szafce poniżej. W tym wypadku warto wybierać idealnie dopasowane do siebie zestawy meblowe.

Szafki łazienkowe pod umywalkę nablatową

Tu mamy nieco większą swobodę aranżacyjną, ponieważ cała misa umywalki znajduje się nad szafką, oddzielona od niej blatem. Warto jedynie zwrócić uwagę na głębokość umywalki (odległość od ściany do zewnętrznej krawędzi), by dopasować ją do wymiarów szafki i blatu. Sprawdźmy też, czy układ wewnątrz szafki pozwala na montaż syfonu i wszystkich przyłączy instalacyjnych.

Podblatowy zlew łazienkowy – jak zaaranżować?

Umywalka montowana pod blatem daje świetny efekt aranżacyjny, bowiem cała misa schowana jest poniżej powierzchni roboczej. Dużo miejsca na blacie pozwala na minimalistyczne wykończenie strefy umywalkowej. Jednak tego rodzaju rozwiązanie pozostawia niewiele miejsca poniżej w szafce do przechowywania. Warto zatem ukryć tego rodzaju umywalkę w większej zabudowie.

kształty umywalek do łazienki

Szafki łazienkowe z umywalką – sposoby montażu

Montowane do ściany, stawiane na blacie lub wpuszczane w szafkę poniżej – to podstawowe rodzaje umywalek do łazienki. To, który rodzaj wybierzemy, będzie determinować rodzaj montażu.

  • Umywalki wieszane na ścianie – montowane bezpośrednio do ściany. Modele wiszące to popularny wybór do toalet i łazienek o bardzo małym metrażu. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, taką umywalkę ścienną można powiesić niemal w każdym wnętrzu, trzeba tylko sprawdzić czy ściana ma odpowiednią nośność i czy da się doprowadzić podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  • Umywalki stawiane na blacie – wymagają przygotowania otworów w blacie (na dokręcenie ceramiki i na montaż baterii i syfonu), a potem ich odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli planujemy dosunąć umywalkę do ściany, wówczas warto wybrać model bez tylnej ścianki, z możliwością dodatkowego zamocowania do ściany. W tego rodzaju umywalkach bateria może albo być postawiona na krawędzi ceramiki albo stać na blacie obok misy.
  • Umywalki meblowe – wpuszczane w szafkę. To modele, które częściowo są zagłębione w górnej części szafki. Kupując osobno szafkę i umywalkę, należy precyzyjnie sprawdzić, czy pasują do siebie. Lepszym wyborem są tu gotowe zestawy meblowe szafki z umywalką.
  • Umywalki podblatowe – rzadko spotykane, ale obecne we współczesnych designerskich aranżacjach. To zlewy łazienkowe, które całkowicie są schowane pod powierzchnią blatu. Dają świetny efekt wizualny, jednak eliminują możliwość zorganizowanie w szafce poniżej miejsca do przechowywania.

Jaka powinna być wysokość umywalki – łazienkowa funkcjonalna

Dobierając kształt i rozmiar umywalki do łazienki, nie zapominajmy, że do komfortowego korzystania z niej potrzebne jest zachowanie odpowiedniej wolnej przestrzeni w jej otoczeniu.

Kluczowa jest wysokość montażu umywalki. Standardowa wysokość od posadzki do górnej krawędzi to zazwyczaj 80-85 cm, przy czym osoby wysokie mogą rozważyć zamocowanie jej nieco wyżej, na wysokości z przedziału 90-95 cm. Ścienną baterię montuje się zwykle około 25-30 cm nad górną krawędzią ceramiki. Przed umywalką łazienkową z szafką należy zostawić wolną przestrzeń o promieniu około 70-100 cm. Po obu stronach ceramiki powinno być przynajmniej 20-30 cm wolnego miejsca na swobodne manewrowanie.

Zlew łazienkowy – jak dobrać baterię?

Baterie umywalkowe dopiera się w zależności od rodzaju ceramiki i jej sposobu montażu. W przypadku umywalek instalowanych bezpośrednio na ścianie, baterię lokalizuje się albo na umywalce albo na ścianie powyżej. To ostatnie rozwiązanie dobrze sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy potrzebujemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca nad małą umywalką łazienkową.

Decydując się na umywalkę stawianą na blacie, zastanówmy się zawczasu nad lokalizacją baterii. Możemy zamontować ją na ścianie nad ceramiką (wówczas trzeba wybrać model umywalki dosuwanej do ściany), na krawędzi misy (wtedy potrzebny jest model z otworem na baterię) lub postawić ją obok umywalki (ale wtedy trzeba dobrze zmierzyć wysokość baterii i długość wylewki by mieć pewność, że można komfortowo umyć ręce). Z opinii użytkowników wynika, że ta ostatnia opcja jest najmniej praktyczna z powodu częstego zalewania wodą okolic ceramiki. Mokrymi rękoma sięgamy do baterii poza obręb umywalki, co rozchlapuje wodę.

Umywalka do łazienki – jedna czy dwie?

Jeśli tylko ilość dostępnego miejsca na to pozwala, to warto zastanowić się nad montażem dwóch niezależnych umywalek lub jednej dwustanowiskowej. To świetne rozwiązanie, szczególnie w przypadku porannych i wieczornych „korków” łazienkowych, kiedy z umywalek potrzebuje jednocześnie skorzystać kilku domowników.

Przy dwóch mniejszych umywalkach (o szerokości około 40-50 cm) nablatowych, wystarczy około 100-120 cm szerokości blatu, by je swobodnie zamontować i komfortowo korzystać z nich na co dzień. Aby jednak postawić dwa niezależne zlewy łazienkowe koło siebie, już na etapie prac budowlanych należy przygotować dwa osobne doprowadzenia wody do dwóch baterii oraz dwa odpływy.

Nieco łatwiejsza w instalacji jest szeroka umywalka dwustanowiskowa. Na rynku są dostępne modele z jedną wspólną misą lub dwiema. Zazwyczaj taka ceramika o szerokości około 120 – 140 m ma dwa otwory na baterie i (w zależności od liczby mis) oraz jeden lub dwa odpływy. Praktyka pokazuje, że zwarta bryła dwustanowiskowej umywalki to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Mała powierzchnia połączeń z blatem minimalizuje ryzyko zalewania, gromadzenia się zanieczyszczeń w trudno dostępnych zakamarkach i ułatwia utrzymanie całej strefy umywalkowej w czystości.

Artykuł sponsorowany