Data modyfikacji:

Co położyć między szafkami w kuchni?

Powierzchnie ścian w kuchni muszą sprostać wielu wyzwaniom. Wilgoć i para wodna powstała w trakcie gotowania czy wreszcie kłopotliwe w czyszczeniu tłuste plamy. To wszystko może sprawić, że ściana między szafkami szybko pokryje się nieestetycznymi zabrudzeniami. Dlatego tak ważne jest, aby do wykończenia powierzchni dobrać odpowiedni materiał. Co między szafkami w kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy.

Polecamy: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

co między szafkami w kuchni

Płytki między szafkami kuchennymi

To wnętrzarski klasyk. Gres czy glazura są odporne na działanie wilgoci i łatwo utrzymać je w czystości. Co więcej, płytki ceramiczne dostępne są w najróżniejszych kolorach i wzorach, więc za ich pomocą łatwo uzyskasz wymarzony efekt dekoracyjny. To może być też świetna opcja, jeśli zastanawiasz się, co między szafkami w kuchni w niewygórowanym budżecie – solidne płytki można kupić za niewielkie pieniądze.

Sprawdź również, jak wykorzystać cegłę w kuchni.

Szkło między szafkami kuchennymi

Do zabezpieczenia przestrzeni między szafkami kuchennymi stosuje się szkło hartowane. Na rynku dostępne są zarówno panele tego typu, jak i dopasowane na wymiar tafle, które bezspoinowo zabezpieczają całą ścianę między szafkami kuchennymi. Szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe – nie straszna mu wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Materiał przez długi czas utrzyma świetny wygląd.

Szkło między szafkami kuchennymi daje też duże możliwości aranżacyjne. Często montuje się je dla zabezpieczenia starej cegły na ścianie – w efekcie wiekowy materiał jest świetnie widoczny, ale szkło zabezpiecza go przed wilgocią i zabrudzeniami. Co więcej, szkło może być wybarwione na najróżniejsze kolory czy być zdobione np. fotograficznymi nadrukami. Niestety, nie jest to tanie rozwiązanie - koszt montażu szklanej tafli między szafkami to około 200 zł za metr bieżący.

Lustro między szafkami w kuchni

To nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się we wnętrzach inspirowanych najnowszymi trendami. W takim wydaniu montuje się lustrzane tafle klejone do ściany lub kafle o lustrzanej powierzchni. Materiał tego typu jest dość wytrzymały i odporny na działanie wilgoci. Niestety, lustro między szafkami w kuchni może być dość kłopotliwe dla perfekcjonistów – wszelkie plamy, zacieki i zabrudzenia będą widoczne jak na dłoni.

Tapety do kuchni

Tapeta w kuchni od dawana nikogo nie dziwi. Zwłaszcza jeśli postawisz na tapetę winylową lub model z włókna szklanego. To najbardziej wytrzymałe rodzaje tapet, które można z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach wilgotnych. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że materiał nie ulegnie zniszczeniu w trudnych kuchennych warunkach, ścianę można dodatkowo zabezpieczyć wspomnianą wcześniej szklaną taflą.

Drewno w kuchni

Drewno między szafkami w kuchni od kilku sezonów cieszy się coraz większą popularnością. Drewniane panele wykonane z tego samego materiału, co blat lub szafki, dają elegancki efekt wykończeniowy. Materiał należy solidnie zabezpieczyć przed działaniem wilgoci np. poprzez lakierowanie czy olejowanie. W newralgicznym punkcie, czyli przy kuchence, gdzie pojawiają się tłuste plamy, warto wstawić dodatkowo niewielki szklany panel, dzięki któremu łatwiej utrzymasz powierzchnię w czystości.

Czy drewno w kuchni między szafkami to pomysł idealny? Niestety nie. Materiał może wymagać konserwacji, podobnie jak drewniane blaty – z czasem okaże się, że konieczne jest szlifowanie i ponowne olejowanie lub lakierowanie. Ponadto rozwiązania tego typu są dość kosztowne.

Płyta laminowana

To dobra alternatywa dla wspomnianego wyżej drewna. Płyta laminowana była dotychczas stosowana w roli blatów, ale okazuje się, że materiał świetnie sprawdza się także jako okładzina ścienna. Nowoczesne płyty tego typu są odporne na uszkodzenia i tłuste plamy, jednak z czasem mogą pojawiać się na nich zarysowania.

Nadmierna wilgoć również może być problematyczna. Płyty tego typu są dość budżetowym rozwiązaniem i przede wszystkim dają bardzo szerokie możliwości aranżacyjne – materiał może imitować drewno, kamień czy wzorzyste płytki. 

Co położyć między szafkami? - najczęściej zadawane pytania

Jakie elementy można umieścić między szafkami kuchennymi, aby wypełnić pustą przestrzeń i nadal zachować estetyczny wygląd kuchni?
Pomiędzy szafkami kuchennymi można umieścić wiele elementów, takich jak półki, kosze, uchwyty na ręczniki kuchenne, magnesy na noże, ozdobne talerze, wazony z kwiatami lub ziołami, a także ozdobne szklane kieliszki czy kubki. Warto wybierać elementy, które pasują do stylu kuchni i są funkcjonalne, ale także zachowują estetykę.

Czy warto umieścić dekoracyjne elementy między szafkami kuchennymi, czy raczej postawić na praktyczne rozwiązania, takie jak półki czy kosze na owoce i warzywa?
Warto zadbać zarówno o funkcjonalność, jak i estetykę kuchni. Pomiędzy szafkami można umieścić zarówno praktyczne rozwiązania, takie jak półki, kosze na owoce i warzywa czy uchwyty na ręczniki kuchenne, jak i dekoracyjne elementy, takie jak wazony z kwiatami lub ziołami, ozdobne talerze czy szklane kieliszki. Ważne jest, aby elementy te były dobrze dobrane i harmonizowały ze stylem kuchni oraz nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze elementów do umieszczenia między szafkami kuchennymi, aby pasowały do stylu i kolorystyki kuchni?
Przy wyborze elementów do umieszczenia między szafkami kuchennymi warto brać pod uwagę styl i kolorystykę kuchni, aby elementy harmonizowały z resztą wnętrza. Warto również wybierać funkcjonalne elementy, takie jak półki czy kosze na owoce i warzywa, które będą praktyczne w użytkowaniu. Ważne jest, aby elementy te nie zajmowały zbyt wiele miejsca i nie utrudniały swobodnego poruszania się po kuchni.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny