Data modyfikacji:

Urządzamy mieszkanie dla alergika

Mieszkanie dla alergika powinno być kwintesencją minimalizmu. Im mniej mebli i dodatków oraz gładkich powierzchni, tym łatwiej utrzymać je w czystości i zapobiegać reakcjom uczuleniowym.

Kurz i chemiczne substancje zawarte w kleju, farbie czy meblach w mieszkaniu alergika powinny zostać zredukowane do niezbędnego minimum. By tak było, z pokojów muszą zniknąć dywany i wykładziny, tapety, ciężkie zasłony oraz wiekowe kanapy z płyty paździerzowej obite tapicerką. Najlepszym wyborem będą meble z litego drewna pokryte lakierem oraz skórzane kanapy.

Podłogi powinny być łatwo zmywalne, co zapewni wyłożenie pokojów panelami lub parkietem, a kuchni i łazienki – kafelkami. W ostatnim wypadku optymalnym rozwiązaniem będzie pokrycie płytkami nie tylko podłogi, ale również wszystkich ścian. Na podłodze w salonie lub sypialni może się znaleźć niewielki dywan, ale trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Mieszkanie dla alergika powinno być wyposażone tylko w niezbędne meble, co zminimalizuje ryzyko przyciągania roztoczy. Zaleca się, by książki były przechowywane w gablotach, ponieważ na ich grzbietach gromadzi się mnóstwo kurzu. Lepiej zrezygnować z dużej liczby ozdób, roślin doniczkowych oraz obrazów na ścianach. Te ostatnie mogą zastąpić naklejki lub wzory malowane za pomocą szablonów malarskich.

A skoro mowa o malowaniu, farby w mieszkaniu alergika muszą być jak najmniej toksyczne, a więc najlepiej ekologiczne lub posiadające atest antyalergiczny. Tapety nie zdadzą egzaminu, ponieważ uczulenia może powodować sam klej, a z czasem między nimi a ścianą może gromadzić się kurz lub pleśń.

Mieszkanie dla alergika musi mieć odpowiednio wyposażoną sypialnię. Tu również stosuje się zasadę minimalizmu w wyposażeniu i ozdobach, przy czym szczególną uwagę trzeba poświęcić łóżku. Rama powinna być wykonana z litego drewna, a materac musi leżeć na stelażu, który zapewni cyrkulację powietrza. Z tego względu alergik powinien zrezygnować z łóżka z pojemnikiem na pościel, które uniemożliwia przewiew. Dobrze, jeśli materac ma zdejmowany bawełniany pokrowiec, a pościel jest wykonana z tego samego materiału. Wypełnienie poduszek i kołdry powinno być syntetyczne.

Wszystkie wprowadzone udogodnienia zdadzą egzamin tylko, jeśli mieszkanie dla alergika będzie regularnie wietrzone i myte, by pozbyć się źródeł uczulenia.

Autor: Kasia Szulik