Data publikacji:

Wąska sypialnia. Jak urządzić wąski pokój?

Gdzie ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Gdzie umieścić szafę i inne potrzebne sprzęty? Jakie kolory dobrać? Aranżacja wąskiego pokoju to duże wyzwanie. Jeśli twoja sypialnia również ma nietypowe kształty, zobacz, jak urządzić wąski pokój w bloku, aby był wygodny i prezentował się świetnie.
wąska sypialnia

Jak ustawić meble w wąskim pokoju?

Sypialnie w mieszkaniach najczęściej pełnią funkcje nie tylko miejsca odpoczynku, ale również domowej garderoby. W niewielkim pomieszczeniu o nietypowym kształcie ulokowanie wszystkich niezbędnych sprzętów może być naprawdę trudne.

Warto jednak pamiętać, że w sypialni wszystko kręci się wokół łóżka i to jego ustawienie powinno być najważniejszą zagwozdką, jaką trzeba rozstrzygnąć podczas aranżacji wąskiego pokoju w bloku. Jak umeblować wąską sypialnię?

Łóżko w wąskiej sypialni

Często stosowanym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka pod oknem osadzonym w węższej ścianie. To praktyczny sposób na aranżację wąskiego pokoju, ale nie zawsze trafiony. Łóżko usytuowane w takim miejscu najczęściej zasłania grzejnik, co utrudnia cyrkulację nagrzanego powietrza oraz komplikuje sprawę podczas mycia okien. Dodatkowo tak ustawione łóżko podkreśli wąski kształt pomieszczenia, co może dać niekorzystne wrażenie optyczne.


Przeczytaj także: Sypialnia w stylu skandynawskim. Popularne aranżacje i inspiracje

Jednocześnie trzeba pamiętać, że optymalne ustawienie dwuosobowego łóżka to takie, gdy dostęp do niego możliwy jest z dwóch stron. Jeśli zatem jedynym możliwym rozwiązaniem w takim przypadku jest ustawienie łóżka pod oknem, warto wybrać model z niewielkim zagłówkiem, który nie ograniczy swobodnego przepływu ciepła.
Lepszym pomysłem może okazać się ustawienie łóżka w kierunku dłuższej ściany, bokiem do okna. Takie ulokowanie mebli pozwoli na swobodniejszy dostęp do mebla oraz do okna.

Szafa w wąskiej sypialni


To kolejny bardzo ważny mebel w pomieszczeniu – jeśli w mieszkaniu brakuje osobnej garderoby, szafa to w zasadzie punkt obowiązkowy w aranżacji sypialni. Jeśli to możliwe, mebel warto postawić przy krótszej ścianie przy narożniku, co pozwoli na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

W praktyce najlepiej sprawdzają się szafy do zabudowy, ponieważ są szyte na miarę konkretnego pomieszczenia i pozwalają na wykorzystanie przestrzeni w efektywny sposób.

Aranżacja wąskiego pokoju – sprytne triki

Sypialnia o nietypowym kształcie, czyli bardzo wąska i długa, może dawać niekorzystny efekt i przypominać korytarz. Na szczęście istnieją sprawdzone triki, dzięki którym można nieco przechytrzyć architekturę wnętrza.

Na początek postaw na kolory. Jasna baza to podstawa, ponieważ jest to sposób na powiększenie wąskiego pokoju. Ale na tym nie koniec kolorystycznej układanki. Węższe ściany warto pomalować na ciemniejsze, ciepłe odcienie, np. kolory ziemi czy intensywniejsze odcienie beżu lub szarości. Dzięki temu węższe ściany będą podkreślone, co pozwoli nieco zminimalizować efekt długiego i wąskiego pokoju.

Stara wnętrzarska zasada mówi, że w niewielkich pomieszczeniach warto stosować dekoracyjny umiar, ponieważ nadmiar dodatków może łatwo powodować wrażenie chaosu. To prawda, ale w aranżacji wąskiego pokoju zasadę tę trzeba stosować w sprytny sposób. Poziome ramy obrazów i inne ozdoby tego typu na węższej ścianie zagwarantują kolejne korzystne złudzenie optyczne. Większą oszczędność formy należy za to stosować na ścianie dłuższej, aby nie podkreślać jej nietypowych rozmiarów.

Kolejny sposób na aranżację wąskiego pokoju to zagospodarowanie szczytowych części ścian. W pomieszczeniu o nietypowych kształtach może brakować miejsca na standardowe meble, jak komody czy stojące szafki. Dlatego właśnie warto wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania w postaci półek. Dobrym pomysłem mogą być szafki kubiki z drzwiczkami. To najczęściej dość pojemne zasobniki, a drzwiczki pozwalają na łatwiejsze utrzymanie porządku.
Zwróć też uwagę na oświetlenie wąskiej sypialni. Główne źródło światła zlokalizowane centralnie przy suficie nie oświetli równomiernie całego wnętrza, co sprawi, że wąski pokój będzie niedoświetlony w najdalszych kątach. To z kolei dodatkowo podkreśli specyficzny kształt pomieszczenia. Obok głównego punktu świetlnego w pomieszczeniu, powinno znaleźć się też światło boczne oraz dekoracyjne.
W roli światła bocznego wykorzystaj lampki podłogowe, stołowe czy kinkiety. Dzięki nim doświetlisz punktowo pomieszczenie, a dodatkowo światło padające z boku jest przyjemniejsze w odbiorze zwłaszcza tam, gdzie liczy się atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Z kolei jako światło dekoracyjne możesz wykorzystać niewielkie lampki i lampiony oraz modne sznury światełek.

Twoim sprzymierzeńcem w stylizacji wąskiego pokoju może być też lustro. Umieszczone na szerszej ścianie da wrażenie głębi oraz stworzy korzystne złudzenie optyczne. Co więcej, lustra to bardzo modne dodatki. Możesz postawić na jedno duże lustro w ozdobnej ramie lub kompozycję kilku mniejszych o dekoracyjnym wykonaniu. To modny trik, który może urozmaicić galerię ścienną.

Jeśli chcesz optycznie poprawić proporcje sypialni, pomocna może się okazać również pasiasta tapeta. Pionowe pasy na szerszej ścianie sprawią, że będzie się ona wydawać nieco węższa i smuklejsza. Odwrotnie sprawa się ma w przypadku ściany węższej – tu poziome pasy mogą dać korzystny efekt.

Na koniec trzeba też wspomnieć o tekstyliach. Dzięki nim dodasz wnętrzu przytulności, ale mogą być też świetnym sposobem, aby urozmaicić wnętrze pod względem kolorystycznym. Poduszki dekoracyjne, koce, pledy i pościel w intensywniejszych barwach dobrze przełamią stonowaną bazę kolorystyczną wąskiej sypialni. 

Przeczytaj także:

  1. 10 trików, dzięki którym twoja sypialnia będzie wyglądać na bogatszą
  2. Jak urządzić zieloną sypialnię?
  3. Sypialnia z łazienką: 3 pomysły na aranżację
  4. Najpiękniejsze tapety do sypialni. Wzory nad łóżko