Data modyfikacji:

Pomysł na taras: jak urządzić taras?

Taras to przedłużenie naszego domu lub mieszkania, tyle że na świeżym powietrzu. Jego posiadacze to prawdziwi szczęściarze – na tarasie można się zrelaksować, jeść latem posiłki, a nawet zrobić imprezę. Jak urządzić taras, aby był funkcjonalny i piękny? Zapraszamy do wpisu, w którym przygotowaliśmy dla ciebie kilka pomysłów na taras. Podpowiadamy, jakie wybrać oświetlenie, zadaszenie, meble czy dodatki. 
pomysł na taras

Pomysł na taras przed domem – jak urządzić taras przed domem? 

Zadaszenie tarasu

Istnieje kilka wariantów zadaszenia tarasu będącego przedłużeniem domu. Kiedyś najczęściej spotykanymi były dachy – dach domu zostawał przedłużony i tworzył także zadaszenie tarasu. Nie jest to najgorsze z możliwych rozwiązań, ale jeśli dopiero stoicie przed budową tarasu, to zastanówcie się, czy w ogóle potrzebujecie zadaszenia.

W końcu tarasy powstały po to, aby być bliżej słońca, móc spokojnie relaksować się na leżance i patrzeć w niebo pełne gwiazd. Najlepiej podzielić taras na dwie części – zadaszoną i niezadaszoną. Świetnym pomysłem na zadaszenie są drewniane lub metalowe konstrukcje, wokół których można później zapleść dzikie wino czy przesłonić je materiałem. 
Taki patent pozwala nie tylko zadaszyć taras, ale stanowi także świetne miejsce na doczepienie oświetlenia czy do zamontowania hamaka. Jeśli twój taras jest już zbudowany i nie chcesz się bawić w jego przebudowę, to sięgnij po żagle. 
A co powiecie na altankę tarasową? Możesz postawić ją w jednym miejscu swojego tarasu, np. tam, gdzie macie część do jedzenia lub do relaksu. Najlepsze altanki to te z materiałowego wykończenia – zawsze wpuszczają trochę światła. Pomyśl także o altance wyposażonej w boczne kotary. Dzięki nim będziecie mogli w każdej chwili stworzyć sobie więcej prywatności. 
Zadaszenie mogą stanowić również rośliny ogrodowe, w tym przypadku drzewa. Posadzone blisko tarasu delikatnie go zadaszą, dodadzą uroku i przy okazji zgrabnie połączą jego przestrzeń z ogrodem. 

Oświetlenie tarasu

Oświetlenie powinno być zamontowane zarówno na tarasie, jak i poza nim. Najlepiej, kiedy będzie wychodzić do ogrodu. Postaw dookoła tarasu, ale już na trawniku, lampy ledowe. Świetne będą białe kule czy chociażby lampy przypominające na pierwszy rzut oka kamienie. 

Meble na taras

Taras przy domu charakteryzuje się znacznie większą przestrzenią, dlatego możesz przy pomocy mebli wydzielić jego dwie części: do spożywania posiłków i relaksu. Jeśli często jadacie na tarasie lub organizujecie na nim przyjęcia, to niezbędny okaże się duży stół z krzesłami. 

W drugim kącie tarasu postawcie meble wypoczynkowe, np. zestawy przypominające duże kanapy. Nie zapominajcie przy tym o małym stoliku kawowym. 

Coraz bardziej popularne są także duże bujanki. Na tarasie przy domu zmieści się chociażby huśtawka dla kilku osób.

Dodatki

Przede wszystkim grill. W bloku nie możesz sobie na niego pozwolić, więc korzystaj z niego w swoim własnym ogrodzie. Pamiętaj tylko, aby nie ustawiać grilla zbyt blisko części wypoczynkowej. 
Kolejnym dodatkiem może być parasol. Postaw go przy części wypoczynkowej.  Jeśli słońce będzie zbyt intensywne, to wystarczy jeden ruch i po problemie. 
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także pergole. Możesz nimi oddzielić taras od ogrodu, widoku sąsiadów czy przy ich pomocy wydzielić strefy. Na pergolach powieś kwiaty doniczkowe, posadź przy nich bluszcz lub dzikie wino.
Nie zapominaj oczywiście o tekstyliach, tj. kocach, poduszkach czy pledach. One zawsze ocieplą twój taras i nadadzą mu przytulny klimat. 

Pomysły na taras w bloku – jak urządzić taras w bloku? 

Zadaszenie 

Tutaj nie ma zbyt dużego wyboru, a już z pewnością nie możesz sobie samodzielnie zbudować konstrukcji zadaszającej. Postaw za to na markizę. Zimą lub w mało słoneczne dni możesz ją całkowicie zwinąć, a jej rozstawienie to bułka z masłem i zajmuje kilka sekund. Na większe tarasy w blokach polecamy również wspominane już żagle. 

Jaka podłoga na taras w bloku?

Kupując mieszkanie i dostając do niego taras, zazwyczaj nie mamy wpływu na to, jakie jest jego wykończenie, a nierzadko samemu nie możemy w nie jakoś mocno ingerować, np. zrywając stare płytki. Najlepszym rozwiązaniem, aby nieco ocieplić przestrzeń, będą gotowe panele. Ich ułożenie jest szalenie proste, a w dodatku możesz wybrać dowolne wykończenie, np. z drewna, plastiku czy sztuczną trawę. 

Oświetlenie

Możesz sięgnąć po niezwykle efektowne, stojące lampiony LED lub wiszące lampki, którymi ozdobisz balustradę, meble czy pergole. Najpiękniej wyglądają tarasy z dużą ilością światła, dlatego kup go jak najwięcej. Przed zakupem zwróć uwagę na to, jakie światło dają kupione przez ciebie lampy. W tarasach przy ogrodach sprawdzi się zimna barwa światła – ma ona przede wszystkim mocno rozjaśniać. Do relaksu na małych przestrzeniach w blokach, znacznie lepszym rozwiązaniem będą lampy z ciepłą barwą światła. Dzięki nim będzie jeszcze bardziej przytulnie. 


Przeczytaj także: Jak wystylizować przytulny balkon?

Osłona tarasu w bloku 

W bloku nie ma tyle prywatności, co na tarasie w domu, dlatego podstawą jego aranżacji jest osłona na balustradę. Możesz zdecydować się na osłony materiałowe, a także wykonane z naturalnych materiałów, np. rafii czy bambusa. W miejscach, gdzie nie możesz doczepić osłony, sprawdzą się pergole pełne kwiatów. 

Meble i dodatki 

Na tarasie w bloku zazwyczaj nie ma możliwości wydzielenia dwóch stref, o których pisaliśmy powyżej, czyli strefy relaksu i strefy do spożywania posiłków. Zadbaj więc o to, aby kupione przez ciebie meble były funkcjonalne. Na niskich kanapach nie uda się zjeść w spokoju posiłku, co najwyżej wypić drinka i delektować się deserem. Postaw więc na stoliki z krzesłami, a do relaksu sprawdzą się leżaki, pufy czy stojące, małe huśtawki, np. modne ostatnio tzw. gniazda. Funkcjonalne będą również skrzynie do siedzenia z miejscem na przechowywanie. Takie dwa w jednym to idealne rozwiązanie na wyjątkowo mały taras. 
Oczywiście nie zapomnijcie o dodatkach, czyli tekstyliach. Na taras w bloku sprawdzą się także małe dywaniki – będziecie mogli na nich spokojnie się położyć i przeczytać książkę czy pobawić się z dzieckiem. 

Tarasowe inspiracje