Data publikacji:

Wielkanocne DIY: pisanki inspirowane wiosną

Zwyczaj malowania pisanek jest bardzo stary i bardzo zakorzeniony w naszej tradycji. Zwykle jest to rodzinne przedsięwzięcie, które pozwala się kreatywnie wyżyć i odetchnąć od świątecznego zamieszania. Kto z nas nie lubi malować pisanek? Jedynym problemem wydaje się brak pomysłu na to, jak Wasze pisanki pomalować. Jeśli szukacie pomysłów, znajdziecie je w poniższym artykule.

Uwielbiam malowane pisanek. To jedno z najprzyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Siadałam z mamą i młodszą siostrą przy stole w kuchni  i  próbowaliśmy dorównać mamie w przygotowaniu jak najpiękniejszych pisanek. Nawet, gdy już dorosłam dalej kultywuję ten zwyczaj. Czasem dopiero, gdy zabieram się za malowanie pisanek, zaczynam wpadać w świąteczny nastrój i nie mogę doczekać się świątecznego spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Wracając do samych pisanek, najbardziej podobają mi się pisanki malowane. Zwłaszcza w delikatne wzory i kwiatowe motywy. Jednak, gdy siadam do malowania wydmuszek, wydaje mi się, że wszystkie pomysły wyleciały mi z głowy. A przecież widziałam tyle pięknych rzeczy! Dziś szukałam więc prostych, delikatnych motywów. Znalazłam dwa.

Neutralność ponad wszystko

Pierwszą inspiracją, na którą zwróciłam uwagę były bardzo naturalne, delikatne pisanki. Zwykłe, niepomalowane wydmuszki, zrobione z klasycznych jajek o brązowych skorupkach. Jedynym „upiększeniem”, które zastosowano w tym pomyśle jest prosty, powtarzający się wzór namalowany na skorupkach biała farbą (można w tym celu użyć farb akrylowych). W tym przypadku możecie popuścić wodzę fantazji. Ważne, by utrzymywać całość w delikatnym, nieco minimalistycznym tonie. Farby wcale nie musi być dużo, czasem wystarczy kilka kropek, by stworzyć piękną dekorację. Nie musicie też stosować tego samego wzoru do każdej pisanki. Nie bójcie się mieszać i eksperymentować. Poniżej znajdziecie garść zdjęć, z których możecie czerpać inspirację.

Kwiatki, BRATKI i stokrotki

Drugim z pomysłów na pisanki, który skradł moje serce były wydmuszki pomalowane akwarelkami w bratki i inne wiosenne kwiatki. Tym razem potrzebne nam będą białe jajka o jak najbardziej gładkiej skorupce – są one dużo lepszym płótnem niż standardowe jajka. Kolejnym krokiem jest wybranie Waszych ulubionych wiosennych kwiatków i przeniesienie ich za pomocą akwarelek na powierzchnie wydmuszek. Każdy rodzaj kwiatów będzie się na nich świetnie prezentować, jednak myślę, że bratki prezentują się na pisankach wyjątkowo uroczo. Nie  mogę wręcz doczekać się, aż pokażę ten pomysł mamie i mojej najmłodszej siostrze. Myślę, że tak, jak ja, będą zachwycone!

Jak przypadły Wam do gustu te pisanki inspirowane wiosną? Który pomysł podoba Wam się bardziej?

Autor: Oliwia Górska