Data modyfikacji:

Wiosenne DIY: Gliniane miseczki

Czasem wystarczy drobiazg, by całkowicie odmienić charakter jakiegoś miejsca. W tym celu świetnie sprawdzą się ręcznie robione, gliniane miseczki! Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak je wykonać, przeczytajcie poniższy artykuł.

Uwielbiam wszelkiego rodzaju ozdobne pudełeczka i miseczki. Muszę się więc mocno powstrzymywać, by nie wypełnić nimi całego domu. Co innego coś, co zrobię sama – dla czegoś takiego można zrobić wyjątek ;)

Do stworzenia tych uroczych miseczek potrzebować będziecie:

- Masa ceramiczna do wykonywania odlewów/ glina rzeźbiarska (bez wypalania) - na przykład TAKA

- Narzędzia do modelowania gliny- szpatułka - na przykład TAKA

- Woda

- Farba do ceramiki w wybranym przez Was kolorze (tu czarna)

Przygotowanie:

Krok 1:

Używając obu rąk zrolujcie glinę na kształt kuli wielkości pomarańczy.

Krok 2:

Wciśnijcie kciuk w sam środek kuli i uciskaj brzegi powstałego otworu (obracając kulę drugą ręką), tworząc coraz węższe krawędzie. Zacznijcie w pobliżu dna i powoli przesuwajcie się w górę wraz z rotacyjnym uciskaniem gliny. Przy górny krawędziach wykonujcie ciągnący ruch ku górze, by dodać Waszej misce wysokości.

Krok 3:

Używając czystej szpatułki wygładźcie wnętrze i krawędzie miski. Użyjcie jej również do pozbycia się nadmiaru gliny z miejsc, gdzie jej warstwa jest zbyt gruba lub tam, gdzie krawędź jest zbyt wysoka w stosunku do reszty.

Krok 4:

Ustawcie miseczkę na płaskiej powierzchni, by spłaszczyć jej spód (w przykładzie użyto patery). Najlepsza płaska powierzchnia to taka, którą dodatkowo możecie obracać (obrotowa patera!), znacznie ułatwi Wam to pracę, ale oczywiście poradzicie sobie również bez niej.

Krok 5:

Kontynuujcie wygładzanie wszystkie powierzchni miski, używając palców. Ważne jest by Wasze ręce i glina są mokre – to znacznie ułatwi wygładzanie. Gdy skończycie pracę, pozostawcie miskę do całkowitego wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.

Teraz zaczyna się najciekawsza część – personalizacja! Pomalujcie Waszą miseczkę jakkolwiek tylko chcecie i na jaki kolor chcecie (wykorzystajcie technikę suchego pędzla, by uzyskać ten rozmazany efekt, jak na zdjęciach).

Krok 6:

Po zamoczeniu pędzla w farbie, zetrzyjcie nadmiar farby za pomocą ręcznika papierowego.

Krok 7:

Dookoła miski namalujcie pionowe paski i nie przejmujcie się zbytnio schludnością i przestrzeganiem jakichś reguł. W proponowanym wzorze chodzi o ekspresję i ten tzw. „artystyczny bałagan”. W tym tkwi cały jego urok. Pozwólcie Waszej misce całkowicie wyschnąć iii… gotowe!

Robiliście już kiedyś jakieś naczynia z gliny?

Autor: Oliwia Górska