Data publikacji:

Wnęka pod prysznicem. Ciekawy pomysł na aranżację

Wnęka pod prysznicem, w której zmieszczą się potrzebne kosmetyki, to praktyczna alternatywa dla dodatkowej półki. Aby ją jednak dobrze zaplanować, trzeba o niej pomyśleć na wczesnym etapie urządzania lub remontowania łazienki.

Wnęka pod prysznicem

Aranżując wnękę pod prysznicem, pamiętaj by przemyśleć jej kształt, wielkość i wysokość, na której będzie umieszczona. Wnęka pod prysznicem to miejsce, które jest wprost idealne do tego, by powstała tam półka. Zrób ją, jeśli tylko masz możliwość. A jeżeli masz wątpliwości, czy aby na pewno półka w ścianie zbudowana z kafelków to dobry pomysł, poznaj zalety wnęki pod prysznicem:

  • jest praktyczna i pojemna,
  • zapewnia modny, minimalistyczny wygląd łazienki,
  • dzięki wnęce kabina prysznicowa nabierze trójwymiarowego charakteru,
  • półeczka we wnęce jest bardziej estetyczna, niż półka zewnętrzna,
  • wnękę w ścianie łatwo utrzymać w czystości.

Sprawdź również, łazienka - inspiracje i aranżacje.

Kafelki – które wybrać na półkę we wnęce?

Tym, co w istocie przesądza o charakterze łazienki, są zazwyczaj kafelki. Dlatego zastanów się, jaki styl ma mieć twoja łazienka i dopasuj do niego wygląd półki pod prysznicem. Francuska klasyka z białymi kafelkami na ścianie i czarno-białą szachownicą na podłodze? Śródziemnomorska z kolorową mozaiką? Pałacowa z białymi marmurami? Drewniana z bambusowymi meblami? A może nowoczesna w loftowym stylu z szarymi płytkami imitującymi surowy beton?

Każde z tych rozwiązań wiąże się z doborem kształtu wnęki pod prysznicem i jej umiejscowienia. W minimalistycznym stylu z płytkami imitującymi beton wnęka powinna być mała, prosta, niezbyt widoczna. Jeśli zaś wolisz kolorowe kafle i mozaikę, możesz zaplanować większą wnękę. Właściwie jedynym ograniczeniem w planowaniu półki pod prysznicem może być miejsce i konstrukcja ścian.

Półeczka zamiast wnęki? Tak, ale...

Wiele baterii prysznicowych ma wbudowane elementy, które tworzą specjalne przestrzenie do przechowywania na nich kosmetyków. Są one zazwyczaj metalowe i zintegrowane z prysznicem lub sprzedawane w kompletach, ale oddzielnie do powieszenia np. na ściance prysznica. Istnieją też półeczki, które przytwierdza się do kafelków za pomocą przyssawek.

Ich zaletą jest właśnie mobilność – można dowolnie zmienić ich lokalizację, za to wadą może być utrzymanie w czystości – metalowa konstrukcja ma wiele zagłębień, może też z czasem wchodzić w reakcję z wodą i parą, i nie wyglądać tak atrakcyjnie, jak na początku. Dodatkowe półki zabierają też i tak niewielką przestrzeń w kabinie prysznicowej. Za to półkę w ścianie wykonaną z kafelków czyści się w bardzo łatwy sposób – tak samo jak kafelki.

Wnęka pod prysznicem – duża czy mała?

Wnęka pod prysznicem może mieć dowolną wielkość – o ile pozwala na to konstrukcja ścian. Dlatego możesz zdecydować się na minimalistyczną półeczkę na najpotrzebniejsze kosmetyki albo na większą wnękę, w której zmieszczą się też gąbki, myjki, olejki pod prysznic i balsamy. A może rozwiązaniem będą dwie lub trzy wąskie, a długie wnęki?

W niektórych dużych łazienkach można nawet zaplanować dużą wnękę, która może służyć do siedzenia, lub rozplanować przestrzeń tak, że na jednej ścianie powstanie półka, a na drugiej siedzisko. Ciekawie wyglądają takie rozwiązania z dużymi wnękami wykonanymi z gresu w drewniany wzór, ale też mogą być wykonane z barwnych hiszpańskich kafelków, które będą kojarzyły się ze stylistyką śródziemnomorską.

Wnęka pod prysznicem jak drewniana sauna

Wybierając kafelki pod prysznic, możesz zdecydować się na bardzo modny gres przypominający drewno. Taka łazienka nabiera nowoczesnego charakteru i jednocześnie jest bardzo klasyczna, a drewniany wzór nawiązuje nieco do ciepła skandynawskiej sauny.

Wnęka pod prysznicem może być wówczas nawet duża – jak wspomniane wyżej siedzenie, tak by właśnie nawiązywała do stylistyki sauny. A drewniany wzór też dobrze komponuje się z białymi kafelkami rodem z paryskiego metra, ale również z surowością betonu czy śródziemnomorskimi kolorami. Jeśli wybierzesz przewagę drewna, zadbaj o odpowiednie dodatki – np. kwiaty, drewniane lub bambusowe stojaki na ręczniki czy szafki z drzwiami z poziomych deseczek.

Dodatki do wnęki pod prysznicem

Jeśli zależy ci na stylowym wyglądzie wnęki pod prysznicem, możesz dobrać pojemniczki na kosmetyki. Najlepsze będą te z dozownikami – to praktyczne rozwiązanie, bo ułatwia aplikację płynów jedną ręką.

Dozowniki do mydła możesz dobrać oczywiście tak, by pasowały do stylu łazienki. Mogą być z ceramiki w kolorze betonowych ścian, bambusowe lub białe, we francuskim stylu. Tu także masz pełną dowolność i wiele zależy od twojej fantazji.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska