Zastanawiasz się, jak urządzić ładne mieszkanie? Zrób to powoli, a dokładniej w zgodzie z zasadami slow design. Ten ciekawy wnętrzarski trend wpisuje się w szersze zjawisko, jakim jest slow life i ma nam do zaoferowania coś więcej, niż tylko dekoracyjne triki. Wrzuć zatem na luz w aranżacji swojego mieszkania i poznaj zasady slow design.
Slow design jest częścią zjawiska, zwanego slow life. Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się filozofia uważnego podejścia do życia, które ma być zdrową odpowiedzią na dzisiejsze zabiegane czasy. Slow life uczy nas zatem, jak wrzucić na luz, zwolnić i żyć uważniej, doceniając otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei slow design jest zrównoważonym podejściem do projektowania i wystroju wnętrz, które ma zaspokoić nie tylko indywidualne potrzeby mieszkańców, ale też zadbać o dobro środowiska. To także utrzymywanie równowagi, między tym co modne w aranżacji wnętrz, a własnymi potrzebami. Slow design uczy nas też wnętrzarskiego umiaru, który kształtuje dobrą atmosferę w mieszkaniu. Nie myśl jednak, że slow design to wnętrzarskie novum, które szybko odejdzie do lamusa. Termin ten po raz pierwszy został użyty już w 2002 roku, ale to w ostatnich latach podejście do aranżacji wnętrz w rytmie slow zatacza coraz szersze kręgi.
Jedną z podstawowych zasad ruchu slow design, a w szerszym kontekście również slow life, jest poszanowanie środowiska naturalnego. Bo nie sposób kreować przyjaznego otoczenia, jeśli za oknem twojego mieszkania będzie postępować ciągła i barbarzyńska degradacja środowiska, prawda?
Dlatego wedle idei slow design do twojego mieszkania powinny trafiać meble i dodatki wykonane w ekologiczny sposób. Sięgaj więc po produkty, które posiadają certyfikaty produkcji wedle zasad zrównoważonego rozwoju. Zwracaj uwagę na etykiety mówiące o możliwości poddania ich recyklingowi lub stawiaj na meble i produkty hand made.
W slow design stawia się przede wszystkim na naturalne materiały, co sprzyja nie tylko środowisku, ale też tobie. Czy wiesz, że niektóre elementy wystroju twojego mieszkania np. dywan lub wykładzina mogą przyczyniać się do zwiększania zanieczyszczenia powietrza w domu? Wydzielają one bowiem tzw. lotne związki organiczne, które powstają jako efekt uboczny wielu procesów przemysłowych. Związki te mogą podrażniać oczy i górne dogi oddechowe. Dlatego zgodnie z ideą slow design należy wybierać elementy wystroju powstałe przede wszystkim w oparciu o naturalne materiały oraz obrabiane za pomocą ekologicznych środków.
Wedle zasad slow design wszystko to, co pojawi się w twoim domu, powinno znaleźć się tam w wyniku przemyślanych zakupów, ponieważ meble, dekoracje czy dodatki mają towarzyszyć ci w życiu codziennym przez naprawdę długi czas. Chodzi tu o przerwanie cyklu szybkiego kupowania i wyrzucania. Spróbuj przypomnieć sobie, ile nietrafionych wnętrzarskich zakupów masz na koncie? Zakup pod wpływem impulsu lub chwilowej mody najczęściej kończy się wyrzutami sumienia i chęcią kolejnej zmiany.
Z kolei zakupy w rytmie slow muszą być naprawdę przemyślane. Zanim klikniesz „kup teraz” każdy mebel czy element wystroju powinien mieć już swój kontekst w aranżacji wnętrza. W ten sposób nie dość, że łatwiej unikniesz kolejnej aranżacyjnej wpadki, to jeszcze nie stracisz pieniędzy. A na dodatek twój dom będzie bardziej przyjazny dla środowiska.
Zakupy w rytmie slow, można też rozmieć dosłownie, czyli jako powolne kompletowanie elementów wystroju wnętrza. Bo nie musisz przecież kupować wszystkiego od razu. Z czasem dodawaj dekoracje i dodatkowe elementy wystroju. Sprzyja to podejmowaniu trafnych decyzji, a w efekcie ograniczeniu konsumpcjonizmu.
Ruch slow design jest doskonałym dowodem na to, że stara zasada mniej znaczy więcej świetnie sprawdza się w aranżacji wnętrz. Slow design, jak już wiesz, stawia na trwałe rozwiązania, które z kolei pozwalają przejść na stronę wnętrzarskiego umiaru. Bo chyba większości z nas zdarzyło się lub ciągle się zdarza, że w mieszkaniu pojawia się zbyt wiele przedmiotów. Powodują one wrażenie chaosu, mieszkanie jest zagracone i nie wygląda dobrze, a my czujemy się w nim kiepsko. Finał jest taki, że wiele z tych rzeczy trafia do kosza.
Nie myśl jednak, że minimalizm i ponadczasowe rozwiązania, jakie sugeruje slow design, to wnętrzarska nuda. Twoje mieszkanie może zmieniać się razem z tobą, a minimalistyczna estetyka pomoże ci to zrobić w przemyślany sposób. Bo mniej znaczy więcej, między innymi dlatego, że nieskomplikowaną aranżację wnętrza możesz łatwo przekształcać, zmieniać i nadawać jej nowy wygląd, chociażby po zmianie tekstyliów.
I jak podoba ci się trend slow design? Jak w przypadku większości wnętrzarskich trendów, slow design może być świetną inspiracją w wystroju wnętrz. Naturalnie przeprowadzenie rewolucji, która miałaby cały twój dom ukierunkować na idee slow design byłoby trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem. Jednak planując kolejne zakupy warto być wyczulonym na opisane wyżej kwestie. Bo przecież jeśli w twoim mieszkaniu ma panować przyjazna atmosfera, musisz starannie dobierać wyrzyskie elementy wystroju, jakie w nim się znajdą.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny