W aranżacji pomieszczenia zwracamy uwagę na ściany, meble i dodatki, ale za to często pomijamy sufit. To duży błąd – jeśli zadbamy o wykończenie sufitu, to całe pomieszczenie nabierze charakteru i zyska na wyglądzie. Zapraszamy do poradnika, w którym przedstawiamy kilka pomysłów na modne wykończenie sufitu. Daj się zainspirować!
Co wybrać na sufit? Panele 3D są lekkie, stosunkowo tanie i łatwe w montażu – dzięki nim jesteś w stanie samodzielnie zmienić swój sufit dosłownie w kilka godzin i to bez konieczności posiadania specjalnych narzędzi. Wystarczy kupić gotowe panele, przykleić je do sufitu i cieszyć się pięknie zaaranżowaną przestrzenią. Takie wykończenie sufitu jest ponadto bardzo efektowne.
Do wyboru masz panele 3D o różnych kształtach i kolorach, np. fale, heksagony, geometryczne formy, imitujące cegły, a nawet pikowane tkaniny. Do małych pomieszczeń, np. biura czy sypialni, zalecamy kłaść na sufit panele jasne, np. białe. Do dużych salonów czy pokoi możesz zdecydować się na coś bardziej ekstrawaganckiego, np. czarny heksagonalny sufit.
Farba do sufitu to już klasyka, dlatego nie będziemy o niej pisać zbyt długo. A co powiecie na kolorowy sufit lub sufit pomalowany w nieregularne i ciekawe kształty? My jesteśmy na tak! Taka aranżacja świetnie sprawdzi się do wnętrz eklektycznych, w których są jasne ściany i kilka kolorowych dodatków.
Pamiętajcie, aby kolor farby na suficie dobierać do innych kolorów w pomieszczeniu. Dobrze, jeśli sufit będzie korespondował z dodatkami, tkaninami lub meblami. Ciekawie prezentują się też aranżacje z kolorowym sufitem oraz białymi ścianami i meblami. Jeśli planujecie zdecydować się na takie rozwiązanie, to oddzielcie kolorowy sufit listwą ze sztukaterii – zapewni ona płynne i stylowe przejście.
Drewno na suficie? To wcale nie taki nowy pomysł – wystarczy przypomnieć sobie stare, drewniane chaty z belkami u stropu. Wy też możecie postawić na takie wykończenie.
Fanom bardziej nowoczesnych rozwiązań polecamy położyć panele podłogowe na suficie. Nie musicie pokrywać nimi całego sufitu. Wystarczy wydzielić w ten sposób strefę wypoczynkową, domowe biuro czy miejsce do spania. Wówczas panele możecie położyć na ścianie i „wejść” nimi na sufit.
Lubicie bardziej naturalne rozwiązania? Postawcie na deski na suficie. Pamiętajcie, aby zabezpieczyć je później lakierem – dzięki niemu sufit zyska odporność na działanie promieni słonecznych, a także wszelkiego rodzaju zniszczenia. Ponadto będzie pięknie odbijał światło. Takie zdobienie sprawdzi się zarówno w wypadku sufitu w kuchni, jak i sypialni.
To zawsze dobre rozwiązanie! Sztukateria wygląda przepięknie nie tylko we wnętrzach w typowo pałacowym klimacie. Świetnie sprawdzi się też do aranżacji glamour, pomieszczeń w stylu prowansalskim, a nawet eklektycznym. Sztukateria najpiękniej prezentuje się na białym suficie.
Sztukaterią możecie ozdobić nie tylko sufit w salonie czy sypialni, ale nawet w łazience. Wówczas zdecydujcie się na minimalistyczne płytki w stonowanym kolorze, np. granacie. Pamiętajcie przy tym, że sztukateria na suficie to nie tylko wielkie rozety na środku, ale także cienkie listwy po bokach – dodają one wnętrzu przytulności.
Takie wykończenie sufitu to świetne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz, którym brakuje nieco charakteru, np. do mało przytulnej sypialni czy do pokoju dziecięcego, kiedy chcemy, aby nasz maluch mógł na leżąco podziwiać gwiezdne konstelacje czy swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Jeśli nie chcecie, aby tapeta nienaturalnie odcinała się od reszty ścian, to zastosujcie następujący patent – połóżcie taką samą tapetę na jedną z wybranych ścian (tę mniejszą i pustą, np. za łóżkiem) i pozwólcie jej „wejść” na sufit. Wówczas uzyskacie spójną aranżację.
Jaką tapetę wybrać na sufit? Raczej jasną, ponieważ ciemny i dominujący wzór może optycznie pomniejszać przestrzeń. Tapeta to też świetny wybór dla osób marzących o miejskiej dżungli na suficie, np. w łazience, gdzie zazwyczaj rośliny nie mają zbyt dobrych warunków.
Zastanawiacie się, jak położyć tapetę na suficie? Sprawdźcie na poniższym tutorialu, jak tapetować sufit.
Taki pomysł na sufit zdecydowanie wpisuje się w najnowsze wnętrzarskie trendy. Beton architektoniczny na suficie stworzycie przy użyciu tynku strukturalnego. Jego położenie jest bardzo proste i intuicyjne, ponieważ wszelkie nierówności są tutaj jak najbardziej pożądane – nadają ścianie niepowtarzalny charakter.
Efekt betonu na suficie uzyskacie też, kładąc tapetę lub po prostu płytki gresowe o dużym formacie. Zachowajcie wówczas minimalną fugę – jeśli wykończycie ją złotem, to wnętrze nabierze elegancji.
Do jakich wnętrz pasuje wykończenie sufitu betonem architektonicznym? Do loftowych oraz industrialnych. Taki sufit świetnie komponuje się z ledowymi jarzeniówkami, lampami wiszącymi na grubej linie czy tymi z metalowym kloszem o efekcie rdzy.
Co z mchem? Skoro kładziemy go na ścianę, to czemu nie możemy na sufit? Podobne aranżacje można często spotkać w galeriach, biurach lub restauracjach. Zainspirujcie się nimi i przenieście trochę zieleni do swojego domu. Ponadto taki mech może zdobić sufit wszędzie tam, gdzie warunki nie sprzyjają roślinom, np. w ciemnej łazience bez okna lub w korytarzu.
Chcecie wprowadzić do swojego wnętrza drobne zmiany i szukacie efektownej, ale prostej w wykonaniu dekoracji sufitu? Najpopularniejsze ozdoby to wspomniana już wyżej sztukateria. Świetnie sprawdzą się również wielkie lampy, ledowe taśmy ukryte pomiędzy drewnianymi belkami, a także ciekawie uformowane tkaniny – inspiracji szukajcie chociażby na salach weselnych.
Sufit możecie też ozdobić wiszącym origami, np. ptakami. A co powiecie na rośliny przy suficie? Użyjcie do tego pnących roślin i kawałka żyłki lub powieście odwrócone doniczki – efekt WOW gwarantowany!