Odpowiednio wykonana zabudowa okna dachowego powinna zapewnić zarówno właściwą izolację termiczną, przeciwwilgociową, jak i umożliwiać dostęp maksymalnej ilości światła. Okna połaciowe od wewnątrz zwykle zabudowujemy płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu z profili metalowych. Nowoczesne okna są dostarczane przez producentów z tzw. systemem ciepłego montażu. Stosując prostopadłe węgarki przy krawędziach ramy, możemy dodatkowo poprawić ułożenie izolacji termicznej wokół okna i zabezpieczyć przed powstawaniem mostków termicznych.
Przy zakupie okna na dach ważne jest nie tylko to, jakie okno dachowe wybierzesz, ale także sposób zabudowy okna dachowego. Okna połaciowe montujemy w odstępach pomiędzy krokwiami dachowymi i przykręcamy do łat przybitych do krokwi. Współcześnie standardem jest stosowanie tzw. ciepłego montażu, czyli okno już w momencie jego zamontowania w dachu posiada specjalny kołnierz izolacyjny, który zapewnia ochronę zarówno przed wilgocią, jak i stratami ciepła.
Potrzebne elementy są zwykle dostarczane przez producenta i stanowią jeden system wraz z oknem. Niemniej, komfort użytkowania okna połaciowego zależy też w dużym stopniu od wykończenia wewnątrz pomieszczenia. Odpowiednio wykonane wykończenie płytami gipsowo-kartonowymi może dodatkowo poprawić parametry samego okna, albo – jeśli popełnimy błędy – znacznie je pogorszyć.
Zabudowa poddasza płytami gipsowo-kartonowymi jest najbardziej typowym sposobem wykończenia wnętrza. Płyty montuje się na stelażu z metalowym profili CD biegnących prostopadle do krokwi dachowych oraz profili UD biegnących po obwodzie. Profile biegnące poziomo powinny po zamontowaniu przechodzić przez przestrzeń między krokwiami, w której znajduje się okno, gdyż będziemy je docinać do szerokości okna, a dokładnie wewnętrznej krawędzi płyt je okalających.
Otwory okien dachowych najczęściej wykańczane są po bokach na równo z krawędziami ramy okna, natomiast górna i dolna szpaleta odpowiednio poziomo i pionowo, dzięki czemu do pomieszczenia wpada więcej światła. Czasem stosowane jest też rozchylanie bocznych szpalet, ale zwykle między krokwiami brakuje na to miejsca. W przypadku ustawionych obok siebie podwójnych okien jest to wręcz niemożliwe, a rozchylając tylko skrajne szpalety, nie uzyskamy spójnego estetycznie efektu.
Na rynku są dostępne gotowe szpalety wykończeniowe do okien. Jeśli zamierzamy zastosować takie rozwiązanie, warto kupić produkt wykonany przez tego samego producenta, którego okna będziemy montować. W przeciwnym razie możemy mieć problem z dopasowaniem różnych systemów.
Z kolei podczas docinania stelaża przy obróbce z płyt gipsowo-kartonowych wykonywane na miejscu, warto korzystać z lasera do wyznaczania linii cięcia zgodnie z krawędzią okna. Płyty należy odchylić na około 1-2 mm, aby po zamontowaniu narożnika łączącego je ze ścianą skośną zrównać się z krawędzią ramy.
Lokalizację okien dachowych montowanych w nowym dachu możemy zgrać z montażem pokrycia, aby zminimalizować konieczność cięcia dachówek lub arkuszy profilowanych. W przypadku montażu na istniejącym dachu okno powinno znaleźć się nad szeregiem pełnych dachówek lub poziomym zakładem łączącym arkusze.
Gotowe zestawy kołnierzy izolacji przeciwwilgociowej, dostarczane przez producentów, zawierają kołnierz paroprzepuszczalny, który łączymy z folią dachową, oraz kołnierz paroszczelny, montowany wewnątrz i stanowiący barierę dla ciepłego i wilgotnego powietrza z pomieszczenia przed przenikaniem do izolacji termicznej dachu. Pomiędzy tymi warstwami montowany jest kołnierz termiczny z pianki lub odpowiednio przygotowanej wełny owczej.
Znajdująca się pod pokryciem dachowym folia paroprzepuszczalna przed montażem okna powinna być rozcięta w kształt koperty, a następnie zawinięta na łaty i przytwierdzona do nich zszywkami lub małymi gwoździami. Powyżej okna należy obowiązkowo zamontować blaszaną rynienkę odwadniającą.
Z kolei wewnętrzna izolacja przeciwwilgociowa powinna zostać wypuszczona na odpowiednią długość i doklejona do ramy okna przed montażem płyt gipsowo-kartonowych. Do naprawiania ewentualnych uszkodzeń oraz mocowania krawędzi paroizolacji należy używać specjalnej taśmy systemowej dostarczonej przez producenta okien.
Zobacz, jak wygląda regulacja okien na zimę
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, obróbka okna dachowego powyżej górnej krawędzi powinna być równoległa do sufitu, a poniżej okna pionowa, płynnie łącząca się ze ścianą. Jednak przy obu tych krawędziach należy wyprowadzić dodatkowo prostopadłe do ramy 8 cm węgarki, które umożliwiają umieszczenie wewnątrz izolacji termicznej.
Dawniej stosowano bardziej estetyczne rozwiązanie dochodzenia do krawędzi okna płaską powierzchnią, ale ostry kąt powstający wewnątrz zabudowy uniemożliwiał umieszczenie odpowiedniej grubości izolacji termicznej, co mogło powodować punktowe przemarzanie ściany. Szerokość węgarków na poziomie 8 cm umożliwia dotarcie z wełną mineralną do krawędzi okna, a jednocześnie nie zaburza cyrkulacji ciepłego powietrza, co mogłoby powodować skraplanie się pary wodnej.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że planując okna dachowe, obowiązkowo należy pod nimi zlokalizować grzejniki, chyba że w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe. W przeciwnym razie nawet przy najszczelniejszych i najcieplejszych oknach będziemy mieli spływ zimnego powietrza oraz ryzyko wykraplania pary wodnej.
Bardzo ważne są zatem dobre grzejniki pokojowe. Jakie wybrać? To oczywiście zalęzy od rodzaju pomieszczenia czy jego wielkości. W internecie znajdziesz liczne poradniki, które pomogą ci w podjęciu decyzji.
Okna dachowe w systemie ciepłego montażu posiadają piankowy kołnierz okalający ramę. Jeśli jednak brak takiego rozwiązania, należy zastosować specjalnie przygotowaną wełnę owczą, którą należy umieścić w przestrzeni między krokwiami a ramą okna.
Upychana w wąskie szczeliny wełna mineralna nie spełni swojego zadania, gdyż ściśnięta znacznie pogarsza swoje właściwości termiczne. Tymczasem wełna owcza zachowuje termoizolacyjność nawet ściśnięta w wąskich przestrzeniach. Takie zaizolowanie okna zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych, a jednocześnie zapewnia dobre wygłuszenie akustyczne.
Zdjęcie: Envato Elements