Data publikacji:

Regulacja okna: jak wyregulować okno?

Z twojego okna wieje zimny wiatr, a podczas gwałtownych burz nawet cieknie woda? Wcale nie oznacza to, że jest ono popsute lub niskiej jakości. Najprawdopodobniej skrzydła ustawione są w trybie letnim, który uwzględnia delikatne rozszczelnienie okien. Jak wyregulować okno na zimę, by oszczędzić na ogrzewaniu i poprawić komfort w pomieszczeniu? To wyjątkowo proste i zajmie ci dosłownie minutę.

regulacja okien

Regulacja szczelności okna PVC

Nie wszyscy wiedzą, że okna plastikowe (PVC) mają regulację szczelności. Dzięki niej możesz doszczelnić okna na zimę, ale nie tylko. Ustawiając regulację w pozycji letniej, zapewnisz dodatkowy przewiew w pomieszczeniach i to bez ryzyka zalania pomieszczenia czy włamania. Regulacja jest w stanie także zniwelować rozszerzalność cieplną elementów, więc warto kontrolować ją przynajmniej dwa razy w roku. Ustawienie poprawnego docisku może być także receptą na problem z opornym zamykaniem okna. Jeśli jest ono ustawione w pozycji zimowej, docisk uszczelek może być zbyt duży, by klamka mogła pracować płynnie i bez oporów.

Do regulacji docisku służy specjalny trzpień, którym rygluje się okno. Ma on nieregularny pierścień przypominający mimośród i to właśnie tym pierścieniem należy wyregulować przestrzeń pomiędzy uszczelką a ryglem. Regulacja może być tylko na jednym trzpieniu lub na kilku. Jeśli jest ich wiele, należy wyregulować wszystkie. W zależności od rodzaju okna potrzebujesz do tego klucza imbusowego 4 mm, klucza nasadowego lub płaskiego śrubokrętu. Niektóre okna da się także wyregulować bez narzędzi, odciągając pierścień i kręcąc nim ręcznie.

Jak wyregulować okna na zimę i lato?

W pierwszej kolejności zlokalizuj wszystkie metalowe trzpienie okuć. Są to niewielkie rolki i jeśli służą do regulacji, mają wybity symbol w postaci kropki lub kreski. Jak łatwo zauważysz, pierścień ten nie jest równomierny i ma konstrukcję mimośrodową. Jak ustawić okno na lato lub zimę?

W pozycji letniej kropka znajduje się bliżej ramy okna, czyli skierowana jest do zewnątrz pomieszczenia. Wówczas docisk uszczelki jest najmniejszy i okno może być lekko rozszczelnione. Czasem jest to domyślne ustawienie okien, co może generować problemy w trakcie zimy. Wielu nabywców myśli wówczas, że dokonało złego wyboru, a okna są niskiej jakości – nic podobnego.
Aby docisnąć skrzydła okienne do ramy, wystarczy, że przekręcisz rolkę mimośrodową w kierunku uszczelki. Kropka powinna być skierowana w stronę wnętrza pomieszczenia. Różnica w docisku okna będzie zauważalna od razu. Uważaj jednak na to, by nie przesadzić. Klamka w dalszym ciągu powinna pracować bez oporów. Jeśli okna zamykają się z trudem, istnieje ryzyko zniszczenia prowadnic rygli. W takim przypadku delikatnie poluzuj ustawienie pierścienia mimośrodowego, aż do ustąpienia problemów z zamykaniem. Poprawnie wyregulowane okno na zimę musi w dalszym ciągu być użyteczne.

Co zrobić, gdy po ustawieniu maksymalnego okno nadal jest nieszczelne?

Ustawiłeś maksymalny docisk, a spod okna dalej wieje zimny wiatr? Taki stan rzeczy może mieć różne przyczyny. Najbardziej oczywistym jest zużycie lub uszkodzenie uszczelek, które nie przylegają na całej powierzchni i przepuszczają strumień powietrza. Nieszczelność zdarza się także w przypadku wypaczonych lub nieprawidłowo osadzonych okien. Naprężenia i wygięcia ramy powodują wówczas powstawanie szczelin. Zazwyczaj towarzyszy temu trudna obsługa okna. Warto sprawdzić także, czy okno jest prawidłowo wypoziomowane. Zacznij od poprawnego ustawienia pozycji okna, a jeśli to nie pomoże, wymień uszczelki na nowe.

Jak wypoziomować okna?

Innym problemem związanym z oknami jest zła pozycja skrzydła. Stopniowe osiadanie skrzydeł jest naturalne i nie należy się tym przejmować. W większości wypadków wystarczy odrobinę podnieść okno za pomocą śruby znajdującej się w dolnym zawiasie. Jest ona ukryta pod plastikową zaślepką i znajduje się u góry zawiasu. Dokręcając ją, podniesiesz całe skrzydło do góry.

Dosunięcie skrzydła okiennego w kierunku klamki wyregulujesz po jego otwarciu, dolną śrubą. Im mocniej dokręcisz śrubę, tym bliżej okuć znajdzie się dolna część okna. Tym sposobem możesz wyregulować ocieranie okna o ramę i wyeliminujesz oporne zamykanie klamki. Śrubą w górnym zawiasie możesz natomiast wyregulować ustawienie okna po przekątnej. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli jeden z narożników okna ociera o ramę.

Regulacja docisku okna przy zawiasach

Jeśli powietrze przedostaje się do wnętrza od strony zawiasów, wyreguluj docisk skrzydła do ramy. Śrubę regulacyjną zajdziesz przy dolnym zawiasie. W odróżnieniu od regulacji lewo-prawo, dostęp jest nie od środka (otwarte okno), a z zewnątrz. Aby zbliżyć skrzydło do ościeżnicy, przekręć śrubę imbusową w prawo. Cały czas kontroluj, czy okno otwiera się bez większych oporów.
Poprawne wyregulowanie okna może wyeliminować wszelkie mankamenty – ocieranie, przepuszczanie powietrza lub trudności z zamykaniem. Choć producenci stosują różne systemy regulacji, zasada w każdym przypadku jest podobna. Różnią się głównie narzędzia, jakich musisz użyć. Pamiętaj też, że nie warto wprowadzać poprawek tam, gdzie okno działa dobrze. Wtedy wystarczy zająć się regulacją szczelności zima-lato. Pozostałymi śrubami zajmij się dopiero wtedy, gdy zauważysz problemy z otwieraniem lub zamykaniem okna.
Autor: Szymon Sonik