Data modyfikacji:

Zgadnij kto to? – gra planszowa DIY

Zgadnij kto to? to jedna z popularnych gier planszowych, która świetnie sprawdza się na wszelkiego typu spotkaniach z przyjaciółmi czy rodziną. Prosta, zabawna i wciągająca zapewnia zabawę na wiele godzin. W dodatku tak wiele jest sposobów na jej rozegranie, jak wiele istnieje pytań, które zadać można, by poznać prawidłową odpowiedź. Teraz możecie zrobić ją własnoręcznie.

Jeśli lubicie zagadki i dobrą zabawę na pewno słyszeliście już kiedyś o grze Zgadnij kto to? (lub ang. Guess who?). To świetny sposób na rozbawienie czy rozegranie się tuż przed właściwą (trudną i czasochłonną grą) czy po prostu na przyjemne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zaletą Zgadnij kto to? jest brak ograniczeń wiekowych. Każdy, niezależnie od tego czy ma 10 czy 60 lat, będzie się świetnie bawił próbując zgadnąć, o którą osobę chodzi. W dodatku własnoręcznie stworzona wersja tej gry może stać się jeszcze ciekawsza, jeśli do dostępnych w grze postaci dodacie Waszych przyjaciół, rodzinę czy ulubione postaci z filmów lub książek. Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Potrzebne materiały:

- kawałek sklejki o wybranym przez Was rozmiarze - tu ok. 1/8 x 12 x 24 cm (znajdziecie ją w sklepach z akcesoriami do rękodzieła) - 2 sztuki

- niewielkie drewniane prostokąty (również szukajcie w sklepach hobbystycznych) – na nich zostaną przyklejone zdjęcia postaci - 50 sztuk

Wskazówka: Jeśli nie uda Wam się ich znaleźć – wykorzystajcie gruby karton.

- miniaturowe zawiasy z gwoździkami (znajdziecie takie w sklepach sprzedających części do domków dla lalek) - 50 sztuk

- taśma samoprzylepna dwustronna, permanentna

- cienka drewniana listewka (potem należy pociąć ja na 4 równe części)

- gruby papier do wydrukowania zdjęć (lub papier zdjęciowy)

- marker

Przygotowanie:

Krok 1:

Najpierw wypierzcie postaci, które zostaną wykorzystane w grze. Potrzebujecie ich 25. Jeśli zdecydujecie się na znane Wam osoby – trochę czasu może zając Wam znalezienie zdjęć dobrej jakości. Gdy już Wam się to uda przeróbcie je delikatnie w Photoshopie (lub innym programie graficznym) – z przygotowanych zdjęć wytnijcie tylko głowy postaci (jeśli chcecie możecie dodać również kolorowe tło).

Krok 2:

Wydrukujcie 3 kopie każdej z twarzy. Trzecia kopia znajdzie się później w bawełnianym woreczku. Wydrukujcie zdjęcia o nieco większym rozmiarze niż drewniane prostokąty, by móc je nieco przyciąć po ich połączeniu. Odłóżcie na bok 3 kopie każdej postaci. Na pozostałych 50 kartonikach (na drugiej stronie każdego z nich) napiszcie markerem imię  danej postaci.

Krok 3:

Jeśli chcecie pomalujcie na wybrany kolor drewniane prostokąty i pozwólcie im całkowicie wyschnąć.

Krok 4:

Używając dwustronnej taśmy klejącej, przyklejcie twarze do pomalowanych drewienek.

Krok 5:

Zmierzcie i odrysujcie na planszy wszystkie Wasze prostokąty i używając szydełka zróbcie w niej otwory pilotażowe, w miejscach, gdzie macie przykręcić zawiasy.

Krok 6:

By ułatwić sobie zadanie, używając superglue, przyklejcie jedną część zawiasu do każdego z prostokątów i dopiero taką sklejoną całość przykręćcie do deski w wyznaczonym wcześniej miejscu.

Krok 7:

Potnijcie drewnianą listewkę na cztery równe kawałki i przyklejcie po dwa kawałki po obu stronach deski (tuż przy krawędzi) – pamiętajcie, by pozostawić cienką przerwę miedzy kawałkami, w tym miejscu będziecie wkładać zdjęcie postaci, którą będziecie opisywać (3 kopia zdjęcia  z bawełnianego woreczka).

Krok 8:

Jeśli chcecie możecie teraz spersonalizować w jakiś sposób Wasz woreczek na postaci.

Gotowe!

Graliście już kiedyś w Zgadnij kto to?

Autor: Oliwia Górska