Data publikacji:

Zmywarka nie domywa. Co zrobić?


Mycie naczyń w zmywarce oszczędza nam prawie 10 dni każdego roku. Nic więc dziwnego, że dobrze działająca zmywarka do naczyń to urządzenie, bez którego nie wyobrażamy sobie kuchni. Czy ostatnio zdarza ci się zauważyć osad na szklankach lub resztki jedzenia na talerzach i sztućcach? Jeśli twoja zmywarka nie domywa, wypróbuj te domowe sposoby i uniknij kosztownego wzywania serwisu!
kuchnia

Zmywarka nie domywa - jakie mogą być powody?


Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Powodów może być wiele - od wyboru niewłaściwego programu, przez źle ustawione naczynia, aż po niedrożność wewnętrznych części zmywarki. Zanim zadzwonisz po fachowców, zastanów się, co może powodować niedomywanie naczyń. 

  • Złe ustawianie naczyń - najczęstszą przyczyną niedomywania naczyń przez zmywarkę jest ich złe ustawienie. Naczynia nie mogą być ściśnięte, poukładane w stosy lub jest ich po prostu za dużo. Górny kosz służy do układania niedużych, lekkich i mniej zabrudzonych naczyń, takich jak kubki, szklanki, filiżanki i ich spodki, małe miseczki i talerzyki deserowe. Z kolei w dolnym koszu układamy ciężkie i mocniej zabrudzone naczynia - garnki, półmiski, talerze i miski obiadowe. Wszystkie szklanki, kubki i inne głębokie naczynia powinny być ułożone do góry dnem, a talerze i miski ułożone w tę samą stronę. Jeśli naczynia są zaschnięte, przed włożeniem do zmywarki oczyść je z resztek i opłucz wodą. Sztućce ustaw stabilnie w koszyczku lub specjalnej szufladzie, nie wrzucaj ich luzem między naczynia. Zawsze przed włączeniem zmywarki upewnij się, że nic nie będzie blokować pracy ramion spryskujących.

  • Zły program zmywania - jeśli chcesz umyć mocno zabrudzone naczynia, nie nastawiaj krótkiego programu ani najniższej temperatury mycia, ponieważ zmywarka nie da rady pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Program powinien być zawsze dopasowany do stopnia zabrudzenia naczyń. Skracanie czasu mycia może być kuszące, jednak w przypadku bardzo zabrudzonych naczyń jest to po prostu nieekonomiczne - i tak musisz je ponownie umyć.

  • Brudna zmywarka - regularnie sprawdzaj stan filtra i ramion zmywarki. Jeśli zalegają w nich resztki jedzenia lub są zatkane kamieniem spowodowanym twardą wodą, zmywarka nie domyje naczyń. Filtr możesz wyczyścić ręcznie - po prostu wyjmij go i opróżnij z zalegających resztek. Pamiętaj także, aby co 100 cykli (średnio co 3 miesiące) czyścić komorę przy pomocy specjalnego płynu do czyszczenia zmywarki.

Zmywarka nie domywa kubków po herbacie


Dlaczego zmywarka nie domywa szklanek lub pozostawia osad po herbacie na kubkach? Jeśli zmywarka jest czysta, a na twoich naczyniach pozostaje nieestetyczny osad lub brunatne plamy, powodem mogą być detergenty, z których korzystasz. Producenci oferują bardzo duży wybór tabletek i soli do zmywarek. Z jakimi produktami możesz się spotkać?

  • Tabletki jednofunkcyjne - ich jedyną rolą jest mycie naczyń. Aby naczynia były czyste i błyszczące, konieczne jest dokupienie soli oraz środka nabłyszczającego. 
  • Tabletki 3 w 1 - czyszczą naczynia, zmiękczają wodę oraz nadają połysk.
  • Tabletki 4 w 1 - czyszczą, zmiękczają wodę, nabłyszczają oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia w zmywarce.
  • Tabletki 5 w 1 - czyszczą, zmiękczają wodę, nabłyszczają, chronią zmywarkę i szkło.
  • Kapsułki żelowe - czyszczą naczynia z ciężkich zabrudzeń i tłuszczu, nie tworząc zacieków na naczyniach.

Zmywarka nie domywa górnego kosza


Czemu zmywarka nie domywa naczyń znajdujących się w górnym koszu? Jeśli naczynia w dolnym koszu całkowicie się domywają, problemem jest działanie górnego spryskiwacza znajdującego się nad koszem. Najczęstszym powodem jest przyblokowanie spryskiwacza. Jeśli w górnym koszu układasz wysokie naczynia, po uruchomieniu cyklu mycia mogą one blokować pracę spryskiwacza, przez co nie może się on obracać. Rozwiązaniem jest przełożenie wysokich naczyń do dolnego kosza, co pozwoli górnemu spryskiwaczowi na wykonanie jego zadania. Jeśli wyciągnięcie nadwyżki naczyń nie pomogło, powodem niedomywania górnego kosza może być uszkodzenie spryskiwacza lub jego mechanizmu. Jeśli dysze spryskiwacza są zatkane resztkami jedzenia, możesz samodzielnie je wyczyścić. Jeśli jednak uszkodzony jest przewód zamykający obwód mechanizmu, konieczne jest wymienienie spryskiwacza. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności majsterkowicza, konieczne może być skorzystanie z pomocy serwisu.

Najczęstsze uszkodzenia zmywarki


  • Uszkodzona pompa - za pomocą silnika i wirnika pompa doprowadza wodę do ramion spryskiwaczy. Jeśli pompa nie działa prawidłowo, podczas mycia ciśnienie wody jest zbyt niskie.

  • Uszkodzona grzałka - jeśli problem niedomytych naczyń dotyczy górnego i dolnego kosza, możliwym powodem jest uszkodzenie grzałki przepływowej. To ona odpowiada za nagrzewanie wody podczas cyklu mycia. Jeśli temperatura wody jest zbyt niska, detergenty nie mogą się całkowicie rozpuścić, a naczynia pozostają brudne.


  • Uszkodzony dozownik detergentu - dozownik odpowiada za wypuszczenie w odpowiednim cyklu zmywania tabletki myjącej i nabłyszczacza. Jeśli dozownik jest uszkodzony, nie przekazuje on w odpowiednim momencie detergentu, a zmywarka opłukuje naczynia wodą bez żadnych środków myjących. Przyczyną uszkodzenia dozownika może być zepsuta sprężyna lub rama dozownika, zepsuty mikroprzełącznik lub wadliwy moduł sterujący. 


Wymienione wyżej uszkodzenia możesz naprawić samodzielnie. Jeśli jednak nie posiadasz dostatecznej wiedzy na temat budowy zmywarki i obawiasz się, że nie będziesz w stanie samemu jej naprawić, rozważ wezwanie fachowca, który zrobi to profesjonalnie i bezproblemowo.
Autorka: Patrycja Hendzel