Data modyfikacji:

Meble z bambusa – aranżacje

Istnieje ponad 30 gatunków bambusa. Większość nadaje się do produkowania lekkich, a zarazem trwałych mebli i dodatków do domu. Dlaczego jeszcze warto wybrać meble z bambusa? Sprawdzamy.
meble z bambusa
Z drewnianych gałęzi bambusowych drzew rosnących w tropikalnej części Azji powstają nie tylko trwałe meble i przedmioty użytku domowego. Wykonuje się z niego także m.in. flety, łuki i wędki. Z włókien otrzymujemy też delikatne i ekologiczne tkaniny, które polecane są zwłaszcza małym dzieciom z wrażliwą skórą.

Meble z bambusa do każdego wnętrza

Bambus to piękny i uniwersalny materiał na meble i dodatki do całego mieszkania. Niezależnie od techniki, w której wykonuje się przedmiot, naturalne, niemalowane drewno bambusowe ma jasny, piękny kolor, który bardzo dobrze komponuję się z modnymi ścianami w bieli, a także z soczystą zielenią kwiatów.

Czytaj również: Modne kolory wnętrz 2019

Czym pomalować meble z bambusa? Najlepiej niczym – jest naturalnie piękny i bardzo trwały.

Dlaczego właśnie bambus?

  • To wyjątkowo ekologiczne drewno – roślina szybko rośnie i nie wymaga nawożenia środkami chemicznymi.
  • Jest bardzo trwały, wytrzymały i odporny na zniszczenia.
  • Nie niszczy się pod wpływem zmian temperatury.
  • Wykazuje wysoką odporność na wilgoć, dlatego często produkuje się z niego meble łazienkowe, które nie pleśnieją pod wpływem kontaktu z wilgocią, a także ogrodowe.

Meble z bambusa do salonu i ogrodu

Bambusowe meble doskonale sprawdzają się zarówno w przestronnych salonach, jak i tych mniejszych, łączonych z kuchnią. Właśnie bardzo modne stały się bambusowe stoliczki i stojaki na kwiaty doniczkowe.

Stolik z drewna bambusowego jest lekki, ale stabilny i wytrzymały, ma też niepowtarzalny kształt – jak wszystkie przedmioty wykonywane ręcznie, każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju. Ustawiony w pobliżu okna z dużym kwiatem, np. paprocią lub palmą, potrafi nadać przytulny charakter całemu pomieszczeniu.
W salonie sprawdzą się też bambusowe fotele. Są lekkie i dają duże pole do popisu osobom, które lubią zmieniać wystrój salonu – można je ozdabiać różnokolorowymi poduchami lub przykrywać narzutami – lnianymi lub wełnianymi w zależności od potrzeb. Z barwnymi dodatkami stworzą styl rustykalny, wpiszą się też w salon utrzymany w stylu boho – kolorowe, dziergane poduszki, meksykańskie narzuty i azjatyckie frędzle dobrze obok siebie wyglądają.

Bambus gięty to także modny motyw ogrodowy. Drewno bambusowe odporne jest na wilgoć, dlatego krzesełka i stoliki bambusowe z powodzeniem mogą zdobić nasze tarasy i ogródki. Szczególnie popularne są też leżaki z bambusa – są wygodne, miękkie, zdrowe i bardzo stylowe.

Z bambusowych tyczek powstają też praktyczne maty osłaniające balkon od wiatru – są eleganckie i stylowe, a także odporne na niesprzyjające warunki pogodowe – istnieje duże prawdopodobieństwo, że bambusowa osłonka starczy co najmniej na dwa sezony.   

Meble z bambusa do łazienki

Meble łazienkowe z drewna bambusowego wyglądają nieco inaczej niż te salonowe, czy ogrodowe. Powstają z bambusa sprasowanego, dlatego są jeszcze bardziej odporne na wilgoć, niż meble z bambusa giętego.

Prasowanie polega na łączeniu włókien bambusa za pomocą bezpiecznego i nietoksycznego kleju, a następnie suszeniu materiału w bardzo wysokiej temperaturze. W takiej technologii powstają też bardzo trwałe i odporne na zniszczenia podłogi z bambusa. Z prasowanego bambusa produkuje się też dodatki do kuchni – deski do krojenia, sztućce i pojemniki na sztućce, a także maty łazienkowe, dla których wilgoć i woda nie stanowią zagrożenia.

Popularnym i jednocześnie bardzo stylowym elementem dekoracji z bambusa może być też deska do muszli sedesowej. Stwórz komplet i dobierz bambusowy stojak na szczotkę do czyszczenia oraz pojemniki na przybory toaletowe. Naturalny, jasny kolor tego materiału drewnianego najlepiej będzie się prezentował w łazience o białych lub jasnych ścianach.